Jak optymalizować SEO na stronie sklepu? 10 wskazówek

10 wskazowek optymalizacji on site seo dla e commerce
Spis treści

• Co to jest SEO on-site?

• Dlaczego on-site SEO jest ważne w e-commerce?

• Jak zadbać o on-site SEO w e-commerce? 10 skutecznych działań

• Podsumowanie

Aby osiągnąć sukces w e-commerce, konieczne jest zrozumienie i zastosowanie optymalizacji SEO - to podstawa skutecznego marketingu internetowego. Pozycjonowanie nie tylko zwiększa widoczność strony w wynikach wyszukiwania, ale również buduje świadomość marki, zwiększa ruch na stronie i zwiększa poziom konwersji. Aby osiągnąć takie efekty, konieczne jest zadbanie o optymalizację on-site w e-commerce. Jak to zrobić i dlaczego to takie ważne? O tym dowiedz się z naszego artykułu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest SEO on-site?

Optymalizacja SEO obejmuje szereg działań, które są wykonywane zarówno na pozycjonowanej stronie, jak i poza nią - mają one na celu zwiększenie pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Zarówno strategia on-site, jak i off-site jest kluczowa, aby osiągnąć pożądane wyniki. On-site SEO odnosi się do elementów na stronie internetowej, które mogą zostać zmienione lub dostosowane, aby poprawić jej poziom dostępności, użyteczności i jakości. Wpływa to na ocenę strony przez wyszukiwarki internetowe i zwiększa jej szansę na wyświetlenie się w wynikach wyszukiwania dla odpowiednich fraz kluczowych.

SEO on-site to zestaw działań optymalizacyjnych wykonywanych bezpośrednio na stronie internetowej, takich jak:

 • tworzenie wartościowej treści,
 • optymalizacja techniczna (adresy URL, tytuły i opisy, przekierowania i linki kanoniczne, usuwanie duplikacji treści,
 • optymalizacja błędów 404,
 • optymalizacja dla urządzeń mobilnych, szybkość ładowania strony)
 • edycja struktury i kodu HTML witryny, aby była bardziej przyjazna dla wyszukiwarek internetowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź te artykuły:


Dlaczego on-site SEO jest ważne w e-commerce?

Optymalizacja on-site w e-commerce jest kluczowym elementem w procesie pozycjonowania strony. Te działania obejmują wiele elementów wchodzących w skład najważniejszych czynników rankingowych Google, przez co znacząco pomagają w uzyskaniu lepszych wyników w wyszukiwarkach internetowych. Warto jednak mieć na uwadze, że on-site SEO wpływ na znacznie więcej aspektów niż sama widoczność sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania.

Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dlaczego warto zadbać o on-site SEO w e-commerce.

 • Zwiększa ruch na stronie internetowej - im wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania, tym większa liczba użytkowników będzie miała szansę na znalezienie Twojej strony internetowej. Zwiększenie ruchu na stronie internetowej może zwiększyć poziom sprzedaży i dać szansę na pozyskanie nowych klientów.
 • Poprawia konwersję - on-site SEO pomaga w ulepszaniu doświadczenia użytkownika na stronie internetowej, dzięki czemu użytkownicy łatwiej znajdują interesujące ich produkty i dokonują zakupów. To z kolei przekłada się na zwiększenie konwersji i wartości sprzedaży.
 • Wyróżnia markę na tle konkurencji - on-site SEO pomaga w poprawie widoczności i jakości strony internetowej, co z kolei pozwala wyróżnić markę na tle konkurencji.
 • Długoterminowy efekt - działania on-site SEO, takie jak optymalizacja treści, tagów i innych elementów, mają długoterminowy wpływ na widoczność strony w wynikach wyszukiwania, pod warunkiem ciągłości działań. Dzięki temu, z czasem można zbudować trwałą pozycję w wyszukiwarkach internetowych i cyklicznie zmniejszać koszt pozyskania nowych klientów.


Jak zadbać o on-site SEO w e-commerce? 10 skutecznych działań


Badanie i optymalizacja słów kluczowych

Jeśli chcesz, aby Twoja strona była widoczna dla większej liczby użytkowników, musisz używać trafnych słów kluczowych. Ważne jest, aby zoptymalizować witrynę zarówno pod kątem oczekiwań ludzi, jak i wyszukiwarek. Możesz skorzystać z różnych narzędzi do badania słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, Senuto, czy też Surfer, aby znaleźć najbardziej odpowiednie słowa dla Twojej niszy biznesowej. Następnie warto umieścić wybrane frazy w takich miejscach na stronie jak:

 • tytuły,
 • nagłówki,
 • opisy produktów,
 • adresy URL,
 • metatagi.

Jednocześnie ważne jest, aby zapewnić wartościową treść dla użytkowników i unikać nadmiernego upychania słów kluczowych - może to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Staraj się maksymalnie naturalnie wplatać frazy w swoją treść, skupiaj się na przekazaniu informacji i wartości swoim klientom.

Chcesz skuteczniej dobierać słowa kluczowe do swojej strategii SEO w e-commerce? W tych artykułach znajdziesz szereg przydatnych wskazówek:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Optymalizacja treści na stronach produktowych

Zapamiętaj, że to nie Google, ale ludzie są Twoimi klientami, więc ważne jest, aby optymalizować strony e-commerce zgodnie z intencjami użytkowników. Zastanów się, jakie informacje będą potrzebne Twoim odbiorcom na stronie produktowej! W tym celu może Ci pomóc analiza stron konkurencji - pozwoli Ci zidentyfikować istotne czynniki, takie jak wielojęzyczność, charakterystyka produktów/usług, kolory używane w projektach produktów oraz liczba i wygląd wezwań do działania. Aby poprawić SEO Twojej strony, warto zadbać o wykorzystanie słów kluczowych, a także usunąć niedostępne produkty z indeksu. Strony produktowe z niedostępnymi produktami mogą negatywnie wpłynąć na Twój ranking, jeśli pozostaną zindeksowane przez długi czas.


Sprawdź nasze artykuły i przygotuj najwyżej jakości strony produktowe w swoim sklepie internetowym:


Optymalizacja stron kategorii produktowych

Często właściciele stron e-commerce skupiają się na stronach produktowych, docelowych i stronie głównej, zapominając o strona kategorii. Mają one jednak bezpośredni wpływ na konwersję i rankingi wyszukiwania, więc warto szczególnie o nie zadbać. Jeśli strona kategorii nie jest atrakcyjna dla użytkowników, nie będą oni przekierowywani na strony produktowe, a wszelkie działania SEO pójdą na marne.

W ocenie skuteczności optymalizacji SEO Twoich kategorii produktowych mogą Ci pomóc takie wskaźniki jak:

 • współczynnik konwersji - stosunek liczby sprzedaży do liczby odwiedzających witrynę;
 • zaangażowanie - czas, jaki odwiedzający spędzają na stronach witryny. Im dłużej oglądają treści, tym większe prawdopodobieństwo zakupu;
 • współczynnik klikalności - przejścia ze stron kategorii do stron produktów;
 • przychód na odwiedzającego - stosunek Twoich przychodów do liczby odwiedzających. Ta metryka może być ważniejsza niż współczynnik konwersji, ponieważ zwykle lepiej jest mieć mniejszą liczbę klientów kupujących droższe produkty niż wielu klientów kupujących tanie.

Poznaj więcej wskazówek w tym temacie:


Pisanie branżowego bloga

Blog dla witryny e-commerce to bardzo ważny element on-site SEO. Może on służyć dostarczaniu klientom wartościowych informacji, budowaniu lojalności oraz nawiązywaniu silnych relacji. Dodatkowo, poprzez umieszczenie popularnych słów kluczowych w artykułach na blogu, można dotrzeć do nowych odbiorców.

Oto kilka kryteriów wysokiej jakości treści zoptymalizowanych pod kątem SEO:

 • zawiera odpowiedzi na pytania zadawane przez użytkowników;
 • zoptymalizowana pod kątem słów kluczowych ( frazy w treści, wstępie, nagłówkach, meta tagach itp.);
 • wzbogacona o interesujące elementy wizualne, takie jak zdjęcia czy infografiki, aby urozmaicić treść i utrzymać zainteresowanie czytelników;
 • zawiera linki do produktów i kategorii w katalogu e-commerce;
 • jest merytoryczna, interesująca i poprawna pod kątem gramatycznym.

Planujesz wdrożyć to działanie w swoim sklepie internetowym? Skorzystaj z naszych wskazówek:


Optymalizacja meta tagów w sklepie internetowym

Meta tagi to elementy kodu strony znajdujące się w sekcji nagłówka strony internetowej (<head>). Ich optymalizacja jest bardzo istotna pod kątem SEO, ponieważ algorytmy Google korzystają z tych informacji do pozyskiwania wiedzy o treści strony. W meta tagach umieszczaj frazy kluczowe oraz informacje istotne dla użytkownika.

Wśród kluczowych meta tagów można wymienić:

 • tytuł strony (title) - widoczny dla użytkowników Google w wynikach wyszukiwania;
 • opis strony (description) - również widoczny dla użytkowników w wynikach wyszukiwania.
 • opis alternatywny obrazów (ALT) - pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, co się znajduje na danej grafice.

Widok meta title i meta description w wynikach wyszukiwania Google

Dowiedz się więcej:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Optymalizacja nagłówków w witrynie

Znaczniki nagłówków (H1, H2, H3 itp.) pełnią kluczową rolę w tworzeniu struktury artykułów. Podczas przeglądania stron internetowych i blogów, użytkownicy skupiają się przede wszystkim na nagłówkach, decydując w ciągu kilku sekund, czy wyróżniony fragment treści jest dla nich wartościowy. Dodatkowo nagłówki są ważne dla optymalizacji SEO on site - algorytmy wyszukiwarek przywiązują dużą wagę do znaczników nagłówków.


Umieszczenie opinii użytkowników na stronie

Recenzje produktów na niezależnych platformach są ważne dla budowania zaufania klientów do Twojej marki - aż 91% wszystkich konsumentów ufa opiniom internetowym w takim samym stopniu, jak rekomendacjom uzyskanym od bliskich (https://www.brightlocal.com/learn/local-consumer-review-survey/). Co więcej, recenzje dostarczają świeżej i wartościowej treści dla SEO, ponieważ zawierają również słowa kluczowe. Aby uzyskać więcej recenzji, możesz zachęcać użytkowników do ich pozostawiania poprzez marketing e-mailowy.


Optymalizacja obrazu i wideo w sklepie

Poprawna optymalizacja obrazów i wideo to kluczowy element, który wpływa na szybkość ładowania Twojej strony internetowej, co z kolei przekłada się na wyniki SEO.

Oto kilka ważnych wskazówek, które warto mieć na uwadze, gdy pracujesz z obrazami:

 • format obrazu: wybierz PNG lub GIF dla obszarów o jednolitych kolorach, a JPG dla zdjęć;
 • kompresja obrazów: możesz to zrobić w jednym z dostępnych narzędzi online;
 • estetyka: wykorzystaj profesjonalnego fotografa, aby zaprezentować swoje produkty w najlepszym świetle i zachęcić klientów do składania zamówień;
 • SEO: pamiętaj o umieszczeniu słów kluczowych w tekście alternatywnym dla obrazów oraz w tekście, który otacza obrazy.

Podczas pracy z wideo warto zwrócić uwagę na następujące wskazówki:

 • wykorzystaj format MP4, który generuje pliki o najmniejszym rozmiarze.
 • wybierz optymalny rozmiar pliku, który jest odpowiedni dla rozmiaru ekranu użytkowników.
 • kompresuj wszystkie pliki wideo, aby zoptymalizować ich rozmiar;
 • jeśli to możliwe, skróć długość wideo;
 • najlepiej umieść wideo na platformach zewnętrznych, takich jak YouTube, Vimeo lub innych podobnych, zamiast udostępniać je bezpośrednio na stronie.


Optymalizacja doświadczeń użytkownika w sklepie

Optymalizacja doświadczeń użytkownika (User Experience, UX) jest nieodłącznym elementem strategii on-site SEO. Oba te elementy mają na celu poprawę jakości strony internetowej i w efekcie zwiększenie jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja doświadczeń użytkownika polega na usprawnieniu interakcji użytkowników z witryną. Chodzi o zapewnienie im łatwej nawigacji, szybkiego ładowania strony, czytelnej i atrakcyjnej szaty graficznej oraz intuicyjnej funkcjonalności. Dobry UX wpływa na zwiększenie czasu spędzonego na stronie, zmniejszenie wskaźnika odrzuceń oraz zwiększenie konwersji.


Zadbanie o nawigację w witrynie i linkowanie wewnętrzne

Aby zapewnić klientom łatwe dostęp do informacji i produktów, które potrzebują, warto zadbać o przejrzyste i intuicyjne menu, które skróci ich drogę do poszukiwanych sekcji. Kiedy witryna jest przyjazna i łatwa w obsłudze, odwiedzający zostaną na niej dłużej. Aby nawigacja w sklepie była intuicyjna i wspierała on-site SEO, ważne jest również dobrze przemyślane linkowanie wewnętrzne. Oto kilka najlepszych wskazówek dotyczących właściwej strategii linkowania wewnętrznego:

 • Dodawaj linki tylko wtedy, gdy są one niezbędne, nie nadużywaj ich.
 • Unikaj umieszczania zbyt wielu linków z podobnymi kotwicami, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na indeksowanie przez wyszukiwarki.
 • Wykorzystaj moc breadcrumbs, aby pomóc użytkownikom i wyszukiwarkom zrozumieć wielopoziomową hierarchię witryny i ułatwić im nawigację.
 • Warto zastosować atrakcyjne obrazy, mogą one pomóc w przyciągnięciu uwagi użytkowników i zwiększeniu klikalności linków.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


10 wskazówek optymalizacji on-site SEO dla e-commerce. Podsumowanie

Skuteczna optymalizacja SEO, w tym też działania on-site, to kluczowy element sukcesu w dzisiejszym świecie e-commerce. Dzięki zastosowaniu opisanych powyżej dziesięciu wskazówek, możesz zwiększyć widoczność swojej witryny w wynikach wyszukiwania Google, przyciągnąć większą liczbę potencjalnych klientów i zwiększyć swoje zyski. Pamiętaj, że optymalizacja on-site SEO to nie jednorazowe zadanie - wymaga stałego monitorowania i dostosowywania strategii. Jednak trwałe zaangażowanie przynosi bardzo wymierne korzyści i daje Ci szansę na stanie się liderem w swojej branży.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak optymalizować SEO na stronie sklepu? 10 wskazówek

Średnia ocen użytkowników4.81 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ