Jak dobrać słowa kluczowe do pozycjonowania?

jak dobierac slowa kluczowe
Spis treści

• Jak dobrać słowa kluczowe, by dopasować je do potrzeb użytkowników?

• Jak dobrać słowa kluczowe pod kątem konkurencyjności?

• Z jakich narzędzi korzystać przy doborze słów kluczowych?

• Podsumowanie

Jednym z ważniejszych elementów skutecznego pozycjonowania stron internetowych jest umiejętność wyboru odpowiednich słów kluczowych dla swojej strategii. Wiele osób decyduje się bazować na swojej intuicji przy wyborze fraz, co jest oczywistym błędem. Chcąc skutecznie zrealizować dobór słów kluczowych do pozycjonowania, musisz wykonać odpowiedni research. Dlaczego to takie ważne? To, jakie dobierzesz frazy do swojej strategii pozycjonowania będzie miało kluczowe przełożenie na to, do kogo dotrzesz ze swoją ofertą, jakie pozycje osiągniesz i czy zwiększysz swój współczynnik konwersji.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak dobrać słowa kluczowe, by dopasować je do potrzeb użytkowników?

Skutecznym sposobem na wybranie słów kluczowych jest dopasowanie ich do celów użytkowników szukających informacji w Google. Zupełnie inną potrzebę ma osoba, która mierzy się z jakimś problemem i chce go rozwiązać, a inny cel będzie przyświecać osobie, która zna rozwiązanie problemu i szuka najkorzystniejszej oferty. Poniżej przedstawiamy Ci wizualizację różnych faz, przez które może przechodzić Twój potencjalny klient. Na tej podstawie pokażemy Ci, jak dobierać frazy.

Dobór fraz pod kątem dopasowanaia ich do potrzeb użytkownika.

Użytkownik szukający rozwiązania - to osoba, która ma pewien problem, ale nie ma świadomości, jaki produkt lub usługa mogą jej pomóc w jego rozwiązaniu. Takie osoby najczęściej wpisują w wyszukiwarce frazy w formie pytań i wykorzystują sformułowania: jak, co to jest, dlaczego itp. Przykładowe frazy na tym etapie to: jak urządzić małą łazienkę, co to jest ROAS, co kupić na chrzest itp.

Użytkownik świadomy rozwiązania - ten użytkownik już mniej więcej wie, jaki produkt/usługa mu się przyda, ale brakuje mu konkretnej wiedzy. W wyszukiwarce wykorzystuje frazy, które opisują całe kategorie produktowe, produkty, usługi i marki.

Użytkownik szukający opinii - na tym etapie użytkownik już wstępnie wybrał rozwiązanie, które go interesuje. Chce jednak upewnić się w swoim wyborze i sprawdza opinie i recenzje innych użytkowników. Przykładowe frazy na tym etapie to: Iphone XS opinie, najlepsze buty sportowe, Samsung vs Iphone co wybrać.

Użytkownik konwertujący - to osoba, która już doskonale wie, jaki produkt spełnia jej oczekiwania. Szuka konkretnych rozwiązań, dlatego jej frazy są często uzupełnione o sformułowania takie jak cena, tanio, nazwa sklepu, lokalizacja itp.

Chociaż docieranie do użytkowników konwertujących wydaje się być najbardziej kuszące, to należy pamiętać, że jest ich najmniej. Swoją strategię pozycjonowania warto oprzeć o każdy z opisanych etapów, a cały proces rozpocząć od zwiększenia rozpoznawalności marki i docierania do użytkowników szukających rozwiązania.

Sprawdź, od czego należy zacząć pozycjonowanie.

Chcesz poprawić widoczność swojego sklepu w Google?


Jak dobrać słowa kluczowe pod kątem konkurencyjności?

Bardzo ważnym elementem wyboru słów kluczowych jest sprawdzenie konkurencyjności interesujących nas fraz. Nie jesteś w stanie sprawdzić tego samodzielnie, musisz w tym celu wykorzystać specjalne narzędzia SEO (piszemy o nich w kolejnej części artykułu). W różnych narzędziach konkurencyjność może być określana w nieco inny sposób (np. jako SEO Difficulty), ale oznacza dokładnie to samo - jak trudno będzie uzyskać dobrą widoczność strony na daną frazę.

Dlaczego konkurencyjność jest ważnym elementem doboru słów kluczowych pod pozycjonowanie? Pozwoli Ci ona oszacować, jak dużo czasu musisz poświęcić, by osiągnąć pierwsze efekty, a także jak dużo zainwestować w swoją strategię. Wysoka konkurencyjność dotyczy zazwyczaj fraz ogólnych, na które pozycjonuje się wiele firm (np. budowa domu, sklep z sukienkami, buty sportowe). Uzyskanie wysokich pozycji na takie frazy będzie wymagało dużych nakładów pracy, dużego budżetu, a także sporo cierpliwości - efekty mogą przyjść późno.

Nie wiesz jak monitorować efekty SEO? Poznaj nasze porady na blogu.

Czy to znaczy, że frazy o niskiej konkurencyjności są bezwartościowe? Wcale nie! Niska konkurencyjność frazy oznacza po prostu, że mało firm do tej pory zdecydowało się wybrać te słowa kluczowe do swojej strategii pozycjonowania strony internetowej. Zazwyczaj są to długie frazy, tzw. frazy typu long-tail, które jednocześnie wskazują na konwertującego użytkownika. Są one mocno skonkretyzowane, dlatego pomagają dotrzeć do idealnie dopasowanych do Twojej oferty użytkowników.

Liczba wyników wyszukiwania a długość frazy.

Dowiedz się więcej o wykorzystywaniu fraz z długim ogonem w strategii pozycjonowania:

Jak zachować granicę między wyborem frazy niszowej, ale konwertującej a wyborem frazy, której nikt nie użyje? To bardzo ważne, by zachować balans w tym aspekcie - w innym wypadku Twoja strategia pozycjonowania nie będzie przynosić konwersji! W tej sytuacji po raz kolejny polecamy Ci narzędzia SEO. Wykorzystaj je do sprawdzenia średniej miesięcznej liczby wyszukiwań frazy. W ten sposób dowiesz się nie tylko, jak często pozycjonują się na tę frazę konkurencyjne firmy, ale również jak często w wyszukiwarce wpisują ją użytkownicy sieci.

Chcesz poprawić ruch i poziom konwersji na stronie?


Z jakich narzędzi korzystać przy doborze słów kluczowych?

Jeśli chcesz, żeby Twoja strategia pozycjonowania była skuteczna, to przy wyborze słów kluczowych wesprzyj się specjalistycznymi narzędziami SEO. Dadzą Ci one wyniki szczegółowych analiz potrzeb użytkowników i pozwolą docierać do odpowiednich odbiorców. Na rynku znajdziesz zarówno darmowe, jak i płatne narzędzia do doboru słów kluczowych. Poniżej omawiamy siedem z nich.


Google Keyword Planner - narzędzie do doboru słów kluczowych

To popularne, darmowe narzędzie SEO od Google. Zostało ono przygotowane z myślą o kampaniach Google Ads, ale idealnie przydaje się również przy pozycjonowaniu stron i sklepów. Narzędzie generuje listę wyszukiwanych fraz wraz z informacją o ich przewidywanym koszcie oraz o ich poziomie wyszukiwalności.

Panel narzędzia Google Keyword Planner.


Answerthepublic.com - narzędzie do doboru słów kluczowych

To bezpłatne narzędzie, które świetnie się sprawdzi przy poszukiwaniu tematów na artykuły oraz fraz typu long-tail. W Answerthepublic jest generowane zestawienie fraz ułożone w formę mapy myśli.

Panel narzędzia Answerthepublic.com.


Surfer - narzędzie do doboru słów kluczowych

To polskie narzędzie, które jest doceniane na całym świecie. Pozwala ono na wyszukiwanie słów kluczowych dla firm w różnych krajach. Co więcej, Keyword Research w Surferze poza sugestią fraz, przedstawia też poziom ich popularności i wskazuje listę powiązanych słów kluczowych.

Panel narzędzia Surfer.


Keywords Explorer by Ahrefs - narzędzie do doboru słów kluczowych

To płatne, ale bardzo rozbudowane narzędzie SEO. Jedną z dostępnych funkcji jest właśnie narzędzie doboru słów kluczowych do strategii pozycjonowania. Wraz z wykazem fraz uzyskasz również informacje o tym, jaka jest ich średnia liczba wyszukiwań, jakie strony są najwyższe widoczny w wynikach wyszukiwania na te frazy itp.

Panel narzędzia Keywords Explorer by Ahrefs.

Jak używać Ahrefsa do optymalizacji treści strony? Keywords i Content Explorer Ahrefs.


Senuto - narzędzie do doboru słów kluczowych

To kolejne płatne narzędzie, które zapewnia szereg funkcji przydatnych przy realizacji strategii SEO. Jedną z tych funkcji jest właśnie profesjonalny dobór słów kluczowych. Dużą zaletą Senuto jest to, że sugeruje bardzo trafne frazy w języku polskim. Możesz też sprawdzić, na jakie frazy aktualnie jest widoczna Twoja strona.

Panel narzedzia Senuto.


Ubersuggest - narzędzie do doboru słów kluczowych

Znajdziesz tu informację o liczbie wyszukiwań fraz, poziomie trudności oraz informację o CPC. To narzędzie sprawdza się również przy planowaniu tematów blogowych, ponieważ przedstawia chętnie czytane artykuły, które są powiązane z interesującą Cię frazą. Chociaż Ubersuggest jest płatnym narzędziem, daje możliwość zrealizowania trzech darmowych wyszukiwań dziennie.

Panel narzędzia Ubersuggest.


Semstorm - narzędzie do doboru słów kluczowych

Znajdziesz tutaj sugestie fraz wyszukiwanych z różnych źródeł (wyszukiwarek, witryn e-commerce, serwisów wideo). Semstorm zapewnia najświeższe informacje w trybie rzeczywistym, a przedstawiane fraz są świetnie rozbudowane.

Panel narzędzia Semstorm.

Jak korzystać z SEMSTORM? Najbardziej przydatne funkcje tego narzędzia

Więcej przydatnych narzędzi dla SEO znajdziesz w tych artykułach:


Jak dobierać frazy do pozycjonowania? Podsumowanie

Dobór fraz do swojej strategii pozycjonowania jest bardzo ważnym elementem działania, ponieważ ma bezpośrednie przełożenie na skuteczność. Dobrze dobrane frazy pomogą Ci szybciej pojawić się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania, dotrzeć do osób z Twojej grupy docelowej i zwiększyć współczynnik konwersji.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pozycjonowania? Przeczytaj pozostałe artykuły:

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak dobrać słowa kluczowe do pozycjonowania?

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 89 głosów

UDOSTĘPNIJ