15 sposobów na sukces SEO z Google w 2023 roku!

15 sposobow na sukces SEO z Google w 2023 roku
Spis treści

• Jak zdobyć topowe pozycje w Google? 15 sprawdzonych technik SEO

• Używaj fraz typu long tail

• Używaj słów kluczowych w nagłówkach

• Skoncentruj się na doskonałym UX

• Stosuj różne typy multimediów

• Dodaj teksty alternatywne do obrazów

• Jeśli działasz lokalnie, skup się na lokalnym SEO

• Zbuduj harmonogram publikowania treści

• Sprawdź aktualność istniejących stron

• Dostarczaj najlepsze treści wśród konkurencji

• Aktualizuj swoją strategię SEO

• Twórz Thought Leadership Content

• Zadbaj o różnorodność profil linków przychodzących

• Zadbaj o swój wynik E-E-A-T

• Używaj linków wewnętrznych

• Skup się na poprawie Core Web Vitals

• Podsumowanie

Chcesz, aby Twoja strona internetowa znajdowała się na szczycie wyników wyszukiwania Google? Osiągnięcie tej pozycji nie jest dziełem przypadku, ale wynikiem świadomej i skutecznej strategii pozycjonowania. Poznaj 18 sprawdzonych technik SEO na rok 2023, które mogą pomóc Ci zdominować wyszukiwarkę i zapewnić swojej stronie widoczność w Google.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak zdobyć topowe pozycje w Google? 15 sprawdzonych technik SEO

Twoja pozycja w wynikach wyszukiwania może zależeć od wielu czynników, ale istnieje kilka praktyk pozycjonowania, które zawsze się sprawdzają. Zastosowanie tych strategii na Twojej stronie internetowej nie tylko poprawi wyniki SEO, ale także pomoże przygotować witrynę na przyszłe zmiany w wyszukiwarce. Poznaj 15 strategii SEO, które zapewnią Ci sukces z Google w 2023 roku!


1. Używaj fraz typu long tail

Frazy long tail, inaczej frazy z długim ogonem, są dłuższe i bardziej szczegółowe od standardowych słów kluczowych. Choć zazwyczaj generują mniej wyników wyszukiwania, mają duże znaczenie dla SEO. Dlaczego? Frazy long tail nie tylko pokazują, czego użytkownik szuka, ale także wyjaśniają intencję, która stoi za tym wyszukiwaniem. Na przykład, fraza „jak pozycjonować sklep internetowy” jest bardziej precyzyjna i informacyjna niż krótkie słowo kluczowe „strategie SEO". Wykorzystanie takich fraz pozwoli Ci lepiej poznać potrzeby swoich odbiorców i dostosować do nich treści, co pozytywnie wpłynie na ranking Twojej strony. Jednym z czynników decydujących o pozycji witryny w wynikach wyszukiwania jest jakość treści - Google ocenia, jak bardzo wartościowa i użyteczna jest dla odbiorcy.

Jak efektywnie wykorzystać frazy typu long tail?

Frazy z długim ogonem doskonale sprawdzają się w treściach publikowanych na blogu, ale warto umieścić je również na stronach produktowych lub ofertowych. Użyj narzędzi takich jak Google Keyword Planner czy Senuto, wyszukaj frazy long tail, które są związane z Twoją branżą lub tematem artykułu, a następnie naturalnie wkomponuj je w treść. Dobrym sposobem na wykorzystanie tych fraz jest również sekcja FAQ, którą możesz umieścić na swojej stronie głównej. Zobacz, jak wygląda analiza fraz long tail w narzędziu Google Keyword Planner:

Analiza fraz kluczowych w narzędziu Google Keyword Planner.


2. Używaj słów kluczowych w nagłówkach

Umieszczanie słów kluczowych w nagłówkach strony sygnalizuje zarówno wyszukiwarkom, jak i użytkownikom, co znajduje się w treści. Dzięki nim roboty Google mogą szybciej przeanalizować Twoją stronę, a czytelnicy łatwiej znaleźć potrzebne informacje. Jednak przed decyzją o umieszczeniu konkretnych słów kluczowych w nagłówkach, pamiętaj o doświadczeniu użytkownika (UX) i zaleceniach Google - unikaj „upychania” słów kluczowych bez sensu. Znajdź różne warianty fraz, które chcesz wykorzystać i dodaj je do nagłówków w sposób naturalny, tak aby nie zaburzyć pozytywnego odbioru treści. Skup się na optymalizacji nagłówków H1, H2 i H3, starając się uwzględnić słowa kluczowe w co najmniej 40% z nich. Sprawdź, jak napisać perfekcyjny nagłówek H1 w SEO!


3. Skoncentruj się na doskonałym UX

Poza słowami kluczowymi i treścią niezwykle ważne jest, aby zapewnić użytkownikom pozytywne doświadczenia na stronie - Google przykłada do tego dużą wagę. Jednym z czynników, które wpływają na ranking strony, jest czas, który użytkownik tam spędza. Jeżeli internauci opuszczają stronę w ciągu kilku sekund po jej odwiedzeniu, sygnalizuje to Google, że strona ta nie spełnia ich oczekiwań. Jak więc optymalizować stronę pod kątem User Experience? Oto kilka wskazówek:

 • Upewnij się, że tworzone przez Ciebie treści odpowiadają na hasła wyszukiwane przez użytkowników i są dla nich wartościowe.
 • Umieść ważne informacje na górze strony, aby były dobrze widoczne dla użytkownika.
 • Zmniejsz rozmiar obrazów na stronie, aby skrócić czas jej ładowania.
 • Ułatwiaj użytkownikom poruszanie się po stronie, szczególnie jeśli jest ona rozbudowana. Możesz to zrobić, dodając spis treści, jasne nagłówki lub krótsze akapity.
 • Minimalizuj bałagan, usuwając niepotrzebne elementy na stronie - zbyt duża ilość tekstu czy grafik lub różnorodność czcionek może rozpraszać uwagę użytkownika.

Dowiedz się więcej o optymalizacji strony pod kątek UX:


4. Stosuj różne typy multimediów

Różnego rodzaju multimedia mogą bardzo skutecznie angażować użytkowników na Twojej stronie. Używanie obrazów, plików audio, czy filmów wideo pomaga wydłużyć czas spędzony przez użytkownika w witrynie, poprawiając User Experience i podnosząc Twoją pozycję w SERP. W szczególności nie możesz ignorować rosnącej roli marketingu wideo. Badania HubSpota pokazują, że krótkie filmy wideo generują najwyższy zwrot z inwestycji, wśród innych trendów marketingu internetowego (2023, https://blog.hubspot.com/marketing/state-of-content-marketing-infographic). Również pliki audio zyskują na popularności, a ich użycie znacząco wzrosło w ostatnich latach. Jak wykorzystać różne typy multimediów na stronie internetowej?

 • Utwórz kanał na YouTube, twórz filmy związane z Twoją działalnością, a następnie osadzaj je w postach na blogu, które dotyczą podobnych tematów.
 • Do artykułów blogowych, dołącz klipy audio z odpowiednich podcastów - pomogą one wytłumaczyć bardziej skomplikowane wątki lub uzupełnić treść posta.
 • Prezentuj dane i statystyki w atrakcyjniejszej formie, na przykład poprzez wizualizacje lub ciekawe infografiki. Sprawdź przykłady treści interaktywnych, które warto użyć na swojej stronie internetowej.

Przykładowy film wideo na YouTube stworzony przez agencję Widoczni


5. Dodaj teksty alternatywne do obrazów

Tekst alternatywny, inaczej „atrybut alt”, to krótki opis obrazu na stronie internetowej. Jest to istotny element optymalizacji SEO, który ma trzy główne funkcje:

 • Optymalizacja SEO - Google korzysta z tekstu alternatywnego do poprawnego indeksowania strony internetowej.
 • Ułatwianie dostępu - tekst alternatywny jest odczytywany przez czytniki ekranu dla osób niewidomych lub słabowidzących.
 • Dostarczanie kontekstu - gdy obraz nie może zostać załadowany na stronie, tekst alternatywny pojawia się w zamian, dostarczając użytkownikowi potrzebne informacje.

Jak napisać tekst alternatywny dla obrazu?

Google częściej promuje strony, wykazujące się wysoką dostępnością, którą można osiągnąć właśnie dzięki tekstom alternatywnym. Opis obrazu na stronie powinien precyzyjnie określać, co się na nim znajduje, a równocześnie być prosty i brzmieć naturalnie. Dodatkowo powinien być też krótki - nie dłuższy niż jedno zdanie. Warto też dodać do niego słowo kluczowe, które może pomóc w wyświetleniu obrazu w wynikach wyszukiwania Google oraz w sekcji Google Grafika.


6. Jeśli działasz lokalnie, skup się na lokalnym SEO

Lokalne SEO to strategia, która jest doskonała dla firm działających w konkretnym obszarze geograficznym. Zastosowanie tej taktyki pozwala zwiększyć widoczność wśród lokalnych klientów, którzy codziennie używają Google do wyszukiwania sklepów, restauracji i innych firm w pobliżu. Poznaj kilka sprawdzonych strategii SEO lokalnego, które możesz wdrożyć na swojej stronie internetowej:

 • Wykorzystaj w swoich treściach lokalne frazy long tail - wyszukaj popularne frazy związane z Twoją działalnością i dodaj do nich swoją lokalizację lub określenie „w pobliżu”, np. najlepsze pączki Poznań Jeżyce lub cukiernia w pobliżu. Następnie umieść je w treści na stronie głównej, sekcji z ofertą firmy czy też w zakładce kontakt.
 • Stwórz swój Profil firmy w Google - dodaj tam najważniejsze informacje o Twojej firmie, takie jak adres, godziny otwarcia, numer telefonu czy odnośnik do strony internetowej.
 • Sprawdź, czy strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych - wiele osób używa smartfonów do wyszukiwania lokalnych firm, dlatego ważne jest, aby Twoja strona była dostosowana do urządzeń mobilnych.
 • Zbuduj silny profil linków przychodzacych - pozykuj linki z renomowanych stron w Twojej branży lub lokalnych katalogów firm i portali informacyjnych.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


7. Zbuduj harmonogram publikowania treści

Regularność w publikowaniu treści wpływa na pozytywny wizerunek marki i może pomóc w budowaniu autorytetu wśród konkurencji. Systematyczne dodawanie wpisów blogowych na stronę pokazuje, że marka jest na bieżąco z nowinkami w branży i zapewnia fresh content, który jest jednym z czynników rankingowych Google. W regularnym publikowaniu wartościowego contentu możesz pomóc Ci kalendarz treści - harmonogram, w którym określasz tematy, rodzaje treści oraz daty publikacji wszystkich Twoich przyszłych postów. Ułatwia to planowanie, pozwala unikać duplikacji treści i tworzyć teksty zgodnie z trendami sezonowymi czy świętami. Aby utrzymać aktualność treści, warto tworzyć też evergreen content. Sprawdź, co to jest evergreen content i dlaczego warto z niego korzystać.

 Evergreen content.


8. Sprawdź aktualność istniejących stron

Jedną z kluczowych strategii SEO jest regularne przeprowadzanie audytów i odświeżanie istniejących stron. W ramach tej taktyki należy na bieżąco uaktualniać treści, takie jak statystyki, zestawienia i inne artykuły blogowe oraz dodawać nowe słowa kluczowe czy aktualizować title i description. To wszystko pozwala utrzymać świeżość treści, która tak jak wspominaliśmy, jest czynnikiem rankingowych Google.

Audyt treści na stronie możesz wykonać przy pomocy urządzeń takich jak Google Analytics 4, Google Search Console czy Netpeak Software. Dzięki nim sprawdzisz współczynnik odrzuceń danej strony, czas, który użytkownicy spędzają na konkretnej stronie, czy liczbę wyświetleń i poszczególne adresy URL, które wymagają optymalizacji tagów, kompresji obrazów lub zmiany tekstów alternatywnych dla grafik.


9. Dostarczaj najlepsze treści wśród konkurencji

Stworzenie unikalnej, wartościowej treści w świecie internetu, który jest nią przepełniony, może być wyzwaniem. Oto jak możesz podnieść jakość swojego contentu, aby wyróżnić się spośród konkurencji:

 • Zrozum swoją grupę docelową - Twoje treści powinny być skierowane do określonej grupy odbiorców. Zidentyfikuj ich potrzeby, a następnie dostarczaj spersonalizowane teksty, które będą dla nich użyteczne.
 • Wykorzystaj odpowiednie słowa kluczowe - dobór odpowiednich fraz i słów kluczowych jest niezbędny. Skoncentruj się na frazach long tail o niskiej konkurencyjności.
 • Przeprowadź analizę konkurencji - sprawdź, jakie treści tworzą inne marki z Twojej branży. Zidentyfikuj braki w ich tekstach i wykorzystaj je do tworzenia swojego unikalnego contentu.
 • Zadbaj o strukturę treści - zastosuj punktory, podział na nagłówki, boldowanie oraz treści wizualne, które zwiększają zaangażowanie odbiorców i ułatwiają skanowanie tekstu.
 • Korzystaj z aktualnych danych - do swoich treści dołączaj statystyki i informacje z wiarygodnych źródeł, które są na bieżąco aktualizowane.
 • Twórz efektywne nagłówki - Twoje nagłówki powinny być krótkie, opisowe, unikalne i angażujące. Dodaj do nich słowa kluczowe dla lepszej widoczności oraz liczby, które przyciągną uwagę odbiorców.


10. Aktualizuj swoją strategię SEO

Kluczowe w skutecznej strategii SEO jest dostosowanie jej do zmieniających się potrzeb Twoich potencjalnych klientów, a także do sezonowych i aktualnych trendów. Na przykład, jako właściciel hotelu w Warszawie, Twoi potencjalni klienci mogą w grudniu szukać „zimowego wyjazdu za miasto w pobliżu Warszawy” natomiast w lutym „walentynkowego weekendu w Warszawie". Tworzenie treści uzupełnionych o takie frazy zwiększa szanse na przyciągnięcie nowych klientów. Natomiast nie tylko trendy sezonowe powinny kształtować Twoje działania. Zmiany w branży, wydarzenia globalne, czy aktualizacje algorytmów wyszukiwarek to czynniki, które powinny skłonić Cię do regularnego aktualizowania strategii SEO. Jak obserwować zmiany i wyszukiwać trendy?

 • Użyj narzędzia Google Trends - możesz w nim obserwować popularność trendów wyszukiwania i identyfikować podobne tematy lub zapytania, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród użytkowników.
 • Wyszukuj nowe słowa kluczowe, popularne wśród Twoich odbiorców - taką możliwość dają Ci narzędzia typu Google Keyword Planner czy Senuto.
 • Analizuj działania konkurencji, aby obserwować, jakie treści są popularne wśród ich odbiorców.
 • Sprawdź, jak analizować konkurencję w SEO i poznaj przydatne narzędzia.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


11. Twórz Thought Leadership Content

Thought Leadership Content, czyli przywództwo myślowe, to strategia tworzenia treści, która ma być przodująca w branży, innowacyjna i przekonująca. Dzięki niej możesz kreować się jako lider, pokazując swoją wiedzę specjalistyczną i jednocześnie zyskując zaufanie wśród grupy docelowej. Są to treści, które mają być cennym źródłem informacji dla czytelników i generować dużą liczbę linków zwrotnych. Choć proces tworzenia takich treści jest bardziej czasochłonny i wymaga większego zaangażowania, to korzyści płynące z posiadania autorytetu w branży są tego warte. Oto kilka wskazówek, jak tworzyć treści związane z przywództwem myślowym:

 • Przewiduj przyszłe trendy - rozważ, jakie kierunki rozwoju może przyjąć Twoja branża w ciągu najbliższych 5-10 lat i twórz treści, które zwracają na to uwagę.
 • Odpowiadaj na istotne pytania - rozważ, jakie pytania często pojawiają się w Twojej branży i staraj się na nie odpowiedzieć, dostarczając rzetelne dane.
 • Przeprowadzaj badania - prowadź własne analizy i twórz treści, które podkreślają Twoje ustalenia. To pomoże Ci zdobyć pozycję lidera w branży i zwiększyć liczbę linków przychodzących.
 • Bądź na bieżąco z nowościami - użyj alertów Google, aby na bieżąco śledzić wiadomości i wydarzenia wpływające na Twoją branżę. Następnie, bądź jednym z pierwszych, którzy napiszą na ten temat, dostarczając wartościowe spostrzeżenia.


12. Zadbaj o różnorodność profil linków przychodzących

Jedną z kluczowych strategii SEO na rok 2023 jest zróżnicowanie profilu linków przychodzących do Twojej strony internetowej. Google ceni różnorodność, ponieważ to ona charakteryzuje naturalne profile linków, a nie te tworzone sztucznie, np. na podstawie spamowych witryn. Dlatego ważne jest, aby nie polegać wyłącznie na jednym rodzaju linków, ale starannie budować portfolio, które obejmuje zarówno linki z witryn o wysokim autorytecie, jak i z mniejszych, tematycznie związanych blogów lub forów. Dzięki temu Twoja strona internetowa będzie bardziej wiarygodna dla algorytmów Google, co przełoży się na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Dowiedz się więcej o pozyskiwaniu linków przychodzących:


13. Zadbaj o swój wynik E-E-A-T

Jak poprawić ranking strony w Google? Skoncentruj się na poprawie wyniku E-E-A-T strony (Expertise, wiedza specjalistyczna – Experience, doświadczenie - Authoritativeness, autorytatywność - Trustworthiness, wiarygodność). Ten skrót oznacza, że treść na Twojej stronie powinna nie tylko demonstrować Twoją wiedzę i autorytet w określonej dziedzinie, ale także budować zaufanie poprzez transparentność i precyzyjność informacji. Dodatkowo nowe wytyczne Google zwracają uwagę na element „doświadczenia” - czyli pokazanie, że treść jest tworzona przez osoby wykazujące się kompetencją w danej dziedzinie. Dlatego konieczne jest, abyś uwzględnił swoje bezpośrednie doświadczenia, kiedy piszesz o określonym temacie lub rekomendujesz produkt czy usługę. Optymalizując wynik E-E-A-T, możesz zyskać szanse na osiągnięcie lepszych wyników w rankingu Google, a tym samym ciągle zwiększać jakość tworzonego contentu.


14. Używaj linków wewnętrznych

Strategiczne stosowanie linków wewnętrznych jest niezwykle ważne w ramach skutecznej optymalizacji SEO. Linki wewnętrzne pomagają w poprawie nawigacji na Twojej stronie, zwiększają czas, który użytkownicy spędzają w witrynie i wpływają na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Poprzez odpowiednie linkowanie, tworzysz strukturę, która pomaga robotom Google zrozumieć i indeksować zawartość Twojej strony. Pamiętaj jednak, aby linki wewnętrzne były przemyślane i ułatwiały użytkownikom znalezienie najważniejszych i najbardziej wartościowych treści. Kluczowym aspektem jest tutaj odpowiednie powiązanie tematów i zapewnienie, że linki są sensowne i użyteczne dla czytelników. Taka strategia pozwoli Ci lepiej kontrolować ścieżki, jakimi poruszają się internauci i roboty wyszukiwarek na Twojej stronie, co w konsekwencji pomoże Ci lepiej optymalizować SEO. Sprawdź, jak skutecznie realizować linkowanie wewnętrzne.


15. Skup się na poprawie Core Web Vitals

Coraz większą uwagę w optymalizacji SEO powinno poświęcać się Core Web Vitals, czyli zestawowi metryk, które Google uznaje za kluczowe dla zapewnienia dobrej jakości użytkowania strony internetowej. Te metryki to: Largest Contentful Paint (LCP), który mierzy czas ładowania głównej treści na stronie, First Input Delay (FID), odnoszący się do interaktywności strony, oraz Cumulative Layout Shift (CLS), który ocenia, czy elementy na stronie nie poruszają się niespodziewanie i nie powodują zmiany układu podczas ładowania. Wszystkie te elementy mają bezpośredni wpływ na doświadczenie użytkowników na Twojej stronie, a więc również na ranking SEO. Aby poprawić Core Web Vitals wykonaj następujące optymalizacje:

 • Popraw szybkość ładowania strony - sprawdź nasz artykuł, w którym opisujemy sposoby na poprawę szybkości ładowania strony internetowej.
 • Minimalizuj opóźnienia interaktywne - wykorzystaj techniki takie jak „leniwe ładowanie" (lazy loading) czy nieskończone przewijanie (infinite scrolling), które mogą poprawić doświadczenia użytkowników i skrócić czas ładowania strony.
 • Zadbaj o stabilność elementów podczas ładowania - sprawdź czy elementy na stronie nie poruszają się niespodziewanie i nie powodują zmiany układu.


15 sposobów na sukces SEO z Google w 2023 roku! Podsumowanie

Metody SEO takie jak wykorzystywanie fraz typu long tail, aktualizowanie stron, tworzenie profilu linków przychodzących czy dostarczanie wartościowych treści pozwolą Ci skutecznie zwiększyć widoczność w Google. Pamiętaj, że SEO to maraton, a nie sprint. Wymaga czasu, cierpliwości i stałego dostosowywania się do algorytmów Google. Ale z tą solidną bazą wiedzy i strategii, jesteś teraz dobrze przygotowany, aby podjąć to wyzwanie. Czas zacząć implementować te taktyki i zobaczyć, jak Twoja strona internetowa wznosi się na szczyt wyników wyszukiwania Google!

Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na ranking SEO?
Down arrow

Do najważniejszych czynników wpływających na ranking SEO należą słowa kluczowe, oryginalność i świeżość treści, struktura tekstów, linki przychodzące i wewnętrzne, czas ładowania strony i  dostosowanie do urządzeń mobilnych.

Co to są linki zwrotne i dlaczego są ważne dla SEO?
Down arrow

Linki zwrotne (backlinks) to linki z innych witryn internetowych prowadzące do Twojej strony. Są one ważne dla SEO, ponieważ Google interpretuje je jako głosy zaufania na rzecz Twojej strony, co zwiększa jej wiarygodność i buduje autorytet.

Co to jest SEO lokalne i dlaczego jest ważne?
Down arrow

SEO lokalne polega na optymalizacji strony w taki sposób, aby była widoczna dla osób szukających lokalnych usług lub produktów. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorstw, które działają na konkretnym obszarze i chcą dotrzeć do lokalnych klientów.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
15 sposobów na sukces SEO z Google w 2023 roku!

Średnia ocen użytkowników4.74 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ