Optymalizacja strony i karty produktowej - Pozycjonowanie produktów

galeria2

Czy istnieje miejsce w sklepie internetowym, które jest odwiedzane w ponad 50% wszystkich sesji? Tak! Tym miejscem jest karta produktowa (źródło: http://www.bigstarcopywriting.com/blog/product-description-writing/product-pages-how-important-are-they-for-e-commerce-in-2015/). Czym ona jest? To podstrona zawierająca wszystkie informacje o danym produkcie, zachęcająca użytkownika do zakupu. W jaki sposób należy poprawnie ją zoptymalizować? Mamy na to 6 sprawdzonych sposobów, które polecamy naszym klientom!

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

1. Jednoznaczny tytuł na karcie produktu

W sklepie internetowym, podobnie, jak w książce, tytuł ma za zadanie przykuć uwagęi użytkownika. Jeżeli tytuł książki nie będzie pasjonujący, nie kupimy jej. Analogiczną sytuację mamy w przypadku strony produktowej. Tylko wyjątkowe i jednoznaczne tytuły i nazwy produktów mają szansę osiągnąć sukces. Co rozumiemy przez słowo "jednoznaczny"? Tytuł powinien jednoznacznie określać, co użytkownik będzie mógł znaleźć na stronie. Powinien być również wyczerpujący.

Przykład:

 

Źle:  Rower Miejski Czarny

Dobrze: Rower Miejski Dawstar Moly Czarny

Rada: Zawarcie w tytule nazwy marki buduje zaufanie, a co za tym idzie, również sprzedaż produktów oznaczonych daną marką. 

Użytkownicy uwielbiają mieć wszystko podane jak na tacy, dlatego musimy spełnić ich oczekiwania.

 

2. Strona produktowa - przejrzyste grafiki  

W XXI wieku nikt nie ma czasu na czytanie rozległego tekstu. Wiele informacji konsumujemy tylko za pomocą grafiki. Należy wyjść temu naprzeciw i zapewnić użytkownikowi bogate doświadczenia wizualne. Jak temu sprostać? Grafika powinna być przede wszystkim przejrzysta. Powinna zawierać tylko i wyłącznie produkt, który jest przedmiotem oferty.

Warto również zadbać o odpowiednie tło. Najlepszy jest oczywiście kolor biały. Pozwala on skupić się użytkownikowi na pierwszym planie, czyli na rzeczy, którą oferujemy użytkownikowi. Ciekawą opcją jest również zadbanie o kontekst, czyli przygotowanie grafiki, na której pokazujemy oferowany produkt w trakcie użytkowania.

Na powyższej grafice wyraźnie widać, na co użytkownik ma zwrócić uwagę. W przypadku zmiany koloru tła np. na pomarańczowy, produkt w żaden sposób nie mógłby się wyróżnić.

 

Darmowy poradnik dla sklepów internetowych! Zobacz jak zwiększyć zyski!

 

3. Chwytliwy opis na stronie produktowej

Od momentu stworzenia pierwszego sklepu internetowego, to właśnie opisy są jednymi z najważniejszych elementów układanki w świecie eCommerce. Przyznajmy szczerze, gdyby nie chwytliwe opisy, wiele sklepów internetowych zakończyłoby swoją działalność już dawno. Skuteczny i zachęcający opis przede wszystkim powinien zawierać najważniejsze informacje o produkcie po to, aby potencjalny klient mógł uzyskać niezbędną wiedzę przed podjęciem decyzji o zakupie.

Opis warto wzbogacić dwoma elementami: liczbami oraz punktorami. Te pierwsze przyciągają wzrok użytkownika. Punktory natomiast, powodują, że tekst staje się bardziej przejrzysty. Warto oczywiście wspomnieć, że należy w nich umieścić kluczowe informacje, które zachęcą użytkownika do dokonania transakcji.

 

4. Opinie na karcie produktowej zwiększają sprzedaż i zainteresowanie produktem

Często mówi się, że "kupujemy to, co kupują inni". Trudno nie zgodzić się z tymi słowami. Z pewnością każdy z nas choć raz w życiu kupił jakiś produkt, mimo zbyt wysokiej ceny. Co mogło nas do tego zmotywować? Jednym z czynników, który wpływa na nasze decyzje zakupowe są opinie innych. Sprawdzanie opinii ułatiwają nam specjalnie przeznaczone do tego serwisy, ale również same sklepy internetowe, które udostępniają możliwość oceniania produktów. Opinie pozyskujemy również z blogów i na forach internetowych.

Czy można zatem wysunąć wniosek, że marketing rekomendacyjny to skuteczny sposób pozyskiwania klientów? Zdecydowanie tak! Dlatego zawsze warto prosić klienta o ocenę zakupów w naszym sklepie.

 

5. Bezpośrednie wezwanie do działania

W jaki sposób przekonać klienta do zakupu naszego produktu? Najlepiej w bezpośredni sposób! W momencie rozważania zakupu produktu potencjalny nabywca może wybierać z grona nawet kilkunastu produktów o tej samej jakości i cenie. Bardzo ważnym elementem w tym momencie będzie tzw. CTA (Call To Action), czyli wezwanie do działania.

Warto wyjść z założenia, że każdego klienta należy poprowadzić "za rękę" przez cały proces zakupowy w naszym sklepie. W jaki sposób przekonać klienta do wykonania ostatniego kroku, czyli transakcji?". Jedną z metod jest dobrze skonstruowane CTA, które w dużej mierze kryje się pod postacią przycisków z chwytliwym hasłem.

 

6. Możliwość kontaktu ze sklepem

Nie każdy klient dokonuje zakupu przy pierwszej wizycie w sklepie internetowym. Może chcieć poznać ofertę innych sklepów. Zdarza się także, że ma pytania odnośnie oferty lub obsługi. Aby nie został sam ze swoimi wątpliwościami, sklep powinien maksymalnie uprościć dostęp do swoich danych kontaktowych. Dużym ułatwieniem jest instalacja czatów oraz wdrożenie szybkich formularzy kontaktowych.

Należy wspomnieć, że posiadanie własnego fanpage'a na Facebooku również jest świetną metodą kontaktu z klientem. Ilość użytkowników na Facebook stale rośnie. Z pewnością znajdują się tam nasi obecni oraz przyszli klienci.

Strona produktowa to niezwykle ważny element w obrębie sklepu internetowego, lecz nie tylko ona gwarantuje powodzenie przyrostu przychodów. Bez odpowiedniej grupy docelowej, która będzie zainteresowana produktem oraz świetnej oferty, bardzo trudno będzie nam przebić się w gąszczu konkurencji. Nawet najmniejsze uchybienie z naszej strony może doprowadzić do sytuacji, w której klient wybierze produkt konkurenta.

 

Oceń ten artykuł:
Optymalizacja strony i karty produktowej - Pozycjonowanie produktów

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ