6 niedocenianych elementów optymalizacji strony

6 zasad optymalizacji tresci widoczni blog

Zdecydowałeś się na pozycjonowanie, żeby zwiększyć ruch i konwersje na swojej stronie, ale nie wszystkie działania SEO wydają Ci się potrzebne? Masz wrażenie, że tak wnikliwa optymalizacja strony przez agencję SEO jest zbędna?

Zaufaj specjalistom i sprawdź, które z pozornie zbędnych rozwiązań mogą znacząco pomóc stronie osiągnąć wyższe pozycje w wyszukiwarce Google!

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

Tworzenie i optymalizacja treści na stronie

Zdarza się, że klienci bagatelizują content na swojej stronie. W szczególności niedoceniane są teksty na stronie głównej. Często wiąże się to z faktem, że homepage są idealnie zaplanowane pod względem wyglądu. Dodanie treści może zepsuć ten starannie dobrany układ. Warto jednak pamiętać, że wygląd to nie wszystko. Strona główna bez treści będzie mniej wartościowa zarówno dla użytkownika jak i dla wyszukiwarki.

Brak tekstu na stronie głównej może spowodować, że roboty wyszukiwarek nie zdołają powiązać strony z odpowiednimi słowami kluczowymi i tematyką. Wówczas wpłynie to negatywnie na pozycję w wynikach wyszukiwania, a w konsekwencji na ruch na stronie oraz konwersje. Żeby wzmocnić pozycjonowanie powinno się umieścić tekst na stronie głównej, który krótko przedstawi zawartość całego serwisu i pomoże użytkownikom oraz wyszukiwarce odpowiednio zaklasyfikować stronę. Optymalizacja tekstów pod SEO dotyczy także pisania artykułów blogowych czy opisów kategorii, w zależności od obranej strategii. Więcej na temat zalet content marketingu możesz przeczytać w artykule Dlaczego Twój biznes potrzebuje content marketingu?

 

Rozbudowa menu - linki, które wpływają na ranking

Użytkownicy, którzy często korzystają z zakupów lub usług w internecie są przyzwyczajeni do pewnych rozwiązań. Poszukują stałych elementów w określonych miejscach. Jednym z nich jest uporządkowane menu. Dodanie odpowiednich linków sprawi, że będzie ono doskonałym elementem nawigacji po całej stronie i ułatwi użytkownikom znalezienie interesujących ich produktów czy usług.

Warto pamiętać o tym, że aż 67% Polaków korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu - ta liczba wciąż rośnie, a wraz z nią liczba osób, które dokonują zakupów w internecie. E-konsumenci cenią sobie nie tylko cenę i jakość, ale także czas. Na czas spędzony na stronie ma wpływ między innymi menu. Jeżeli użytkownik będzie musiał szukać zbyt długo interesującego go produktu czy opisu usługi - zrezygnuje. W tych czasach to firmy muszą dostosowywać się do klientów, nie odwrotnie.

 

Responsywność strony a widoczność w Google

To temat, który często powraca, w szczególności przy sklepach internetowych. Coraz więcej osób korzysta ze smartfonów i coraz więcej osób dokonuje zakupów przy użyciu urządzeń mobilnych (również tabletów). Google już jakiś czas temu wprowadził nowy algorytm, który pod uwagę bierze responsywność stron. Inaczej mówiąc: jeżeli nie masz strony dostosowanej do urządzeń mobilnych, jest duże prawdopodobieństwo, że Google oceni Twoją witrynę gorzej.

CTA - zachęta do zakupu

Pozycjonowanie stron WWW ma wspomóc sprzedaż. Właśnie dlatego niektóre agencje SEO doradzają swoim klientom, na które elementy powinni oni zwrócić uwagę przy rozbudowie lub zmianie strony. Przyciski CTA (Call To Action) są elementem, który znacznie wpływa na zachętę do zakupu. Powinno się je umieścić w widocznych miejscach. CTA nie muszą dotyczyć stricte kupowanie produktu czy usługi - mogą zachęcić do zapisania się do newslettera czy do wysłania zapytania ofertowego.

Należy jednak rozsądnie podchodzić do liczby przycisków CTA na swojej witrynie. Warto umieścić po jednym CTA na najważniejszych podstronach ofertowych. Sam przycisk powinien wyróżniać się mocnym kolorem oraz zawierać krótkie i chwytliwe hasło zachęcające do podjęcia akcji. Powinno być także bardziej oryginalne, niż “kup teraz!”.

Szukasz agencji SEO, która pomoże Ci wypromować Twoją stroną www? Sprawdź, co oferujemy

UX strony jako element optymalizacji strony

Pozycjonowanie sklepów i stron WWW to nie tylko linkowanie czy pisanie tekstów blogowych. To także zadbanie o to, by użytkownik, a nie wyszukiwarka Google, mógł jak najszybciej znaleźć interesujące go informacje na stronie.

UX strony (user experience - termin ten określa wrażenia, których doświadcza użytkownik podczas korzystania ze  strony internetowej) dotyczyć więc będzie przejrzystego menu, szybkości ładowania się strony, jej responsywności, estetycznego wyglądu oraz przejrzystej i prostej drogi zakupowej. Należy pamiętać, że konsument może zmienić zdanie co do zakupu produktu tylko i wyłącznie z powodu złego UX strony! Mogą go zniechęcić nieciekawe lub sztuczne opisy, zbyt duża liczba CTA, zbyt jasne tło strony czy brzydkie zdjęcia lub zbyt wolne ładowanie się strony. Więcej o User Experience przeczytasz w artykule UX w pozycjonowaniu.

 

Protokół bezpieczeństwa SSL i wpływ nas pozycje w Google

Certyfikat SSL, czyli protokół bezpieczeństwa jest obecnie niezbędny. Zapewnia internautom możliwość bezpiecznego korzystania ze stron internetowych. Jest to ważne szczególnie przy stronach, które zawierają formularze (podawanie swoich danych), ale także na e-sklepach, na których dokonuje się płatności online.

Do tej pory posiadanie protokołu było standardem głównie dla sklepów internetowych, banków, duży firm czy instytucji. Obecnie jednak wszystkie strony, na których użytkownicy zostawiają swoje dane poprzez wypełnianie formularzy kontaktowych – czyli praktycznie dla większości stron, powinny mieć SSL. Google “zachęca” do wdrożenia protokołu SSL - a skoro Google zachęca, to zdecydowanie nie zaszkodzi się do tej wskazówki dostosować. Zwłaszcza, że SSL po prostu zwiększa bezpieczeństwo klientów.

 

Postaw na widoczność w Google!

Pozycjonowanie stron opiera się również na optymalizacji witryny. Specjaliści, pracujący w agencjach marketingowych od lat śledzą algorytmy Google oraz nowinki ze świata SEO. Dzięki temu wiedzą, co liczy się dla wyszukiwarki i które elementy należy poprawić w obrębie witryny, by Google oceniało ją lepiej. Jak widać dotyczy to nie tylko contentu, ale także UX strony, jej responsywności czy protokołu SSL. Zadbanie o jak najbardziej przydatną użytkownikom stronę istnieje duże prawdopodobieństwo, że Google oceni ją lepiej, niż witryny, które nie zadbały o UX, SSL, CTA czy przejrzyste menu.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
6 niedocenianych elementów optymalizacji strony

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 79 głosów

UDOSTĘPNIJ