Co to jest pozycjonowanie szerokie?

pozycjonowanie szerokie

Pozycjonowanie stron internetowych to technika, którą stosuje się, aby zwiększyć ich widoczność w wynikach wyszukiwania. Termin "pozycjonowanie szerokie" odnosi się do strategii skoncentrowanej na zwiększeniu widoczności witryny w wynikach wyszukiwania dla szerokiego zakresu słów kluczowych. Jest to znacząco odmienna od metody koncentrującej się na jednym, wąskim słowie kluczowym lub frazie.


Pozycjonowanie szerokie - definicja

Pozycjonowanie szerokie, w kontekście SEO, to strategia mająca na celu optymalizację strony internetowej dla różnorodnej grupy słów kluczowych zamiast koncentracji na jednym konkretnym terminie. W praktyce oznacza to, że strona jest zoptymalizowana w taki sposób, aby odpowiadała na wiele różnych zapytań związanych z daną branżą lub tematem.


Elementy pozycjonowania szerokiego

W kontekście pozycjonowania szerokiego, istnieje kilka kluczowych elementów, które są niezbędne do efektywnego wykonania tej strategii.

 • Słowa kluczowe: Tu nie chodzi tylko o wybór kilku słów kluczowych. W przypadku pozycjonowania szerokiego, ważne jest przeprowadzenie szeroko zakrojonego badania słów kluczowych, które mogą być związane z tematyką strony.
 • Optymalizacja treści: Stworzenie treści, które są nie tylko wartościowe, ale także różnorodne, pozwala na zaspokojenie potrzeb większej grupy użytkowników. Treści te powinny być starannie zaplanowane i skonstruowane w taki sposób, aby były atrakcyjne dla różnych grup docelowych.
 • Budowanie linków: W pozycjonowaniu szerokim, kluczowe jest również zdobycie wartościowych linków do witryny. Te linki, zwane również backlinkami, zwiększają autorytet strony w oczach algorytmów wyszukiwarek i pomagają w zwiększeniu widoczności dla różnych słów kluczowych.


Korzyści pozycjonowania szerokiego

Pozycjonowanie szerokie ma kilka korzyści, które mogą przekonać marketerów i właścicieli stron do zastosowania tej strategii.

 • Rozbudowanie widoczności i zasięgu witryny: Pozycjonowanie szerokie pozwala na osiągnięcie znacznie większego zakresu widoczności w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu strona internetowa staje się bardziej widoczna dla szerokiej grupy potencjalnych użytkowników.
 • Większy ruch na stronie: Dzięki tej strategii, witryna przyciąga różnorodną grupę użytkowników, którzy wpisują różne słowa kluczowe związane z tematyką strony. To z kolei może zwiększyć ruch na stronie i potencjalnie prowadzić do większych konwersji.
 • Pozyskiwanie nowych grup odbiorców: Ta strategia umożliwia dotarcie do nowych grup odbiorców, które mogą być zainteresowane treściami lub produktami oferowanymi na stronie. To otwiera drzwi do nowych źródeł ruchu i potencjalnych konwersji.
 • Zwiększenie szans na konwersje i sprzedaż: Dzięki zwiększeniu widoczności i dotarciu do różnorodnych grup odbiorców, pozycjonowanie szerokie stwarza większe szanse na konwersje i wzrost sprzedaży. Większa liczba odwiedzających może przekształcić się w klientów lub aktywnych użytkowników, co przekłada się na sukces biznesu online.


Wyzwania pozycjonowania szerokiego

Oprócz korzyści, pozycjonowanie szerokie nie jest pozbawione wyzwań. Istnieje kilka aspektów, które mogą komplikować proces.

 • Konkurencja: Ponieważ strona jest optymalizowana dla wielu słów kluczowych, konkurencja również jest duża. To oznacza, że znalezienie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania dla wszystkich pożądanych fraz jest znacznie trudniejsze.
 • Złożoność optymalizacji: Pozycjonowanie szerokie wymaga zastosowania zaawansowanych technik optymalizacji i ciągłego monitorowania, co może być czasochłonne i wymagające pod względem zasobów.


Strategia pozycjonowania szerokiego

Kluczem do skutecznego pozycjonowania szerokiego jest opracowanie zintegrowanej i dobrze zaplanowanej strategii.

 • Badanie słów kluczowych: Jest to pierwszy i kluczowy krok, który polega na identyfikacji różnorodnych słów kluczowych, które są istotne dla działalności.
 • Tworzenie wartościowych treści: Optymalizacja treści polega na tworzeniu materiałów, które nie tylko są wartościowe dla odbiorcy, ale także są zgodne z wybranymi słowami kluczowymi.
 • Budowanie linków: Opracowanie strategii budowania linków, które będą wsparciem dla różnych słów kluczowych, jest niezbędne dla sukcesu w pozycjonowaniu szerokim.


Narzędzia wspomagające pozycjonowanie szerokie

Wdrażanie strategii pozycjonowania szerokiego może być ułatwione przez zastosowanie odpowiednich narzędzi.

 • Google Analytics: Daje możliwość śledzenia, które słowa kluczowe są najefektywniejsze w przyciąganiu ruchu na stronę.
 • Google Search Console: Jest to narzędzie, które pozwala monitorować, jak strona jest indeksowana i jakie słowa kluczowe generują dla niej ruch.
 • Narzędzia do badania słów kluczowych: Takie jak SEMrush czy Ahrefs, są niezbędne dla efektywnego badania i analizy słów kluczowych, które będą optymalizowane.


Podsumowanie

Pozycjonowanie szerokie to kompleksowa strategia optymalizacji witryny internetowej, która pozwala na zwiększenie jej widoczności dla szerokiego zakresu słów kluczowych. Chociaż metoda ta oferuje szereg korzyści, takich jak zwiększenie ruchu na stronie czy większa widoczność, jest również związana z pewnymi wyzwaniami. Kluczem do skutecznego wdrożenia tej strategii jest dobrze zaplanowany proces, który uwzględnia badanie słów kluczowych, tworzenie wartościowych treści i budowanie linków. Odpowiednie narzędzia mogą znacząco ułatwić wdrożenie i monitorowanie efektów pozycjonowania szerokiego.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest pozycjonowanie szerokie?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ