Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w reklamie PPC

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w reklamie PPC
Spis treści

• Co to jest reklama PPC?

• Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe — czym są i jak działają?

• Dlaczego warto zastosować AI w reklamach PPC?

• Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w reklamach PPC? 5 przydatnych zastosowań

• Podsumowanie

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak reklamodawcy w internecie wiedzą, co Cię interesuje? Czy to, że widzisz reklamy produktów, o których myślałeś zaledwie kilka minut wcześniej, jest czystym przypadkiem? Otóż nie! W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe pomagają marketerom dopasować kampanie reklamowe do indywidualnych preferencji i zachowań użytkowników. Dowiedz się, jak wykorzystać te technologie w reklamie PPC, aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki swoich działań marketingowych.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest reklama PPC?

Reklama PPC (Pay-Per-Click) to model reklamowy, w którym reklamodawcy płacą za kliknięcie ich reklamy. Jest to popularna forma reklamy online, która pozwala na efektywne dotarcie do klientów poprzez wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania Google, na stronach internetowych, portalach społecznościowych czy aplikacjach.

 • W przypadku reklam w wynikach wyszukiwania reklamodawcy wybierają słowa kluczowe, na które ma wyświetlać się ich reklama. Jeśli użytkownik wyszuka konkretną frazę, reklama zostanie wyświetlona w widocznym miejscu w wynikach wyszukiwania, a reklamodawcy zapłacą tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie ich reklamę.
 • Reklamy na stronach internetowych występują w formie graficznej lub tekstowej i mogą wyświetlać się użytkownikom na podstawie ich demografii, zainteresowań czy zachowań w internecie. Reklamodawcy mogą wybierać miejsca, w których chcą wyświetlać swoje reklamy i również płacą tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie reklamę.

Reklama PPC jest popularna ze względu na jej skuteczność i łatwość w mierzeniu wyników kampanii reklamowych. Pozwala to na kontrolowanie wydatków na reklamę oraz optymalizowanie kampanii, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Jedne z najpopularniejszych reklam PPC to:

Dowiedz się więcej na temat rodzajów reklam w Google Ads:


Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe — czym są i jak działają?

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina informatyki zajmująca się tworzeniem programów i systemów, zdolnych do wykonywania zadań, które zwykle wymagają inteligencji ludzkiej. Sztuczna inteligencja ma na celu stworzenie systemów, które mogą nauczyć się i poprawiać swoje działanie na podstawie zbioru danych, doświadczenia lub interakcji z otoczeniem. Systemy AI mogą wykorzystywać różne techniki, takie jak uczenie maszynowe, sieci neuronowe, algorytmy genetyczne, logika rozmyta i wiele innych. AI obejmuje takie dziedziny jak:

 • rozpoznawanie mowy,
 • rozpoznawanie obrazów,
 • automatyczne tłumaczenie języków,
 • systemy rekomendacji,
 • przetwarzanie języka naturalnego,
 • robotyka,
 • autonomiczne pojazdy i wiele innych.

AI znajduje również zastosowanie w biznesie i przemyśle, gdzie może pomóc w optymalizacji procesów, poprawie jakości produktów, redukcji kosztów i zwiększeniu wydajności.

Dowiedz się więcej o sztucznej inteligencji w marketingu:

Uczenie maszynowe (ML, Machine Learning) umożliwia sztucznej inteligencji przetwarzanie danych i podejmowanie decyzji bez konieczności dodatkowego programowania. W ML algorytmy są zaprojektowane w taki sposób, aby nauczyć się rozwiązywać problemy lub wykonywać zadania na podstawie zbioru danych treningowych. Proces uczenia polega na dopasowywaniu parametrów modelu, aby mógł reprezentować dane i przewidywać wyniki dla nowych danych. W ten sposób sztuczna inteligencja ciągle zdobywa wiedzę i doskonali swoje umiejętności. Zobacz interesujące statystyki dotyczące uczenia maszynowego.


Dlaczego warto zastosować AI w reklamach PPC?

Zastosowanie sztucznej inteligencji w reklamach PPC może przynieść wiele korzyści, takich jak:

 • Optymalizacja wydatków - AI może pomóc w optymalizacji budżetu reklamowego poprzez wybór najbardziej efektywnych kanałów reklamowych i określanie optymalnych stawek za kliknięcie, co pozwala na uzyskanie większej liczby konwersji przy mniejszym koszcie.
 • Personalizacja - AI może pomóc w dostosowaniu reklam do preferencji i zachowań użytkowników, co zwiększa ich skuteczność i przyciąga bardziej zainteresowane osoby.
 • Automatyzacja - AI może przyspieszyć i ułatwić procesy związane z zarządzaniem kampaniami reklamowymi, takie jak wybór słów kluczowych, tworzenie treści reklamowych i określanie grup docelowych.
 • Analiza danych - AI może pomóc w analizowaniu ogromnej ilości danych, takich jak wyniki kampanii reklamowych, zachowania użytkowników i trendy rynkowe, co pozwala na szybkie i trafne podejmowanie decyzji..


Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w reklamach PPC? 5 przydatnych zastosowań

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji coraz częściej wykorzystuje się ją do optymalizacji i usprawnienia kampanii reklamowych PPC. Sprawdź 5 przydatnych zastosowań AI w reklamach PPC, które pomogą zwiększyć skuteczność i efektywność reklam internetowych.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


1. Automatyczne dostosowywanie stawek PPC za pomocą AI

Automatyczne dostosowywanie stawek PPC za pomocą AI to jedna z wielu możliwości wykorzystania tej technologii w reklamach online. W tym przypadku chodzi o to, że algorytmy AI automatycznie dostosowują stawki za kliknięcie reklamy w zależności od wyników kampanii i dostępnych danych. Przykładowo, system AI może analizować dane dotyczące konwersji, kosztu na kliknięcie (CPC), wskaźników klikalności (CTR) i innych czynników, a następnie automatycznie dostosowywać stawki za kliknięcie, w celu osiągnięcia najlepszych wyników. Jeśli kwoty są ustawione zbyt nisko, to reklamy mogą mieć małą widoczność i niski wskaźnik klikalności, natomiast jeśli stawki są zbyt wysokie, to reklamy mogą generować nadmiernie dużo kosztów.


Jak zacząć korzystać z automatyzacji stawek w reklamach PPC?

Na rynku istnieje wiele narzędzi umożliwiających automatyzację stawek, ale najbardziej sprawdzonym i kompleksowym jest Google Ads, który taką funkcję oferuje w ramach prowadzenia kampanii reklamowych PPC. Platforma Google Ads umożliwia wybór między Ulepszonym CPC (eCPC), a w pełni zautomatyzowanymi strategiami ustalania stawek, które są ukierunkowane na konkretne cele. Te strategie to:

 • Maksymalizacja liczby kliknięć, czyli strategia, która automatycznie ustala stawki, by zwiększyć liczbę wizyt w witrynie.
 • Docelowy udział w wyświetleniach, czyli strategia, która automatycznie ustala stawki, by zwiększyć widoczności w wynikach wyszukiwania.
 • Docelowy CPA, czyli strategia automatyzacji stawek mająca za celu zwiększenie liczby konwersji w ramach ustalonego CPA (Cost-Per-Action, koszt za akcję wykonaną przez klienta).
 • Docelowy ROAS, czyli strategia automatyzacji stawek, której celem jest, aby wartość konwersji przy docelowym ROAS (zwrot z nakładów na reklamę) była jak najwyższa.
 • Maksymalizacja liczby konwersji, czyli strategia automatyzacji stawek, która pozwala zdobycie jak największej liczby konwersji przy określonym budżecie.
 • Maksymalizacja wartości konwersji, czyli strategia automatyzacji stawek, która pozwala na osiągnięcie jak najwyższej wartości konwersji przy określonym budżecie.

Strategia eCPC różni się od inteligentnych strategii ustalania stawek tym, że nie określa stawek reklamowych na podstawie założonego kosztu konwersji czy zwrotu z inwestycji. Zamiast tego skupia się na liczbie konwersji i stara się utrzymać średni koszt kliknięcia poniżej ustawionego maksymalnego poziomu CPC. W pełni zautomatyzowane strategie wymagają większej uwagi, niż eCPC. Zawsze należy monitorować ich wydajność, aby upewnić się, że pozostajesz w swoim budżecie, a ROI (zwrot inwestycji) spełnia Twoje oczekiwania. Rozwiązania uważane za optymalne przez Google nie zawsze muszą rezonować z celami Twojej firmy.


2. Ulepszony retargeting, dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji

Zastosowanie sztucznej inteligencji umożliwia również ulepszenie retargetingu — docierania do klientów, którzy już odwiedzili Twoją stronę internetową lub sklep, ale nie dokonali zakupu lub nie wykonali określonej konwersji.

Dzięki zdolności sztucznej inteligencji do dokładnej analizy możesz uzyskać informacje na temat zachowania klientów i ich preferencji, co pozwala na stworzenie spersonalizowanych kampanii retargetingowych, np. w Google Ads lub Facebook Ads. Możesz wykorzystać te dane, by kierować reklamy do osób, które faktycznie są zainteresowane Twoją ofertą, zwiększając tym samym szansę na konwersję.

Ponadto sztuczna inteligencja pozwala na automatyzację procesu retargetingu, co przyczynia się do oszczędności czasu i zasobów. Na przykład, możesz skonfigurować kampanie automatycznego retargetingu, które będą działać w tle, bez konieczności stałego nadzoru.


3. Przewidywanie zachowań konsumentów przy użyciu AI

Wspomniane wcześniej uczenie maszynowe pozwala algorytmom sztucznej inteligencji zdobywać wiedzę na podstawie danych historycznych, uwzględniając demografię Twojej grupy docelowej, ich nawyki zakupowe, aktywność w sieci, sposób korzystania z urządzeń, itp. W ten sposób algorytmy mogą wykrywać zależności między kampaniami PPC a słowami kluczowymi i przewidywać, jakie zapytania w wyszukiwarkach są najbardziej skłonne do generowania konwersji. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji możesz przewidywać zachowania konsumentów - AI zidentyfikuje ich wzorce i preferencje, dzięki czemu, możesz tworzyć bardziej efektywne reklamy PPC, które są lepiej dostosowane do potrzeb i zainteresowań potencjalnych klientów.

Ponadto przewidywanie zachowań konsumentów za pomocą AI może pomóc w optymalizacji innych działań marketingowych, co pozwala na lepsze wykorzystanie budżetu reklamowego i zwiększenie zwrotu z inwestycji. Narzędziem, które wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe, jest np. Google Analytics 4 - dzięki niemu możesz otrzymać raporty dotyczące odbiorców na podstawie ich zainteresowań, demografii czy zachowań w sieci.

Raport w Google Analytics 4 dotyczący zainteresowań grupy docelowej.


4. Wstrzymywanie reklam o niskiej skuteczności za pomocą AI

Dzięki sztucznej inteligencji możliwe jest automatyczne wstrzymywanie reklam PPC, które nie przynoszą oczekiwanych efektów. Algorytmy mogą analizować dane dotyczące kliknięć, konwersji, kosztów i innych wskaźników, aby określić, które reklamy przynoszą najlepsze wyniki. Reklamy, które nie generują wystarczającej liczby kliknięć lub konwersji, mogą zostać automatycznie wstrzymane, co pozwala na lepsze wykorzystanie budżetu reklamowego. Takie funkcje oferują Google Ads oraz Facebook Ads.

Dzięki wstrzymywaniu nieskutecznych reklam PPC możesz zaoszczędzić finanse, które mogą zostać przeznaczone na kampanie przynoszące lepsze wyniki. Ponadto wstrzymywanie reklam o niskiej skuteczności za pomocą AI pozwala na szybkie reagowanie na zmiany w rynku i w zachowaniu konsumentów, co umożliwia dostosowanie działań marketingowych do aktualnych potrzeb i preferencji klientów.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


5. Tworzenie treści reklamowych dzięki sztucznej inteligencji

Podczas gdy sztuczna inteligencja udowodniła, że wykazuje znacznie lepszą wydajność przy wykonywaniu różnych powtarzalnych zadań, kreatywność nadal pozostaje wyzwaniem dla algorytmów. Maszyny wciąż nie mogą zastąpić ludzi, jeśli chodzi o kreatywne myślenie, ale mogą pomóc w pracy marketerów. Najlepszym przykładem są dynamiczne reklamy w Google Ads, które są dostosowywane automatycznie dzięki zastosowaniu AI. Dynamiczne reklamy w Google Ads polegają na automatycznej personalizacji treści reklam w oparciu o dane użytkowników, takie jak ich historia przeglądania, zachowania w sieci czy preferencje zakupowe. W praktyce oznacza to, że zamiast tworzyć ręcznie wiele różnych reklam, można stworzyć jeden zestaw elementów reklamowych (np. nagłówki, opisy, obrazy) i Google Ads samo dopasuje je do cech użytkowników oraz treści na stronie, aby zwiększyć skuteczność kampanii reklamowej.

Wiele firm zaczyna również eksperymentować z chatbotami zasilanymi przez AI, aby uczynić swoje kampanie PPC bardziej angażującymi. Dzięki narzędziom opartym na AI, takim jak ChatGPT, możesz zwiększyć konwersje i zmniejszyć współczynnik odrzuceń poprzez zapewnienie odpowiednio zoptymalizowanych treści. Sztuczna inteligencja zastosowana w tych narzędziach, może pomóc w tworzeniu treści reklamowych opartych na analizie preferencji, zachowań konsumentów oraz określonego segmentu rynku, a także na podstawie ustalonych parametrów, takich jak cel kampanii, grupa docelowa, treść reklamy i styl pisania. Sprawdź, jak zwiększyć skuteczność treści dzięki ChatGPT.

Propozycja reklamy display wygenerowana przez ChatGPT.


6. AI i Machine learning w reklamach inteligentnych w Google Ads

AI i Machine learning odgrywają kluczową rolę w reklamach inteligentnych w Google Ads. Google Ads wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do analizowania dużych ilości danych, co pozwala na wykrycie wzorców i trendów oraz lepsze zrozumienie zachowań użytkowników i skuteczniejsze dopasowanie reklam do ich potrzeb. Oto kilka przykładów zastosowań AI i Machine learning w reklamach inteligentnych w Google Ads:

 • Automatyczne licytowanie - Google Ads wykorzystuje algorytmy Machine learning, aby automatycznie licytować stawki CPC w czasie rzeczywistym na podstawie wielu czynników, takich jak lokalizacja, urządzenie, czy pora dnia.
 • Automatyczne kierowanie reklam - dzięki systemowi sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego reklama zostaje automatycznie umieszczona w miejscach, które generują najwięcej kliknięć, konwersji i innych pożądanych działań. Oprogramowanie samo dokonuje analizy i wyboru najbardziej efektywnych lokalizacji, co pozwala zoptymalizować wyniki kampanii reklamowej.
 • Automatyczne dostosowywanie treści reklam - algorytmy Google są w stanie samodzielnie stworzyć najbardziej skuteczną treść reklamową, korzystając z danych, które dostarczysz. W ramach tych danych możesz podać różne nagłówki, treści reklamowe oraz obrazy. System Google Ads łączy te elementy w sposób automatyczny, aby uzyskać zadowalające wyniki i dostosować wygląd reklamy do miejsca, w którym ma ona zostać wyświetlona.


Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w reklamie PPC. Podsumowanie

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe mają coraz większe znaczenie w reklamie PPC. Dzięki nim możliwe jest osiągnięcie lepszych wyników w kampaniach reklamowych i skuteczniejsze dotarcie do odpowiedniej grupy odbiorców. Jednak nie można zapominać, że kluczem do sukcesu jest wciąż odpowiednie zaprojektowanie kampanii, dopasowanie jej do celów i potrzeb klienta oraz regularne monitorowanie i optymalizacja. W połączeniu z narzędziami sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, można osiągnąć jeszcze większy sukces w reklamie PPC.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w reklamie PPC

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 138 głosów

UDOSTĘPNIJ