Co to jest JavaScript?

javascript

JavaScript to dynamiczny język programowania używany głównie do tworzenia interaktywnych stron internetowych. Jest on szeroko stosowany w tworzeniu interaktywnych elementów, animacji, efektów wizualnych oraz interakcji z użytkownikiem.


Definicja JavaScriptu

JavaScript jest językiem programowania skryptowego, który jest zwykle uruchamiany w przeglądarce internetowej. Powstał w 1995 roku i początkowo był używany głównie do prostych walidacji formularzy. Obecnie JavaScript jest wszechstronnym językiem programowania, który znajduje zastosowanie nie tylko w przeglądarkach internetowych, ale także na serwerach, w aplikacjach mobilnych i innych obszarach programowania. Język ten ma składnię podobną do języków takich jak Java czy C++, ale różni się w wielu aspektach.


Historia JavaScriptu

JavaScript został stworzony przez programistę Brendana Eicha w 1995 roku podczas pracy w firmie Netscape Communications. Początkowo język ten nazywał się LiveScript, ale później zmieniono jego nazwę na JavaScript, aby wykorzystać popularność języka Java. Wkrótce po swoim wprowadzeniu JavaScript zdobył popularność i stał się nieodłączną częścią tworzenia stron internetowych. Wraz z rozwojem technologii internetowych JavaScript przekształcił się w potężny język programowania, umożliwiający tworzenie zaawansowanych aplikacji internetowych.


Składniki i struktura JavaScriptu

JavaScript składa się z różnych elementów, które są używane do tworzenia programów. Oto niektóre z podstawowych składników i struktury JavaScriptu:

 • Zmienne - są używane do przechowywania danych, takich jak liczby, tekst czy wartości logiczne. W JavaScript deklaracja zmiennych odbywa się przy użyciu słowa kluczowego var, let lub const.
 • Funkcje - są blokami kodu, które mogą być wywoływane w celu wykonania określonych zadań. Funkcje w JavaScript mogą być zdefiniowane za pomocą słowa kluczowego function i mogą przyjmować argumenty oraz zwracać wartości.
 • Obiekty - są strukturami danych, które zawierają właściwości i metody. Mogą reprezentować konkretne obiekty w rzeczywistości, takie jak użytkownik, samochód czy produkt.
 • Warunki i pętle - warunki (np. instrukcje if) i pętle (np. instrukcje for i while) są używane do kontroli przepływu programu i wykonania określonych działań w zależności od warunków.
 • Zdarzenia - JavaScript obsługuje zdarzenia, takie jak kliknięcia myszy, naciśnięcia klawiszy czy ładowanie strony. Zdarzenia pozwalają na reakcję na interakcje użytkownika.


Narzędzia JavaScriptu

JavaScript jest obsługiwany przez większość przeglądarek internetowych, co oznacza, że nie wymaga dodatkowych narzędzi do uruchomienia. Jednak istnieją różne narzędzia, które mogą ułatwić pracę z JavaScriptem. Oto niektóre z popularnych narzędzi:

 • Edytory kodu - istnieje wiele edytorów kodu, które oferują funkcje specjalnie zaprojektowane do pracy z JavaScriptem, takie jak podświetlanie składni, automatyczne uzupełnianie kodu czy debugowanie. Przykłady takich edytorów to Visual Studio Code, Sublime Text czy Atom.
 • Biblioteki i frameworki - rozszerzają one możliwości języka i ułatwiają tworzenie zaawansowanych aplikacji. Przykłady to jQuery, React, Angular czy Vue.js.
 • Debugger - pozwala na analizę i debugowanie kodu JavaScript w celu znalezienia i naprawienia błędów. Większość przeglądarek internetowych oferuje narzędzia deweloperskie z wbudowanymi debuggerami.


Różnica między JavaScript a innymi językami programowania

JavaScript różni się od innych języków programowania w wielu aspektach. Oto kilka kluczowych różnic:

 • Język interpretowany - JavaScript jest językiem interpretowanym, co oznacza, że kod jest wykonywany w czasie rzeczywistym przez interpreter, a nie kompilowany przed uruchomieniem.
 • Język skryptowy - jest on używany do pisania skryptów, które wykonują określone zadania w aplikacjach.
 • Programowanie po stronie klienta - JavaScript jest najczęściej stosowany po stronie klienta, czyli wykonywany na komputerze użytkownika przez przeglądarkę internetową. Inne języki programowania, takie jak Java czy Python, mogą być stosowane zarówno po stronie klienta, jak i po stronie serwera.
 • Dynamiczne typowanie - przeciwieństwie do niektórych języków programowania, JavaScript jest językiem o dynamicznym typowaniu, co oznacza, że typ zmiennych jest określany w czasie wykonania programu.


Wykorzystanie JavaScriptu w marketingu

JavaScript odgrywa istotną rolę w dziedzinie marketingu internetowego. Oto kilka zastosowań JavaScriptu w marketingu:

 • Interaktywne elementy na stronie - JavaScript umożliwia tworzenie interaktywnych elementów na stronach internetowych, takich jak przesuwane banery, formularze interaktywne czy dynamiczne efekty wizualne. Te elementy przyciągają uwagę użytkowników i pomagają w budowaniu atrakcyjnej i angażującej strony.
 • Śledzenie i analiza - JavaScript jest używany do implementacji narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, które umożliwiają monitorowanie aktywności użytkowników na stronie internetowej. Dzięki temu można zbierać dane dotyczące ruchu na stronie, zachowań użytkowników i efektywności kampanii marketingowych.
 • Personalizacja - JavaScript umożliwia personalizację treści na stronach internetowych w zależności od preferencji i zachowań użytkowników. Dzięki temu można dostarczać spersonalizowane doświadczenia użytkownikom, co zwiększa zaangażowanie i skuteczność działań marketingowych.
 • Formularze i interakcje - JavaScript pozwala na tworzenie interaktywnych formularzy, weryfikację danych wprowadzanych przez użytkowników oraz wyświetlanie komunikatów błędów. To ułatwia zbieranie danych kontaktowych, generowanie leadów i obsługę interakcji z użytkownikami.


Podsumowanie

JavaScript jest nieodłącznym elementem dzisiejszego internetu i odgrywa kluczową rolę w tworzeniu interaktywnych i dynamicznych stron internetowych. Język ten oferuje wiele możliwości i narzędzi, które umożliwiają programistom tworzenie atrakcyjnych i skutecznych aplikacji internetowych. W dziedzinie marketingu JavaScript jest niezastąpiony w tworzeniu interaktywnych elementów, analizie danych i personalizacji treści. Dlatego warto zrozumieć i wykorzystać potencjał JavaScriptu w celu osiągnięcia sukcesu w świecie online.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest JavaScript?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ