Jak efektywnie współpracować z agencją SEO?

Ta firma co roku odnotowuje dzięki nam znaczący wzrost zapytań!

Zobacz, jak pozycjonowaniem pobijamy kolejne rekordy zapytań dla Protan Elmark!

Zlecasz pozycjonowanie agencji, więc możesz zapomnieć o tym i zająć się swoimi zadaniami? Nie, jeśli zależy Ci na efektach. Współpraca z pozycjonerem pozwala mu nie tylko lepiej dopasować strategię do Twoich potrzeb, ale wręcz uzyskiwać znacznie lepsze efekty. Co możesz zrobić, aby pozycjonowanie Twojej strony było jak najbardziej efektywne?

 

Współpraca z agencją

Podzieliliśmy działania na dwa obszary - współdziałanie z agencją i działania dodatkowe, wykraczające poza pozycjonowanie. W przypadku współpracy z agencją, chodzi przede wszystkim o wdrażanie zalecanych zmian i o sprawną komunikację. Agencja potrzebuje zielonego światła, by działać, więc niezbędny jest Twój czas i zaangażowanie szczególnie na początku współpracy. Zobacz, w jakich obszarach agencja potrzebuje Twojego wsparcia.

 infografika widoczni wspopraca z agencja seo

POBIERZ INFOGRAFIKĘ

Wdrażanie zaleceń optymalizacyjnych

Zwykle współpraca z agencją SEO zaczyna się od audytu. U nas audyt obejmuje znacznie więcej niż tylko kwestie techniczne strony. Oceniamy także potencjał sprzedażowy Twojej strony - czy jest przyjazna dla użytkownika, czy łatwo dokonać zakupu lub nawiązać kontakt. Efektem jest szereg zaleceń optymalizacyjnych, dotyczących pozycjonowania i pozyskiwania konwersji. Wdrożenie zaleceń to podstawowy krok w całym procesie. Nieważne, co dalej zrobi pozycjoner. Jeśli nie wdrożysz na stronie rekomendowanych zmian, możesz nigdy nie uzyskać oczekiwanych efektów. Dlaczego klienci nie wdrażają zaleceń optymalizacyjnych? Mogą nie wiedzieć, jak to zrobić. Jeśli też masz taki problem, skorzystaj z pomocy informatyka lub zgłoś to swojej agencji, a być może ona kogoś zarekomenduje. Nie zostawiaj jednak zaleceń w szufladzie.

Akceptacja strategii pozycjonowania

Agencja przygotowuje strategię pozycjonowania, ale nie zna specyfiki Twojej firmy tak dobrze jak Ty. Jest to kolejny krok, w którym potrzebne jest Twoje zaangażowanie. Agencje stosują różne modele: wysyłają plan działań do wglądu, organizują spotkanie, my umawiamy się na rozmowę telefoniczną, podczas której omawiamy nadesłaną strategię i wspólnie ją zatwierdzamy. Nie chodzi o to, by rzucić okiem na strategię i zaakceptować ją “dla świętego spokoju”. To ważny etap, o którego zależy efektywność dalszych działań. Wygospodaruj więc czas, aby rzetelnie ocenić propozyjcę agencji i ewentualnie nanieść swoje uwagi, modyfikacje.

Weryfikacja listy pozycjonowanych fraz

W zależności, co proponuje agencja, powinieneś otrzymać listę z określoną liczbą fraz do pozycjonowania. Tutaj Twoja akceptacja powinna obejmować zarówno merytorykę fraz, jak i ich przydatność dla pozyskania klienta. Osoba, która wybiera frazy korzysta z analizy konkurencji i różnych narzędzi do wyszukiwania fraz, jednak nie jest ekspertem w Twojej branży. Może się zdarzyć, że narzędzia podpowiedzą frazę niepasującą do Twojej oferty, dlatego liczymy na Twoje wsparcie. Przejrzyj frazy i oceń je pod względem merytorycznym. W kwestii biznesu, warto ocenić także, czy frazy dotyczą strategicznych produktów i usług. Jeśli fraza opisuje produkt, który chce wycofać albo usługę, która ma niską marżę, zmienimy to, ale również potrzebne jest Twoje zaangażowanie.

To ekstremalny przykład, ale pokazuje, że narzędzia nie są doskonałe i trzeba weryfikować wygenerowane frazy ręcznie. Źródło: neilpatel.com/ubersuggest

Zgoda na zmiany na stronie pod pozycjonowanie

Pozycjonowanie może wymagać zmian w wyglądzie strony internetowej. Najczęściej jest to dodanie pól tekstowych. Treści to jeden z filarów pozycjonowania, więc jeśli Twoja strona składa się wyłącznie z grafik, przygotuj się na zmiany. Zapewne pozycjoner zaproponuje rozwiązanie, które pozwoli zachować charakter strony, np. poprzez umieszczenie tekstów niżej na stronie. Niczego jednak nie zrobi bez Twojej zgody. To kolejny przykład, kiedy Twój udział, nawet niewielki, jest potrzebny, aby prace postępowały.

Wprowadzenie zaleceń optymalizacji konwersji

Optymalizacja współczynnika konwersji może być elementem oferty pozycjonowania, ale nie należy to do standardów. Jeśli już masz to szczęście i agencja SEO poza zaleceniami optymalizacji technicznej, podpowiada Ci, co możesz zmienić na stronie, aby ułatwić życie klientom - korzystaj. My tak robimy, ale jednocześnie wiemy, że te drobne zalecenia od nas czasami są bagatelizowane. Może dostaniesz listę małych zmian, ale wszystkie razem, wdrożone czynią różnicę.

 

Współpraca z agencją nie układa się najlepiej? Czas na zmiany.

Działania, które towarzyszą pozycjonowaniu

Pozycjonowanie nie załatwi wszystkiego. Równolegle z inwestowaniem w pozycjonowanie strony, trzeba zadbać także o pozostałe aspekty sprzedażowe strony, nie tylko o jej popularność w Google. Jakie to działania?

Warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, co interesuje klientów. Takie narzędzia jak Answer the Public dostarczają inspiracji do tworzenia wartościowych poradników dla klientów. Na screenie przykład dla biura podróży, które organizuje wyjazdy do Grecji.

Prowadzenie bloga firmowego

Prowadzenie bloga na stronie firmowej lub w sklepie internetowym niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze blog to przestrzeń do budowania relacji z użytkownikami (jeszcze nie klientami). Warunek jest taki, że treści muszą być wartościowe - to miejsce do dzielenia się wiedzą, a nie do sprzedawania. Korzyścią szczególnie ważną z perspektywy pozycjonowania jest dostarczanie wartościowej treści bogatej we frazy typu long-tail. To właśnie blog pozwoli wypozycjonować stronę w Google na frazy poradnikowe i frazy wpisywane przez osoby niezorientowane w ofercie. Agencja może Ci pomóc w prowadzeniu bloga przygotowując zestaw fraz z długim ogonem do wykorzystania lub przejmując na siebie tworzenie treści z Twoim merytorycznym wsparciem.

Udoskonalenie oferty

Możemy wypozycjonować Twoją stronę w top 10 i pozyskać odwiedziny potencjalnych klientów. Jednak o tym, czy ostatecznie skorzystają z Twojej oferty, decyduje wiele czynników. Klienci będą porównywać Cię z konkurencją, więc upewnij się, że:

  • masz atrakcyjną ofertę - produkty i usługi, których klienci potrzebują, pokazane w sposób motywujący do zakupu (duże, ładne zdjęcia, niezbędne informacje w opisie, język korzyści)
  • oferujesz dobre ceny - to wcale nie oznacza, że zachęcamy do konkurowania ceną, ale jeśli w kilkunastu innych sklepach dokładnie ten sam produkt, na tych samych zasadach jest w niższej cenie...jest mała szansa, że klient wybierze Ciebie
  • nie wymagasz zbyt wiele od klienta - ile kroków musi dokonać klient, aby kupić coś u Ciebie, czy z łatwością znajdzie pożądany produkt, czy musi wypełniać przydługi formularz przed zakupem? Słowem - sprawdź, czy skorzystanie z Twojej oferty nie wymaga od klienta wysiłku.
  • Twoja strona internetowa jest przyjazna dla użytkownika - ładna i funkcjonalna strona to nie tylko kwestia estetyki, ale również zaufania i wizerunku. Nieprofesjonalne logo może wydawać się odległym tematem w procesie sprzedaży. Jednak przez pryzmat takich drobiazgów, klient ocenia, czy chce wydać pieniądze właśnie w tym sklepie internetowym czy u tego wykonawcy.

 

Działanie w oderwaniu od realiów rynku i tego, co robi konkurencja, w SEO może oznaczać błądzenie. Dlatego tak ważny jest etap analizy konkurencji, np. za pomocą narzędzia Ahrefs.

Obsługa klienta

Załóżmy, że masz ładną stronę, wypozycjonowaną w top 10 Google i do tego świetną ofertę, ale...obsługa klienta pozostawia wiele do życzenia. Nie odpisujesz na maile, a kontakt telefoniczny nie wchodzi w grę? Nie nadążasz z obsługą zleceń? To rzutuje na decyzję zakupową. Dobra obsługa przed i po sprzedaży przyczynia się do budowy grona lojalnych klientów. Sprawdź, jak Twoim pracownicy komunikują się z klientami, czy nie trzeba zbyt długo czekać na zamówienie, a realizowane usługi są na najwyższym poziomie.

Jak wybrać agencję do pozycjonowania? Zobacz film!

Wizerunek w sieci

W procesie zakupowym ważną rolę odgrywają opinie w sieci. O negatywne opinie łatwo, ale o pozytywne - trzeba się postarać. Warto wdrożyć system, który będzie przypominał klientom o możliwości wystawienia opinii w jak najprostszy sposób.

Weź przykład z portali, które bez opinii nie odniosłyby takiego sukcesu, np. Booking.com. Gdyby portal nie pozyskiwał aktywnie opinii użytkowników, nie byłby tak wiarygodny. Po każdym pobycie otrzymujemy maila z pytaniem, jak oceniamy miejsce pobytu. Kwestionariusz skonstruowany jest tak, aby poświęcić jak najmniej czasu na wystawienie opinii.

Podobnie działa Google. Jeśli korzystasz z Androida, z dużym prawdopodobieństwem otrzymujesz pytania o miejsce, które właśnie odwiedzasz (restauracje, punkty usługowe, sklepy, a nawet instytucje). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainspirować się tą strategią i również prosić klientów, aby wystawili opinię, jeśli są zadowoleni. Warto dodać, że ostatnimi czasy mówi się o opiniach jako o kolejnym czynniku rankingowym, więc korzyść jest podwójna.

Rekomendacje i historie sukcesu

Czymś więcej niż opinie są historie współpracy. Jeśli tylko możesz opisać proces realizowania usługi dla jakiegoś klienta, z podaniem wyzwań, efektów, a nawet konkretnych danych liczbowych - dajesz jeszcze lepszy powód, aby to właśnie Ciebie wybrał kolejny klient. Szukasz inspiracji? Zobacz, jak my opisujemy historie sukcesu.

Podsumowanie

Jak widzisz, Twoja pomoc jest naprawdę ważna dla pozycjonerów. Pewnie znajdą się tacy, którzy w 100% przejmą pracę i nie będą o nic pytać, ale...czy masz wtedy pewność, że działają tak, jak Twoja firma tego potrzebuje? Stawiamy na bliską współpracę z klientem, bo wiedza techniczna nie wystarczy przy budowaniu strategii pozycjonowania. Potrzebna jest tez solidna wiedza o branży, Twoich klientach i przede wszystkim o Twoim biznesie. Wreszcie, wdrożenie wszystkich wskazówek i rekomendacji od agencji SEO będzie kosztować Cię czas i pracę, ale zwróci się w postaci widocznych efektów.

Poleć ten artykuł znajomym:

Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
widoczni blog audyt dla poczatkujacych
Chcesz poznać kondycję swojej strony internetowej pod względem obecności w Google? To proste. Pod wa...
Zobacz więcej
Zdjecie 11.05.2019 14 54 23
Uzupełnienie naszej prezentacji na Festiwalu SEO w Katowicach. Zobacz, jak generować przydatne rapor...
Zobacz więcej
nathan gotch youtube
Nathan Gotch też kiedyś zaczynał. Podzielił się z nami krótkimi, ale soczystymi poradami o tym, jak ...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Jak efektywnie współpracować z agencją SEO?
Średnia ocen użytkowników 4.93 na podstawie 95 głosów
Wyślij zapytanie

W ciągu max 2 godzin skontaktujemy się z Tobą.

Nie lubisz formularzy? Zadzwoń do nas: 61 224 83 26 lub wyślij e-mail na: zawsze@widoczni.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO