Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym dzięki SEO?

Jak zwiekszyc sprzedaz w sklepie internetowym dzieki SEO
Spis treści

• 15 wskazówek, jak zwiększyć wyniki sprzedażowe w sklepie e-commerce dzięki SEO

• Pisz użyteczne i wiarygodne treści

• Dopasuj swoje strony do intencji wyszukiwań użytkowników

• Używaj prostych i konkretnych adresów URL

• Zoptymalizuj zdjęcia produktowe na swojej stronie

• Dodaj do strony sekcję z opiniami klientów

• Wyświetlaj użytkownikom powiązane produkty

• Skróć czas ładowania witryny

• Dodaj mapę strony oraz plik robots.txt

• Zadbaj o jakość linków przychodzących

• Dodaj do strony sekcję FAQ

• Zadbaj o przejrzystość struktury strony

• Zadbaj o optymalizację pod kątem mobilnym

• Pozbądź się niedziałających linków i stron 404

• Podsumowanie

W dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, skuteczne pozycjonowanie strony internetowej to nieodłączny element strategii sprzedażowej. Bez właściwego SEO, nawet najlepsze produkty mogą pozostać niezauważone w gąszczu konkurencyjnych ofert. Dlatego w tym artykule przedstawiamy Ci 15 najlepszych wskazówek dotyczących optymalizacji SEO, które pomogą zwiększyć sprzedaż w Twoim sklepie internetowym

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


15 wskazówek, jak zwiększyć wyniki sprzedażowe w sklepie e-commerce dzięki SEO

Sprawdź proste i użyteczne praktyki SEO, które warto wprowadzić do swojej strategii marketingowej. Dzięki pozycjonowaniu nie tylko zwiększysz swoje zyski, ale także zbudujesz rozpoznawalność marki wśród internautów.


1. Stwórz przemyślaną strategię słów kluczowych

Stworzenie przemyślanej strategii słów kluczowych jest kluczowe dla zwiększenia widoczności i sprzedaży w sklepie internetowym za pomocą działań SEO. Aby to zrobić, należy przeprowadzić dokładne badania i analizę słów kluczowych, które najlepiej odzwierciedlają intencje wyszukiwania potencjalnych klientów.

 • Na początku warto dopasować słowa kluczowe do branży i oferty sklepu internetowego. Słowa kluczowe powinny opisywać produkty, kategorie produktów oraz ogólne pojęcia związane ze sklepem. Warto także poszukać fraz poradnikowych, które mogą zostać umieszczone na blogu.
 • Kolejnym krokiem jest dokładne przeanalizowanie konkurencji i ich strategii słów kluczowych. Warto w tym celu skorzystać z narzędzi SEO, np. Ahrefs, Senuto czy Semstorm.
 • Należy także pamiętać o wykorzystaniu fraz typu long tail, które są mniej popularne, ale bardziej konkretne i precyzyjne. Często są one lepszym wyborem, ponieważ wykazują się mniejszą konkurencyjnością, a jednocześnie są bardziej skuteczne w pozyskiwaniu klientów.
 • Ostatnim krokiem w strategii słów kluczowych jest umieszczenie ich w odpowiednich miejscach na stronie. Ogólne frazy kluczowe powinny znaleźć się na stronie głównej, bardziej szczegółowe frazy opisujące konkretne produkty należy umieścić na stronach produktowych, a fraz poradnikowych najlepiej używać w treściach blogowych.

Odpowiednio stworzona strategia słów kluczowych pozwoli Ci uzupełnić stronę w jakościowe treści, które będą korzystne dla SEO oraz użyteczne dla Twoich odbiorców.

Analiza słów kluczowych dla przykładowego sklepu internetowego.


2. Pisz użyteczne i wiarygodne treści

Content marketing, który opiera się na pisaniu użytecznych i wiarygodnych treści, jest kluczowym elementem optymalizacji strony internetowej pod kątem SEO. Dlaczego? Bo Google oraz inne wyszukiwarki, cenią sobie wartościową treść, która odpowiada na pytania i potrzeby użytkowników. Dzięki tworzeniu takiego contentu możesz osiągnąć wysoką pozycję w SERP i zbudować wizerunek eksperta w branży, a tym samym pozyskiwać coraz więcej klientów i zwiększać swoją sprzedaż.

Aby pisać użyteczne treści, warto zastanowić się, jakie pytania i problemy mają Twoi potencjalni klienci, i jak możesz im pomóc. W tym celu przydadzą się narzędzia takie jak Google Trends, Answer the Public czy BuzzSumo, gdzie możesz sprawdzić, co aktualnie interesuje użytkowników i jakie zapytania wpisują w wyszukiwarkę. Mając taką wiedzę, wystarczy tylko opracować treści, które odpowiadają na te pytania i problemy. Możesz to zrobić w formie poradników, instrukcji, czy zwykłych artykułów blogowych.

Bardzo ważnym elementem tekstów publikowanych na stronie również jest ich wiarygodność. Użytkownicy szukają informacji, na których mogą polegać, dlatego warto dbać o to, by treści były oparte na rzetelnych źródłach i weryfikowanych informacjach. Warto umieścić tam odnośniki do źródeł, cytować ekspertów czy publikować recenzje i opinie zadowolonych klientów.

Dowiedz się więcej o tworzeniu treści pod SEO:


3. Spraw, aby opisy produktów były wyjątkowe i użyteczne

Jedną z kluczowych wskazówek pozwalających zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym dzięki SEO jest dbałość o oryginalne i wartościowe opisy produktów. Warto pamiętać, że coraz częściej klienci przed dokonaniem zakupu bardzo dokładnie zapoznają się z opisem produktu, dlatego powinien on być jak najbardziej szczegółowy i przekonujący. Aby uzyskać korzyści SEO, opisy produktów powinny być unikalne i zgodne z zasadami optymalizacji treści, czyli zawierać odpowiednią liczbę słów kluczowych i fraz, ale przede wszystkim — przekazywać wartościowe informacje o produkcie, opisując jego cechy, funkcjonalność i korzyści, jakie może przynieść klientowi. Dzięki temu klienci łatwiej znajdą poszukiwany produkt w wynikach wyszukiwania, a sklep internetowy zyska na pozycjonowaniu i zaufaniu klientów. Zobacz, jak możesz pisać skuteczne opisy produktów przy użyciu ChatGPT.


4. Dopasuj swoje strony do intencji wyszukiwań użytkowników

Jednym z kluczowych aspektów skutecznej optymalizacji SEO jest dopasowanie strony internetowej do intencji wyszukiwań użytkowników. Oznacza to, że strony w Twojej witrynie powinny zawierać informacje odpowiadające na pytania lub potrzeby użytkowników, którzy wpisują określone słowa kluczowe w wyszukiwarkach.

W tym celu warto przeprowadzić wcześniej wspomniane badania słów kluczowych oraz poznać preferencje i potrzeby swojej grupy docelowej. Na podstawie zebranych informacji, możesz dopasować treści swojej strony tak, aby odbiorcy mogli znaleźć to czego szukają w prosty i szybki sposób. Przykładowo, jeśli jesteś właścicielem sklepu z rowerami i widzisz, że często wyszukiwaną frazą jest „Jaki rower wybrać dla dziecka?”, to na stronie produktowej warto umieścić to pytanie, wraz z konkretną odpowiedzią. Taką treść możesz wpleść w opis produktu lub dodać do sekcji FAQ na stronie.

Pamiętaj, że dopasowanie stron do intencji wyszukiwań to długoterminowy proces, który wymaga ciągłej analizy i optymalizacji. Jednak efektywna strategia SEO przynosi długofalowe korzyści i może znacznie zwiększyć sprzedaż Twojego sklepu internetowego

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


5. Używaj prostych i konkretnych adresów URL

Adresy URL to elementy strony, które mogą bardzo korzystnie wpłynąć na pozycjonowanie sklepu internetowego, oczywiście jeśli są odpowiednio zoptymalizowane. Adresy URL powinny być krótkie, łatwe do zapamiętania i dokładnie opisywać zawartość strony. Dzięki właściwej konfiguracji klienci łatwiej znajdą potrzebne produkty i chętniej będą powracać na stronę. Jedną z ważniejszych kwestii jest unikanie powielania adresów URL na różnych stronach sklepu, ponieważ może to spowodować powstanie problemów związanych z duplikacją treści.

Proste i konkretnie opisane adresy URL są nie tylko łatwiejsze do zapamiętania dla użytkowników, ale także bardziej zrozumiałe dla robotów Google, które przetwarzają strony internetowe w celu indeksowania i wyświetlania w wynikach wyszukiwania. Gdy adres URL dokładnie opisuje zawartość strony, jest to sygnał dla algorytmów wyszukiwarki, że strona jest wartościowa i pomocna dla użytkowników. Dlatego warto zadbać o proste i klarowne adresy URL, aby przyspieszyć proces indeksacji i zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania.


6. Zoptymalizuj zdjęcia produktowe na swojej stronie

Zoptymalizowane zdjęcia produktowe mogą znacznie wpłynąć na poprawę pozycji Twojego sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania. Aby osiągnąć ten cel, pamiętaj o:

 • nadaniu odpowiednich nazw plików, np. zamiast IMG56.jpg użyj torebka-czarna-damska.jpg, dzięki temu będą one miały większą szansę wyświetlić się w sekcji Google Grafika,
 • dodaniu odpowiednich atrybutów alt text, które opisują zawartość zdjęcia i są bardzo wartościowe dla SEO,
 • wysokiej jakości zdjęć — powinny być ostre, dobrze oświetlone i prezentować produkt z różnych perspektyw,
 • rozmiarze plików — powinny być jak najmniejsze, aby nie spowalniać czasu ładowania strony. Sprawdź najlepsze sposoby na poprawę czasu ładowania strony.

Zoptymalizowane zdjęcia produktowe nie tylko zwiększą atrakcyjność Twojej strony, ale również przyczynią się do poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania, co w efekcie przyczyni się do wzrostu sprzedaży.


7. Dodaj do strony sekcję z opiniami klientów

Dodanie sekcji z opiniami klientów na stronie sklepu internetowego ma wiele korzyści:

 • pozytywnie wpływa na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach,
 • zwiększa zaufanie potencjalnych klientów, którzy szukają informacji o danym produkcie,
 • umożliwia klientom wyrażenie swojego zdania na temat produktu,
 • przyczynia się do zwiększenia czasu spędzonego przez użytkowników na stronie oraz do poprawy współczynnika konwersji.

Aby sekcja z opiniami była skuteczna, warto zadbać o kilka elementów. Przede wszystkim, opinie powinny być łatwo dostępne i czytelne. Najlepiej umieścić je na stronie głównej lub na stronie produktu. Dodatkowo warto zadbać o to, aby opinie były wiarygodne. Można to osiągnąć poprzez weryfikację użytkowników oraz umieszczenie zdjęć lub imion i nazwisk osób, które wystawiły opinię (oczywiście za ich zgodą). Warto też zachęcać klientów do zostawiania recenzji poprzez wysyłanie prośby po zakupie oraz oferowanie dodatkowych korzyści, takich jak np. rabaty na kolejne zakupy. Dzięki temu sekcja z opiniami klientów może stać się potężnym narzędziem w pozyskiwaniu nowych klientów oraz budowaniu pozytywnego wizerunku sklepu internetowego.

Przykład strony produktowej z opiniami klientów.


8. Wyświetlaj użytkownikom powiązane produkty

Jednym ze sposobów zwiększenia sprzedaży w sklepie internetowym dzięki SEO jest wyświetlanie użytkownikom powiązanych ofert. Kiedy klienci szukają produktów w sklepie online, mogą być zainteresowani również innymi przedmiotami związanymi z ich zainteresowaniami i potrzebami. Dlatego warto wyświetlać im propozycje powiązanych produktów lub kompletnych zestawów, tak aby zachęcić do dokonania dodatkowych zakupów. Dzięki temu strategia cross-sellingu i up-sellingu zostanie skutecznie wykorzystana, co wpłynie na zwiększenie przychodów sklepu. Pamiętaj, że dla użytkowników wygoda i prosta nawigacja to kluczowe czynniki decydujące o zadowoleniu z zakupów online, a tym samym o powrocie do sklepu, więc zadbaj o funkcjonalność i przejrzystość tych sekcji.

 Przykład sekcji z produktami powiązanymi.


9. Skróć czas ładowania witryny

Skrócenie czasu ładowania strony internetowej może znacznie poprawić pozycję Twojego sklepu w wynikach wyszukiwania i zwiększyć konwersje. Dlatego warto zadbać o optymalizację prędkości ładowania witryny, a tym samym wygodę użytkowników.
Jednym z prostych sposobów na skrócenie czasu ładowania strony jest zoptymalizowanie rozmiaru plików graficznych. Możesz to zrobić poprzez kompresję lub użycie formatów plików, które są mniejsze w rozmiarze, takich jak JPEG zamiast PNG. Inną techniką, która może pomóc w przyspieszeniu ładowania strony, jest korzystanie z narzędzi do buforowania przeglądarki, takich jak CDN (Content Delivery Network) lub wykorzystanie systemu pamięci podręcznej, który zapamiętuje pewne elementy strony, dzięki czemu przy kolejnej wizycie czas ładowania strony jest krótszy. Warto także ograniczyć liczbę wtyczek, skryptów i innych elementów, które mogą spowolnić ładowanie strony. Dzięki tym prostym działaniom możesz poprawić doświadczenie użytkownika na Twojej stronie, co wpłynie na zwiększenie sprzedaży i pozycji Twojego sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania. 

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


10. Dodaj mapę strony oraz plik robots.txt

Dodanie mapy strony oraz pliku robots.txt to kluczowy krok w procesie optymalizacji technicznej SEO sklepu internetowego. Mapa strony pomaga robotom Google zrozumieć strukturę witryny i w łatwy sposób wykonać indeksowanie. W tym celu należy stworzyć mapę, która będzie zawierać linki do każdej podstrony sklepu internetowego. Z kolei plik robots.txt to plik, który informuje roboty wyszukiwarek o tym, jakie strony witryny powinny zostać zaindeksowane, a jakie zignorowane. Dzięki temu można kontrolować, które z nich będą pojawiać się w wynikach wyszukiwania, a które nie.
Dodanie mapy strony oraz pliku robots.txt do sklepu internetowego pozwoli zwiększyć szanse na to, że strony będą wyświetlane na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania, co przyczyni się do zwiększenia ruchu na stronie oraz sprzedaży produktów.


11. Zadbaj o jakość linków przychodzących

Jednym ze sposobów na zwiększenie widoczności sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania jest zadbanie o jakość sieci linków przychodzących, czyli tzw. backlinków. Warto skupić się na pozyskiwaniu linków od zaufanych, ale także popularnych stron internetowych, które są tematycznie związane z branżą sklepu. Ważne jest, aby linki te były pozyskiwane w sposób naturalny i stopniowy oraz pochodziły z wartościowych treści, np. artykułów, blogów czy poradników. Należy unikać pozyskiwania linków z niskiej jakości stron, które są podejrzane lub uznane za spamerskie, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.


Dowiedz się więcej o link buildingu:

 • Jak sprytnie zdobyć mocne linki w SEO? 7 skutecznych rozwiązań
 • Jak analizować profil linków na stronie? Sprawdzone strategie i narzędzia
 • 11 pomysłów na pozyskanie wartościowych linków do strony


12. Dodaj do strony sekcję FAQ

Dodanie sekcji FAQ do strony internetowej może znacznie zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym. Dlaczego? Ponieważ takie pytania są często wpisywane przez potencjalnych klientów w wyszukiwarki internetowe, a jeśli Twoja strona zawiera na nie odpowiedzi, zwiększa to jej szanse na wyświetlenie się w wynikach wyszukiwania. Ponadto umieszczenie sekcji FAQ na stronie sklepu internetowego może zwiększyć zaufanie klientów, którzy mogą szybko i łatwo uzyskać odpowiedzi na ważne dla nich pytania dotyczące produktów, procesu zamawiania, dostawy itp. Jest to prosty, ale bardzo skuteczny sposób na zwiększenie sprzedaży i poprawę wizerunku Twojego sklepu internetowego.

Sekcja FAQ w jednym ze sklepów internetowych.


13. Zadbaj o przejrzystość struktury strony

Jedną z kluczowych wskazówek dotyczących zwiększenia sprzedaży w sklepie internetowym dzięki SEO jest zadbanie o przejrzystość struktury strony. Strona internetowa powinna być zaprojektowana w sposób, który umożliwi łatwe poruszanie się po niej użytkownikom i robotom wyszukiwarek.

Aby osiągnąć to cel, warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

 • Przede wszystkim, należy zapewnić spójność i logiczną organizację zawartości. Wszystkie podstrony powinny być odpowiednio pogrupowane i opisane, co ułatwi nawigację po witrynie.
 • Kolejnym ważnym aspektem jest prawidłowe oznaczenie nagłówków, tytułów i treści na stronie. Powinny one odzwierciedlać tematykę danej strony, zawierać odpowiednie słowa kluczowe i być zrozumiałe dla odbiorców.
 • Warto również zadbać o przejrzystość adresów URL. Powinny one być proste i zwięzłe, a ich struktura powinna odzwierciedlać strukturę witryny. Dzięki temu użytkownicy oraz roboty wyszukiwarek będą mogli szybko i łatwo odnaleźć interesujące ich informacje.
 • Ostatnią ważną kwestią jest atrakcyjność wizualna. Zadbaj o to, by Twoja strona była schludna i przyjemna dla oczu, dzięki temu możesz znacznie wpłynąć na doświadczenia użytkowników na stronie i podjęcie przez nich decyzji zakupowej.


14. Zadbaj o optymalizację pod kątem mobilnym

Optymalizacja pod kątem mobilnym to kluczowy czynnik wpływający na pozycjonowanie w wyszukiwarkach oraz zadowolenie użytkowników. Z danych wynika, że ponad połowa ruchu na witrynach internetowych pochodzi z urządzeń mobilnych (https://explodingtopics.com/blog/mobile-internet-traffic). Dlatego ważne jest, aby strona sklepu była dostosowana do wyświetlania na smartfonach i tabletach.

Podczas optymalizacji pod kątem mobilnym należy zadbać o kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na responsywność strony, czyli dostosowanie jej do różnych rozmiarów ekranów. Należy również zminimalizować czas ładowania strony, co wpłynie na szybsze jej wczytywanie na urządzeniach mobilnych. Kolejnym ważnym aspektem jest optymalizacja treści. Należy zadbać o ich czytelność i poprawne wyświetlanie. Nie zapominaj też o wygodnych w obsłudze formularzach i przyciskach. Optymalizacja mobilna to klucz do zwiększenia zasięgu Twojego swojego sklepu oraz poprawę doświadczenia klientów.

Porównanie strony mobilnej ze stroną wyświetlaną na desktopie.


15. Pozbądź się niedziałających linków i stron 404

Pozbycie się niedziałających linków i stron 404 to kolejny ważny element optymalizacji SEO w sklepie internetowym. Strony 404 to strony, które nie istnieją lub zostały usunięte. Ich obecność w Twojej witrynie internetowej może wpłynąć negatywnie na pozycję w wynikach wyszukiwania i skuteczność SEO. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać swoją stronę pod kątem niedziałających linków i usunąć je lub przekierować na inne istniejące strony. Uporządkowanie stron należących do Twojej witryny nie tylko poprawi wyniki pozycjonowania, ale także doświadczenie użytkowników, którzy nie natkną się już na błędy podczas przeglądania Twojego sklepu internetowego.


Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym dzięki SEO? Podsumowanie

Zastosowanie skutecznych strategii SEO w sklepie internetowym może przyczynić się do zwiększenia widoczności Twojej marki w sieci, co może przekładać się na większą ilość ruchu na Twojej stronie internetowej, a w konsekwencji na zwiększenie sprzedaży. Pamiętaj, że SEO to proces, który wymaga czasu i ciągłego monitorowania, ale jeśli zainwestujesz w niego odpowiednio dużo uwagi i pracy, to z pewnością zobaczysz pozytywne efekty. Warto również pamiętać, że w świecie e-commerce konkurencja jest ogromna, więc by utrzymać swoją pozycję na rynku, warto nieustannie rozwijać swoją wiedzę i umiejętności z zakresu SEO i marketingu internetowego. 

Co to jest SEO?
Down arrow

SEO to skrót od angielskiego terminu Search Engine Optimization. Jest to proces optymalizacji strony internetowej w celu poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania Google, Bing czy Yahoo.

Dlaczego SEO jest ważne dla sklepów internetowych?
Down arrow

Sklepy internetowe potrzebują SEO, ponieważ większość ruchu internetowego pochodzi z wyników wyszukiwania Google lub innych wyszukiwarek. Sklepy internetowe, które nie są widoczne w wynikach wyszukiwania, mają mniejsze szanse na pozyskanie nowych klientów.

Co to są słowa kluczowe?
Down arrow

Słowa kluczowe to terminy lub frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę internetową, aby znaleźć informacje o konkretnym temacie. Słowa kluczowe są ważne dla sklepów internetowych, ponieważ pomagają w skutecznym prowadzeniu działań pozycjonowania i innych praktyk marketingowych.


Zobacz historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym dzięki SEO?

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ