Dołącz do zespołu Widocznych!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E widoczni 69
SEO dla e-commerce
SEO

Optymalizacja sklepu internetowego

Optymalizacja sklepów internetowych sprawi, że Twój sklep będzie generował coraz większe zyski. Dzięki odpowiednim zmianom technicznym na stronie i optymalizacji treści sklepu, dotrzesz do użytkowników Google i zyskasz nowych klientów. Zobacz, jakie działania prowadzimy w ramach optymalizacji SEO dla sklepów.

Artboard

Co to jest optymalizacja sklepu internetowego?

Optymalizacja dla sklepu internetowego może być rozumiana różnie w zależności od kontekstu. Można optymalizować sklep pod kątem sprzedaży, funkcjonalności, działania. My skupiamy się na optymalizacji sklepów, która jest częścią usługi pozycjonowania w Google.

Sklepy zwykle składają się z wielu podstron, dlatego w przypadku sklepów optymalizacja jest znacznie bardziej czasochłonnym działaniem niż w przypadku stron ofertowych. W sklepach występuje też więcej problemów związanych np. z duplikacją treści. Zobacz, co konkretnie przeprowadzimy w ramach optymalizacji e-sklepu i dlaczego to takie ważne.

widoczni 24
widoczni 41 widoczni 144

Optymalizacja techniczna sklepu internetowego

Niezależnie od tego, czy wybierzesz PrestaShop, Magento, Shopera czy jakąkolwiek inną platformę e-commerce, przeprowadzimy najważniejsze działania w ramach optymalizacji technicznej sklepów. Mamy duże doświadczenie i wiedzę o wszystkich platformach e-commerce, dzięki czemu jesteśmy świadomi najczęstszych błędów i problemów z optymalizacją pod pozycjonowanie PrestaShop, Magento czy Shopera.

Co realizujemy w ramach optymalizacji sklepu internetowego? Do naszych działań należą m.in.:
1
optymalizacja meta danych
2
optymalizacja nagłówków
3
optymalizacja adresów URL
4
wykrywanie i usuwanie duplikacji treści
5
realizacja przekierowań
6
wdrożenie breadcrumbs

Optymalizacja platform e-commerce

Czy wszystkie platformy e-commerce są przystosowane do działań optymalizacji pod pozycjonowanie? Warto skonsultować wybór platformy z pozycjonerem, który zna wady i zalety danego systemu.

Nasi pozycjonerzy mają doświadczenie z optymalizacją sklepów internetowych na wszystkich platformach.

Z uwagi na pozycjonowanie i doświadczenia użytkownika polecają zwykle Shopera, PrestaShop i Magento. Są to rozwiązania najbardziej przyjazne optymalizacji sklepu pod SEO. Co warto wiedzieć o optymalizacji SEO Magento, Shoper i PrestaShop?

widoczni 120
Optymalizujemy popularne platformy e-commerce

Optymalizacja sklepu Magento

Optymalizacja sklepu Prestashop

Sklep Magento jest przystosowany do optymalizacji pod pozycjonowanie. W panelu przeprowadzimy optymalizację SEO Magento pod względem nagłówków, URLi, optymalizację stron produktowych i stron kategorii. Wielu użytkowników zwraca uwagę, że podczas optymalizacji sklepu Magento warto przeprowadzić dodatkowo, poza panelem takie zmiany jak: modyfikacja pliku Robots.txt, wykrywanie i usuwanie duplikacji, ustawienie przekierowań, a nawet dodanie możliwości blogowania. Podstawowa optymalizacja sklepu Magento może być zrealizowana bez znajomości programowania i zamknąć się w działaniach na poziomie panelu zarządzania.

Optymalizacja SEO sklepu PrestaShop również jest możliwa na poziomie panelu. PrestaShop umożliwia modyfikację podstawowych elementów związanych z pozycjonowaniem sklepu: meta dane, nagłówki, adresy URL i przekierowania. Optymalizacja sklepu PrestaShop jest więc intuicyjna i nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych czy też pracy z kodem.

Optymalizacja sklepu internetowego w 5 krokach

Uzyskanie wysokich not w rankingu Google to przede wszystkim rezultat bogatej treści oraz dobrej optymalizacji SEO sklepu internetowego. Aktualne artykuły o rozbudowanej strukturze to domena portali informacyjnych czy też edukacyjnych, dlatego właściciele sklepów internetowych nierzadko wpadają w pułapkę zbyt ubogiej treści, zupełnie zapominając o roli marketingu internetowego w podnoszeniu wyników sprzedaży.

Jak opracować treść sklepu, aby nie tylko była dobrze oceniana przez Google, ale również by sprzedawała?

1. Optymalizacja sklepu - od czego zacząć?

Down arrow

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w sklepach internetowych jest kopiowanie opisów produktów od producentów. Szczególnie w przypadku szerokiego asortymentu sprzedawcy decydują się na taką praktykę.

Warto jednak poświęcić więcej czasu na ten etap budowy sklepu, ponieważ Google ocenia treści nie tylko pod względem objętości, ale również unikalności. Jeśli zespół pracowników sklepu jest za mały, aby poradzić sobie z tworzeniem setek opisów produktów, na pomoc może przyjść agencja marketingu internetowego, która zatrudnia doświadczonych copywriterów.

Często koszt takiej usługi jest znacznie niższy niż koszt angażowania uwagi sprzedawców, którzy w tym czasie mogliby zająć się pozyskiwaniem klientów i planowaniem strategii sprzedażowej. W przypadku optymalizacji sklepu internetowego cena może być nieco wyższa, ale korzystając z pomocy doświadczonych fachowców od SEO dla ecommerce, mamy pewność, że zmiany zostaną przeprowadzone profesjonalnie.

2. Opisy w sklepach internetowych, które sprzedają

Down arrow

Tworząc zoptymalizowane pod SEO opisy produktów nie można zapominać o ich podstawowej roli, czyli informowaniu o produkcie. Zgodnie z badaniami z użyciem eye trackera, osoby wchodzące na strony internetowe czytają jej treści w kształcie odwróconej litery L. Oznacza to, że poświęcają czas na przeczytanie pierwszych 2-3 wersów, a pozostałe tylko pobieżnie przeglądają.

Aby przemycić najważniejsze treści, należy przygotować opisy produktów zgodnie z tą tendencją.

Opis powinien bezwzględnie zawierać pogrubienia najważniejszych treści oraz wypunktowanie cech produktu, które mogą zdecydować o jego zakupie. Opis tekstowy nie powinien być duży objętościowo.

Nie jest to jednak regułą, ponieważ są grupy klientów, które chętniej zagłębiają się w treści opisów.

Może to dotyczyć kobiet, które zwykle potrzebują szczegółowego opisu kosmetyków czy produktów dla dzieci, troszcząc się o ich bezpieczeństwo. W sklepie ze sprzętem komputerowym natomiast, rozbudowany opis może nie być trafionym pomysłem.

3. Optymalizacja treści

Down arrow

Stworzenie odpowiednich, unikalnych opisów produktów nie wystarczy by spełnić kryterium bogatej i często aktualizowanej treści, niezbędnej dla pozycjonowania dla ecommerce. W sklepie internetowym istnieje jednak możliwość stworzenia przestrzeni dla wartościowych treści, które będą odgrywać jednocześnie rolę content marketingu.

Można zlecić tego typu usługę agencji marketingowej, która zaproponuje prowadzenie bloga z poradami i newsami z branży lub tworzenie artykułów pomagających w dokonaniu zakupu i w bogaty sposób opisujących dostępne w sklepie grupy produktowe. Tego typu teksty to korzyść zarówno dla ecommerce SEO w postaci lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania, jak także sposób na zainteresowanie użytkowników ofertą sklepu.

Świetnym darmowym narzędziem do wyszukiwania fraz jest Answer the Public.

4. Jak promować sklep internetowy?

Down arrow

Nowo powstały sklep internetowy zwykle potrzebuje wsparcia w postaci reklam, aby zaistnieć wśród użytkowników Internetu.

Jedną z najskuteczniejszych form promocji jest pozycjonowanie sklepu lub kampania reklamowa Google Ads. W przeciwieństwie do tradycyjnych form reklamy, przy kampanii SEO i SEM dla ecommerce łatwo możemy zmierzyć efekty za pomocą Google Analytics.

Co warto wiedzieć, gdy decydujemy się na tego typu kampanię? Warto pytać zatrudnianą do obsługi agencję, czy prowadzi raporty efektów i czy zmiany w treści reklam będą dodatkowo płatne (jest to szczególnie istotne, gdy zechcemy komunikować okresowe obniżki cen i wyprzedaże).

Profesjonalna agencja powinna zacząć od konfiguracji konta w taki sposób, aby możliwe było śledzenie dokonywanych zakupów.

Dane w postaci liczby odsłon reklamy i kliknięć to za mało, by ocenić skuteczność kampanii dla sklepów internetowych, należy mierzyć sprzedaż.

Rolą kampanii Google Ads w sprzedaży online jest bowiem nie tylko kreowanie wizerunku, ale również generowanie konwersji w postaci pozytywnie zakończonych transakcji.

5. UX w sklepie internetowym

Down arrow

Gdy już zadbamy o zoptymalizowane pod SEO treści, które zapewnią nam wysoką pozycję w Google, warto także przyjrzeć się funkcjonalności samego sklepu.

Aby przekonać się, czy sklep internetowy jest przyjazny dla użytkowników, można zamówić profesjonalny audyt ecommerce badający treść sklepu, trudność dokonania zakupu i uzyskania podstawowych informacji związanych z samym sprzedawcą.

Efektem takiego audytu może być znaczący wzrost liczby kupujących, poprzez uproszczenie procesu zakupowego.

Optymalizacja sklepu internetowego niezależnie czy na platformie Shoper, czy Prestashop to proces, który warto powierzyć profesjonalistom. Szczególnie jeśli jest to mały sklep z 1-2 osobowym zespołem. Praca nad treścią oraz użytecznością sklepu jest czasochłonna i wymaga doświadczenia, o które trudno na początku kariery w e-commerce.

Szukasz skutecznej agencji SEO / ADS?

Person

Częste pytania o optymalizację sklepów

Co to jest optymalizacja sklepu?
To kompleksowy proces, dzięki któremu sklep jest przyjazny dla klientów, ale również wyświetla się w Google. Możemy prowadzić optymalizację SEO, UX, sprzedaży, treści.

Jak przeprowadzić optymalizację sklepu?
Optymalizacja powinna obejmować takie etapy jak analiza, określenie słabych stron, wybór rozwiązania i testowanie rozwiązania. Optymalizacja pod pozycjonowanie obejmuje stałe ulepszanie sklepu.

Jak wypromować sklep internetowy?
Najskuteczniejszą metodą jest marketing internetowy. Można wybrać takie działania jak pozycjonowanie sklepu, reklamy Google Ads, Facebook Ads i inne działania online.

Jak tworzyć skuteczne opisy produktów?
Skuteczne opisy produktów wpływają zarówno na sprzedaż, jak i na pozycjonowanie sklepu. Warto zadbać o ich unikalność, odpowiednią długość, a także o zawartość fraz.

Co to jest audyt sklepu internetowego?
Wyróżniamy różne audyty sklepu internetowego. Audyt SEO pozwala ocenić stopień optymalizacji sklepu i wykryć ewentualne problemy, które sprawiają, że sklep nie wyświetla się w Google.

Optymalizacja seo sklepu internetowego - jakie niesie korzyści?

Sprzedaż internetowa niesie wiele korzyści, dlatego klienci coraz częściej decydują się włączyć wyszukiwarkę niż wejść do galerii handlowej. Dlaczego decydując się na sprzedaż online warto uwzględnić optymalizację seo sklepu internetowego?

 • Umożliwia wysoką pozycję w rankingach wyszukiwarki Google.
 • Wysokość konwersji również jest zależna od optymalizacji seo sklepu internetowego.
 • Rośnie rozpoznawalność marki i prezentuje się jako ekspert branżowy.
 • Optymalizacja seo sklepu internetowego buduje wartościowych ruch na stronie.

Przede wszystkim nie można zapomnieć, że optymalizacja seo sklepu internetowego to działanie długofalowe. Proporcjonalnie z czasem rosną efekty.

Optymalizacja e-commerce przez pryzmat strony produktowej

Dlaczego to takie istotne, aby optymalizacja e-commerce uwzględniała stronę produktową? Analizując drogę zakupową klienta łatwo zauważy, że to strona produktowa jest ostatnim etapem lejka sprzedażowego. Jest miejscem, gdzie klient ostatecznie decyduje się na zakup. W ramach optymalizacji e-commerce, należy zamieścić na stronie:

 • wyczerpujący opis produktu,
 • zwroty CTA,
 • zdjęcia z różnych perspektyw,
 • recenzje produktu,
 • informacje na temat wysyłki, płatności, dostawy, zwrotu,
 • możliwość zakupu bez zakładania konta.

Optymalizacja e-commerce strony produktowej to przede wszystkim zadbanie o doświadczenie klienta ze stroną, czyli inaczej działania UX. W tym przypadku optymalizacja e-commerce strony dotyczy m.in. jej przejrzystości, intuicyjnej nawigacji, bezpieczeństwa, szybkości ładowania, dostosowania do wersji mobile.

Ecommerce optymalizacja konwersji

W ramach ecommerce optymalizacja konwersji może dotyczyć różnych działań np. kontakt z klientem, obejrzenie filmu, kliknięcie w reklamę. Jednak największe zainteresowanie budzi cel związany z dokonaniem zakupu. Jakich działań należy się podjąć pod względem ecommerce optymalizacji konwersji?

 • Przebudować menu główne - powinno być intuicyjne, łatwe w obsłudze z przemyślanym podziałem na kategorie.
 • Ułatwić dostęp do kontaktu - widoczne i łatwo dostępne dane kontaktowe wpływają na zaufanie klientów, jest to podstawą ecommerce optymalizacji.
 • Zoptymalizować formularz rejestracyjny - należy wybrać najważniejsze pola, zbyt duża liczba zniechęca użytkowników, którzy rezygnują z zakupu.
 • Zaopatrzyć ofertę w wysokiej jakości zdjęcia - zdjęcia mają na celu zrekompensować brak możliwości bezpośredniego sprawdzenia produktu, warto w ecommerce optymalizacji uwzględnić technologię zdjęć 360 stopni.
 • Przeredagować zwroty CTA - mają na celu zachęcić do zakupy, lecz zbyt intensywne lub częste dają przeciwny efekt.
 • Zrezygnować z konieczności rejestracji przed dokonaniem zakupu - taka ecommerce optymalizacja jest szczególnie doceniana przez klientów oraz usprawnia cały proces.
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej