Jak pomóc w pozycjonowaniu swojego sklepu?

Jak wspomoc pozycjonowanie swojego sklepu internetowego
Spis treści

• Jakie korzyści przynosi pozycjonowanie sklepu e-commerce?

• Jakie działania SEO możesz wykonać samodzielnie?

• Wybór słów kluczowych

• Tworzenie treści do sklepu internetowego

• Optymalizacja techniczna i SEO on-site

• Optymalizacja konwersji

• Podsumowanie

Będąc właścicielem sklepu internetowego na pewno zdajesz sobie sprawę z tego jak konkurencyjny jest rynek e-commerce. Bez względu na to co sprzedajesz - na pewno istnieje dla Ciebie jakaś konkurencja. Rosnąca liczba sklepów internetowych sprawia, że coraz trudniej jest pozyskać nowych klientów. Jak możesz rozwiązać ten problem? Pozycjonowanie! Dzięki SEO zwiększysz swoją widoczność, ruch na stronie, a ostatecznie sprzedaż. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści może przynieść Ci pozycjonowanie sklepu oraz jakie działania możesz wykonywać samodzielnie, by osiągnąć jeszcze lepsze wyniki dla swojego e-commerce. Zaczynajmy!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jakie korzyści przynosi pozycjonowanie sklepu e-commerce?

SEO dla sklepu e-commerce, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to niezbędnik dla sukcesu Twojego internetowego biznesu. Dlaczego? Ponieważ większość osób, szukając produktów lub usług, korzysta z wyszukiwarek internetowych, takich jak Google. Jeżeli Twoja strona nie jest optymalizowana pod ich kątem, użytkownicy mogą mieć problem z odnalezieniem Twojej oferty wśród milionów innych stron.

SEO ma na celu sprawienie, że Twoja strona internetowa będzie łatwiejsza do znalezienia dla potencjalnych klientów. Nie tylko pomaga to w przyciąganiu ruchu na stronę, ale także zwiększa jej wiarygodność w oczach odwiedzających. Jednak to nie jest jedyny cel SEO - najważniejsza dla sklepów jest sprzedaż, więc optymalizacja wiąże się również z zapewnieniem wartości klientowi. Twoja strona musi być miejscem, które utrzyma klienta, zmotywuje go do zakupu, a także zachęci do powrotu.

Ale jakie są konkretne korzyści z pozycjonowania sklepu e-commerce?

 • Zwiększenie widoczności - dobra optymalizacja SEO sprawi, że Twój sklep pojawi się na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Im wyższa pozycja, tym większa szansa, że klienci klikną Twoją stronę.
 • Większy ruch na stronie - kiedy Twój sklep jest łatwo zauważalny w wyszukiwarkach, przyciąga więcej odwiedzających. Większy ruch oznacza więcej potencjalnych klientów.
 • Lepsza konwersja - SEO nie tylko przyciąga więcej użytkowników na Twoją stronę, ale także pomaga przekształcić ich w klientów. Dobre SEO wiąże się z lepszą strukturą strony i wygodą jej użytkowania, co sprawia, że odwiedzający łatwiej znajdą to, czego szukają, a tym samym chętniej dokonają zakupu.
 • Niskie koszty - SEO jest jednym z najbardziej efektywnych kosztowo sposobów na promocję sklepu e-commerce. W porównaniu z innymi formami reklamy takimi jak płatne reklamy w Google Ads SEO przynosi długotrwałe rezultaty, a wymaga od Ciebie jedynie czasu i zaangażowania (oczywiście jeśli nie zatrudniasz agencji SEO). Dowiedz się, ile kosztuje pozycjonowanie sklepu e-commerce.

Pamiętaj, że pozycjonowanie to proces długofalowy i efekty nie pojawią się z dnia na dzień. Ale jeśli poświęcisz trochę czasu i wysiłku na optymalizację swojego sklepu pod kątem SEO, z pewnością zobaczysz długotrwałe korzyści w postaci stałego ruchu na stronie i regularnej sprzedaży. Sprawdź, jak długo trwają efekty SEO!


Jakie działania SEO możesz wykonać samodzielnie?

SEO dla e-commerce to proces, który może być bardzo złożony, zwłaszcza gdy oferta sklepu jest szeroka i witryna składa się z wielu różnych stron. Skuteczne działania pozycjonowania wymagają odpowiedniej strategii, wiedzy i zaangażowania, dlatego wiele firm decyduje się na pomoc agencji SEO. Ale czy jest to konieczne? Pewne, bardziej zaawansowane działania na pewno wymagają pracy specjalistów. Szczególnie że błędy popełnione przy pozycjonowaniu mogą skutkować długoterminowymi ograniczeniami nałożonymi przez Google. Natomiast istnieją pewnie kroki, które możesz wykonać samodzielnie - sprawdź zestawienie działań SEO dostępnych dla każdego właściciela e-commerce.
Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o samodzielnym pozycjonowaniu oraz współpracy z agencją SEO.


Wybór słów kluczowych

Słowa kluczowe są nieodzownym elementem pozycjonowania sklepu internetowego, ponieważ to dzięki nim użytkownicy są w stanie znaleźć Twoją stronę. Jak to działa? Kiedy użytkownik wpisuje określone hasło w wyszukiwarkę, w odpowiedzi otrzymuje listę stron, które zawierają takie samo hasło. W takim momencie pozostaje mu tylko wybrać wynik, który najlepiej odpowiada jego potrzebom, a Ty musisz zrobić wszystko, aby to była właśnie Twoja strona.

Dlatego też wyszukanie i użycie na stronie fraz kluczowych, popularnych wśród Twoich potencjalnych klientów, jest niezbędne. Każde słowo kluczowe, które wybierasz, powinno trafnie odpowiadać na ich potrzeby oraz intencje. Sprawdź, jak znaleźć konwertujące słowa kluczowe.

Jednym z najważniejszych aspektów wyboru słów kluczowych dla sklepu e-commerce jest zrozumienie, jak różnią się one na konkretnych etapach ścieżki zakupowej:

 • Świadomość - jest to etap, w którym użytkownik uświadamia sobie, że ma jakąś potrzebę i zaczyna szukać informacji o produktach w internecie. Słowa kluczowe na tym etapie to np. najlepszy laptop dla grafika lub krem na zmarszczki.
 • Rozważanie zakupu - w kolejnym etapie potencjalny klient prawdopodobnie znalazł to czego szuka, ale porównuje różne opcje, by podjąć jak najlepszą decyzję. W tym przypadku zapytania wpisywane w wyszukiwarkę to np. laptop XYZ czy laptop ABC lub zestawienie najlepszych kremów na zmarszczki.
 • Podjęcie decyzji zakupowej - jest to etap, w którym klient już zdecydował się na zakup i nie szuka dodatkowych informacji, a raczej chce dokonać szybkiej transakcji. Słowo kluczowe na tym etapie to może być zwyczajnie nazwa produktu, ewentualnie uzupełniona o pewne szczegóły, np. nike air force 90 damskie białe.

Twoja strategia wyboru słów kluczowych powinna zatem obejmować różne typy słów kluczowych zgodnie z etapami ścieżki zakupowej. Aby znaleźć takie frazy, użyj narzędzi do badania słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, Senuto, czy Ahrefs. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób wybierzesz najkorzystniejsze słowa kluczowe dla Twojego sklepu.

Analiza słów kluczowych w narzędziu Senuto.

Jednak na tym nie kończy się Twoją praca ze słowami kluczowymi. Kiedy już je zidentyfikujesz, musisz umieścić je na swojej stronie w strategicznych miejscach. Najważniejsze z nich to:

 • Title - title, czyli tytuł strony, to pierwsza rzecz, którą widzą roboty wyszukiwarek oraz użytkownicy. Umieszczenie tam słowa kluczowego może wpłynąć pozytywnie na pozycjonowanie Twojej strony oraz pomoże użytkownikom zrozumieć co znajdą po kliknięciu linku.
 • Nagłówki - słowa kluczowe powinny pojawiać się również w nagłówkach na Twojej stronie. To pomoże wyszukiwarkom odpowiednio zrozumieć treść twojej strony i popranie ją indeksować.
 • Opisy produktów - Twoje słowa kluczowe powinny być również użyte w opisach produktów. Ale pamiętaj, aby robić to naturalnie - dla wyszukiwarek ważne jest, aby tekst był spójny i zrozumiały dla użytkowników.
 • Treści blogowe - wszelkie artykuły blogowe, poradniki i zestawienia to idealne miejsca do umieszczania słów kluczowych. Możesz tam wykorzystać frazy w formie pytań czy te, które odnoszą się do wątpliwości klientów na etapie rozważania zakupu.

Rozmieszczając wybrane frazy kluczowe w ten sposób, Twoja strona będzie dobrze odpowiadała na zapytania użytkowników wpisywane w wyszukiwarkę. Dzięki temu będziesz zyskiwał coraz lepsze pozycje w SERP.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Tworzenie treści do sklepu internetowego

Tworzenie wartościowych tekstów na stronę to kolejny kluczowy element każdej strategii SEO. Dla sklepu e-commerce najważniejsze są dwie formy treści: opisy produktów i treści na blogu. To one przyciągają uwagę użytkowników, wpływają na decyzje zakupowe i pomagają w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

Jak tworzyć opisy produktów do sklepu e-commerce?
To, co sprawia, że opis produktu jest skuteczny, to jego zdolność do przekazania wartości i zalet produktu w sposób, który jest przekonujący dla potencjalnych klientów. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie tekstu pod SEO, roboty Google doceniają treści, które są unikalne, użyteczne i czytelne. Sprawdź kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę podczas tworzenia i optymalizacji opisów produktów:

 • Używaj słów kluczowych - każdy opis powinien zawierać odpowiednie słowa kluczowe dopasowane do konkretnego produktu. Pamiętaj, aby były one używane w sposób naturalny i nie zakłócały odbioru treści.
 • Podkreślaj korzyści - klienci chcą wiedzieć, jak dany produkt może im pomóc. Skupiaj się na korzyściach, które produkt przyniesie klientowi, a nie tylko na jego funkcjach.
 • Bądź szczegółowy - dostarczaj jak najwięcej informacji o produkcie. Wymieniaj rozmiary, kolory, materiały, funkcje, itp. W ten sposób klienci będą czuć się pewniej przy podejmowaniu decyzji o zakupie.
 • Zadbaj o przejrzystość tekstu - spraw, aby opis był czytelny i ułatwiał znalezienie najważniejszych informacji. Zastosuj podział na akapity, wypunktowania i boldy.
 • Stwórz unikalną treść - nie kopiuj opisu produktu od producenta. Stwórz swoją unikalną treść, tak aby uniknąć duplikacji, ale nadal dostarczać użytkownikom wartościowych informacji.
  Dodaj atrakcyjne zdjęcia - nieodłącznym elementem opisu produktu są jego zdjęcia. Zadbaj o ich wysoką jakość i atrakcyjność. Ważne jest również, aby pokazać produkt z różnych perspektyw.

Przykładowy opis produktu wraz ze zdjęciem.

Jak skutecznie tworzyć treści blogowe dla sklepu internetowego?

Blog sklepu internetowego jest doskonałym miejscem, aby udostępnić więcej informacji na temat Twoich produktów, udzielić porad i pomóc klientom lepiej zrozumieć, co oferujesz. Poznaj kilka porad, które przydadzą Ci się w kreowaniu oraz optymalizacji contentu na bloga:

 • Edukuj swoich klientów - pisz wpisy, które pomogą klientom zrozumieć, jak korzystać z Twoich produktów lub jak mogą one rozwiązać ich problemy, np. Jak działa olejek rycynowy i jakie zapewnia korzyści?
 • Zadbaj o SEO - podobnie jak w opisach produktów, ważne jest użycie słów kluczowych, a także stworzenie unikalnych title i description oraz zastosowanie odpowiedniej struktury (podział na nagłówki, akapity, użycie boldowania oraz wypunktowań).
 • Promuj swoje produkty - możesz korzystać z bloga do promowania swoich produktów. Możesz tworzyć wpisy, które przedstawiają, jak używać produktu, jakie korzyści przynosi, czy jak różni się od konkurencyjnych produktów. Zobacz, jak dopasować content do ścieżki zakupowej klienta.
 • Zastosuj treści wizualne - aby tworzone treści były bardziej atrakcyjne i czytelne dla użytkowników warto wzbogacić je o różne grafiki, infografiki, zdjęcia czy filmy wideo. Czasami dzięki nim można bardzo skutecznie przekazać ważne informacje.

Dowiedz się więcej o tworzeniu treści na stronę sklepu e-commerce:

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Optymalizacja techniczna i SEO on-site

SEO on-site (inaczej SEO on-page) to działania skupione na optymalizacji różnych elementów Twojej strony. Dotyczy to m.in. optymalizacji treści, używania właściwych słów kluczowych, czy linkowania wewnętrznego. W ramach SEO on-site wykonuje się również optymalizację techniczną, czyli ulepszanie aspektów technicznych witryny, takich jak czas ładowania strony, dostępność dla robotów wyszukiwarek, czy też poprawna struktura URL. Celem tych działań jest nie tylko poprawienie doświadczeń użytkowników, ale także umożliwienie łatwiejszego indeksowania stron przez wyszukiwarki. Zobacz, jak stworzyć niezapomniane doświadczenia zakupowe w e-commerce!

Optymalizacja techniczna i SEO on-site to już bardziej zaawansowane zagadnienia, które mogą wymagać nieco więcej technicznej wiedzy. Jednak istnieje kilka kroków, które możesz podjąć samodzielnie, aby poprawić wydajność swojego sklepu e-commerce. Oto kilka kluczowych elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę:

 • Optymalizacja title i description - każda strona w Twojej witrynie powinna mieć unikalny tytuł i opis, które zawierają odpowiednie słowa kluczowe. Są on wyświetlane w wynikach wyszukiwania, dlatego powinny być przekonujące i dokładnie opisywać, co użytkownik znajdzie po przejściu w link.
 • Optymalizacja obrazów - obrazy mogą znacząco wpływać na czas ładowania strony, co jest ważnym czynnikiem rankingowym dla Google. Spróbuj je skompresować, nie tracąc przy tym na jakości, najlepiej jest używać formatu JPG. Dodatkowo upewnij się, że każdy obraz ma atrybuty alt, które go opisują - to pomoże wyszukiwarkom zrozumieć, co jest na obrazie i wspomóc pozycjonowanie strony.
 • Optymalizacja adresów URL - dobrze skonstruowane adresy URL pomagają zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom zrozumieć, co znajduje się na stronie. Adresy URL powinny być krótkie, czytelne i zawierać słowa kluczowe.
 • Dodanie certyfikatu SSL - bezpieczeństwo jest bardzo ważne dla klientów sklepów e-commerce. Dodanie certyfikatu SSL nie tylko zwiększa bezpieczeństwo transakcji na Twojej stronie, ale także buduje zaufanie klientów. Co więcej, Google preferuje strony zabezpieczone tym certyfikatem, co może pozytywnie wpłynąć na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Dowiedz się, jak wdrożyć certyfikat SSL do swoje strony.

Do optymalizacji technicznej i SEO on-site wlicza się wiele, bardziej skomplikowanych działań. Aby ta część strategii pozycjonowania była wykonana prawidłowo, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, których zadaniem jest m.in.:


Optymalizacja konwersji

Optymalizacja konwersji (CRO, Conversion Rate Optimization) to proces polegający na optymalizacji strony w taki sposób, aby zachęcić użytkowników do podjęcia pożądanych działań, czyli konwersji. W kontekście sklepu e-commerce konwersją może być zakup produktu, zapisanie się do newslettera, dodanie produktu do koszyka, czy kontakt z obsługą klienta.

Oto kilka działań, które w zależności od swoich umiejętności, możesz podjąć samodzielnie w celu optymalizacji konwersji:

 • Poprawa nawigacji na stronie - upewnij się, że Twoja witryna jest łatwa w obsłudze i umożliwia płynne poruszanie się po stronach. Zadbaj o intuicyjny układ menu i kategorii produktów, aby klient mógł łatwo znaleźć to, czego szuka.
 • Prawidłowe wykorzystanie CTA - wezwanie do działania, to kluczowy element strony, który kieruje użytkowników do dokonania konwersji. CTA powinny być łatwo widoczne, chwytliwe i konkretne, np. Kup teraz i otrzymaj przesyłkę jutro!
 • Optymalizacja strony produktu - strona produktu powinna być atrakcyjna i przekonująca. Dobre, wysokiej jakości zdjęcia, szczegółowe opisy, recenzje innych klientów - wszystko to może zachęcić użytkownika do zakupu. Sprawdź, jak pozyskiwać opinie od klientów!
 • Budowanie zaufania - klienci są bardziej skłonni do dokonywania zakupów w sklepach, którym ufają. Możesz budować zaufanie poprzez wyświetlanie recenzji klientów, udostępnianie certyfikatów bezpieczeństwa, czy transparentne komunikowanie polityki zwrotów i gwarancji.
 • Zapewnienie informacji kontaktowych - ułatwiaj klientom kontakt z Twoim sklepem. Możesz umieścić dane kontaktowe w widocznych miejscach na stronie oraz uprościć formularze kontaktowe.
 • Dodanie różnych sposobów płatność - zapewnij swoim klientów jak najwięcej opcji płatności, aby proces zakupowy był dla nich szybki i prosty.
 • Wdrożenie możliwości zakupów bez rejestracji - często klienci rezygnują z zakupu, ponieważ sklep wymaga od nich długiego procesu rejestracji. Twoja sprzedaż może znacząco wzrosnąć jeśli umożliwisz im zakupy bez obowiązku zakładania konta.

Sprawdź też inne metody optymalizacji konwersji i użyj naszej checklisty:

Checklista - Jak optymalizować konwersję?

Dowiedz się więcej o optymalizacji konwersji:


Jak wspomóc pozycjonowanie swojego sklepu internetowego? Podsumowanie

Pozycjonowanie sklepu internetowego to proces wymagający cierpliwości i ciągłych usprawnień. Wybór odpowiednich słów kluczowych, tworzenie wartościowych treści, optymalizacja techniczna i SEO on-site, oraz poprawa konwersji - wszystko to ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia widoczności Twojego sklepu w sieci. Działania SEO nie dają natychmiastowych wyników, ale jeśli są wykonywane prawidłowo i konsekwentnie, przyniosą Ci korzyści na dłuższą metę. Czy zdecydujesz się zlecić te zadania specjalistom, czy podejmiesz próbę samodzielnego pozycjonowania, pamiętaj, że SEO to strategia, którą naprawdę warto wdrożyć do swojej firmy!

Czym jest optymalizacja konwersji?
Down arrow

Optymalizacja konwersji (CRO) polega na usprawnianiu strony internetowej w taki sposób, aby przynosiła jak najwięcej konwersji, czyli działań, które są dla Ciebie cenne. Konwersją może być zakup produktu, rejestracja na stronie czy wypełnienie formularza - CRO ma za zadanie przybliżyć Cię do osiągnięcia zamierzonych celów biznesowych.

Czy warto inwestować w tworzenie bloga na stronie sklepu?
Down arrow

Tak, blog to doskonałe miejsce, aby publikować wartościowe treści związane z Twoimi produktami lub branżą. Dobre treści przyciągają użytkowników, zwiększają zaufanie do Twojej marki i mogą poprawić pozycję Twojego sklepu w wynikach wyszukiwania.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak pomóc w pozycjonowaniu swojego sklepu?

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 122 głosów

UDOSTĘPNIJ