SXO - co to jest i jaki ma wpływ na pozycję w Google?

sxo co to jest i jaki ma wplyw na pozycje w google
Spis treści

• Czym jest SXO?

• Czym się różni SXO od SEO?

• Jakie obszary są ważne przy wdrażaniu SXO?

• W czym może Ci pomóc wdrożenie SXO?

• Czego oczekuje Google i jak temu sprostać, dzięki SXO?

• Jak usprawnić SXO, by sprostać oczekiwaniom Google?

Sukces w marketingu internetowym wiąże się z nieustannym analizowaniem najnowszych trendów i wymagań określanych przez Google. Aktualnie jednym z najważniejszych pojęć dla osób działających w sieci jest Search Experience Optimization. Na czym polega SXO? Jak je skutecznie wdrożyć na swojej stronie internetowej? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest SXO?

SXO to skrót od sformułowania „Search Experience Optimization”, które jest aktualnie uznawane za jedną z najbardziej efektywnych strategii rozwoju stron w marketingu internetowym.

Spotkałeś się kiedyś z takimi zwrotami, jak SEO (Search Engine Optimization) i UX (User Experience)? SXO uznaje się za połączenie obu tych strategii, co pozwala kumulować ich zalety i osiągać jeszcze lepsze efekty. Search Experience Optimization można wytłumaczyć, jako zespół działań mających na celu poprawę widoczności witryny w wynikach wyszukiwania poprzez optymalizację doświadczenia użytkowników na stronie.

Celem Google jest umożliwienie użytkownikom wyszukiwarki znalezienia dokładnie tych informacji, których poszukują, po pierwszym wpisaniu wybranej frazy, bez konieczności powtórnego wyszukiwania i sprawdzenia różnych stron. Z tego powodu roboty Google doceniają strony, które są zoptymalizowane pod SEO, skupiają się na pozytywnym doświadczeniu użytkownika, a jednocześnie udzielają użytkownikowi wyczerpujących informacji na wybrany temat. SXO to strategia, która pomaga sprostać najnowszym wymaganiom Google.

Czym się różni SXO od SEO?

Pozycjonowanie stron internetowych to bardzo ważny element rozwoju w sieci. Trzeba mieć na uwadze, że przed laty SEO było wykorzystywane w nieco inny sposób niż aktualnie. Konkurencja była zdecydowanie mniejsza, a pojawienie się w TOP 10 wyszukiwań Google było prostsze. Efektem było niestety to, że często użytkownicy trafiali na strony “zalane” słowami kluczowymi zamiast merytoryczną wiedzą, czasami oferta przedstawiona na stronie nie była w żaden sposób powiązana z frazą wpisywaną przez użytkownika w wyszukiwarce. Na przestrzeni lat pozycjonowanie stron internetowych się zmieniało, ale podstawowa formuła zawsze opierała się na tworzeniu treści oraz na architekturze informacji. Do optymalizacji strony i budowy profilu linków, SXO dodaje skupienie się na doświadczeniu użytkownika na stronie. Dzięki temu strona zyskuje na lepszej widoczności w sieci oraz sprawia, że użytkownik będzie chciał na niej dłużej zostać, ponieważ znajdzie tutaj dokładnie te informacje, których poszukiwał.


Jakie obszary są ważne przy wdrażaniu SXO?

Wiesz, już czym jest SXO, teraz czas pochylić się nad tą strategią nieco bliżej. Na co powinieneś zwrócić uwagę na swojej stronie internetowej? Co rozwinąć? Co poprawić? Skup się na pięciu poniższych obszarach.

Treść dostępna na Twojej stronie

Upewnij się, że treść, którą przygotowałeś, jest dopasowana do Twojej grupy docelowej. Sprawdź, jakie frazy wpisują w wyszukiwarkę osoby zainteresowane Twoją ofertą, zweryfikuj również, jakie mają problemy, jakie zadają pytania. Przygotowywana przez Ciebie treść powinna nie tylko zawierać słowa kluczowe, ale wyczerpująco odpowiadać na potrzeby odbiorców. Jeżeli w Twojej ofercie znajdują się przede wszystkim rolety i wiesz, że użytkownicy wpisują często w wyszukiwarce frazę “jak zamontować rolety” - postaraj się wyjaśnić im to zagadnienie na swoim blogu.

Pozytywne doświadczenia użytkownika

Dobrze przygotowana strona pod kątem SXO powinna być prosta i intuicyjna. Użytkownik powinien bez najmniejszego problemu znaleźć interesujące go produkty oraz najważniejsze informacje. Zbadaj działanie strony pod względem szybkości ładowania się poszczególnych podstron (szczególnie skup tych, które biorą udział w ścieżce konwersji). Przeanalizuj, które podstrony najczęściej przyczyniają się do opuszczenia Twojej strony przez klienta - w ten sposób namierzysz potencjalne bariery w użyteczności i będziesz mógł je naprawić.

Dostępność mobilna witryny

Wykorzystanie urządzeń mobilnych wzrasta niemal z każdym dniem, niedostosowanie swojej strony do tych wymagań powoduje utratę odbiorców. Upewnij się, że Twoja witryna poprawnie wyświetla się i działa na różnych urządzeniach i rozdzielczościach wyświetlaczy. Zadbaj również o to, by klient łatwo trafił na Twoją stronę przez wyszukiwanie głosowe w Google, na przykład przez wykorzystanie fraz z długim ogonem, lokalnych słów kluczowych i zapytań w formie pytań: “jak zrobić...”, “gdzie znaleźć...” itp. Warto też pracować nad zwiększeniem domain authority - takie strony częściej pojawiają się w wynikach wyszukiwania głosowego.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

Zasięgi Twojej strony

Wszystkie powyższe działania powinny mieć przełożenie na lepsze zasięgi, to znak, że klienci doceniają Twoją stronę - zostają na niej na dłużej, częściej decydują się na konwersję, chętniej do niej wracają, a także udostępniają w sieci. Zajrzyj do raportu Google Analytics i sprawdź, jak prezentuje się współczynnik odrzuceń, liczba stron na wizytę, współczynniki powracających użytkowników, strony wyjścia, czas spędzony w witrynie, konwersje itp. Weryfikując te aspekty, możesz zmapować ewentualne problemy występujące w witrynie i zadbać o ich poprawę.

Aspekty techniczne działania strony

Ostatnim, choć nie mniej istotnym, obszarem, o który musisz zadbać są elementy technicznego SEO. Zadbaj o wdrożenie mapy strony, wykorzystanie pliku robots.txt i certyfikatu SSL, zadbaj o linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, pamiętaj o technicznej optymalizacji adresów URL, wykorzystuj odpowiedniej wielkości i jakości obrazy. W SXO powinieneś również zadbać o przejrzystą strukturę menu, intuicyjną nawigację i bezproblemowa poruszanie się użytkownika po witrynie.


W czym może Ci pomóc wdrożenie SXO?

Wciąż nie jesteś przekonany do Search Experience Optimization? Przyjrzyj się razem z nami wykresowi, który przygotował Search Engine Land. Na jego podstawie spróbujemy Ci wytłumaczyć, dlaczego SXO jest tak istotne.

Przykładowy rozkład interakcji użytkowników na stronie internetowej. Źródło: https://searchengineland.com/seo-sxo-search-experience-optimization-223812

 

Powyższy wykres przedstawia sytuację, w której aż 60% użytkowników nie podejmuje żadnej akcji na stronie, z kolei 30% wykazuje pewien poziom zaangażowania, ale nie przekłada się to na konwersję. Tylko 10% użytkowników podjęło działanie, które przełożyło się na korzyść właściciela witryny. Ta sytuacja rodzi wiele pytań:

  • Kim są osoby, które nie podjęły żadnej akcji na stronie?
  • Dlaczego trafił na Twoją stronę?
  • Czego poszukują?
  • Co sprawia, że opuszczają Twoją stronę?

To naturalne, że na naszą stronę nie zawsze trafią pożądani użytkownicy i zdecydowanie nie wszyscy zdecydują się na konwersję. Jednak wykorzystanie Search Experience Optimization pomoże poprawić wyniki obu tych czynników. Część odpowiedzialna za SEO sprawi, że na Twoją stronę będą trafiały osoby z Twojej grupy docelowej. Natomiast element UX w SXO sprawi, że użytkownicy chętniej zostaną na stronie, a także zwiększy szansę na to, że dokonają oni konwersji. Takie podejście jest nie tylko zgodne z oczekiwaniami przedstawionymi przez Google, ale pozwala również szybciej i sprawniej osiągnąć założone cele biznesowe.


Czego oczekuje Google i jak temu sprostać, dzięki SXO?

Wymagań, które Google stawia przed właścicielami stron, jest wiele. Jednak jednym z aktualnie najważniejszych oczekiwań jest efektywne udzielanie odpowiedzi na wpisywane w wyszukiwarce zapytania. Google chce maksymalnie ułatwić swoim użytkownikom znajdywanie odpowiedzi na interesujące ich pytania, dlatego oczekuje od właścicieli stron udzielania wyczerpujących i jednocześnie konkretnych odpowiedzi. Udowadniają to wyniki badań - porównując dane z 2018 i 2019 roku liczba bezpośrednich odpowiedzi wyświetlanych w wynikach wyszukiwania mobilnego Google wzrosła ponad dwukrotnie.

Wzrost wyświetlanych odpowiedzi bezpośrednich w wynikach wyszukiwania Google. Źrodło: https://searchengineland.com/rich-answers-in-google-mobile-search-more-than-doubled-since-2018-study-finds-325444

 

Przykład wykorzystania odpowiedzi bezpośredniej w wyszukiwarce Google.

 

Jak się okazuje, Google analizuje również kliknięcia użytkowników do mierzenia jakości wyników wyszukiwania, choć nadal nie jest to uznawane za jeden z czynników rankingowych wpływających na pozycjonowanie stron internetowych.

Google potwierdza analizowanie kliknięć w celu oceny jakości wyników.

 

Zakłada się, że Google najczęściej zwraca uwagę na następujące rodzaje kliknięć:

  • Krótkie kliknięcie - oznacza szybki powrót do wyników wyszukiwania Google po wejściu na stronę. Jest to znak dla Google, że prawdopodobnie początkowe wyszukiwanie nie było dla użytkownika zadowalające.
  • Dłuższe kliknięcie - kliknięcie po którym klient na dłużej zatrzymuje się na wybranej stronie. Im więcej czasu tam spędzi, tym lepiej.
  • Pogo sticking - sytuacja, w której użytkownik wpisał hasło do wyszukiwarki, wszedł w pierwszy wynik, ale bardzo szybko z niego wyszedł, by natychmiast przejść do kolejnych stron z wyników wyszukiwania.

Dodatkowo, zwraca się uwagę także na współczynnik klikalności, czyli na to, jak często użytkownicy klikają dany wynik w porównaniu z częstotliwością jego wyświetlania (wyrażone w procentach). Wśród istotnych czynników wymienia się również to, co użytkownik klika po „pogo sticking” w Google.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

Jak usprawnić SXO, by sprostać oczekiwaniom Google?

Analizując oczekiwania, które ma Google wobec właścicieli stron internetowych, Twoim nadrzędnym celem powinno być zakończenie u użytkownika procesu wyszukiwania. Zakończenie tej czynności oznacza, że odbiorca znalazł na Twojej stronie dokładnie to, czego poszukiwał. Aby to zrealizować, musisz zrozumieć, dlaczego użytkownicy przychodzą na Twoją stronę. Jakie pytanie lub jaka potrzeba skłoniły ich do przejścia na Twoją witrynę? Jaką frazę wpisali w Google? Aby znaleźć odpowiedź na te pytania, możesz wykorzystać następujące narzędzia.

Zbadaj słowa kluczowe

Nieodłącznym elementem SXO jest pozycjonowanie stron internetowych, dlatego istotną rolę będą tu zawsze ogrywać odpowiednio dobrane słowa kluczowe. Zainteresować powinno Cię zarówno to, na jakie frazy jest widoczna Twoja strona internetowa, jak i to, jakie frazy wpisują w wyszukiwarkę osoby poszukujące produktów/usług znajdujących się w Twojej ofercie. Takie badanie możesz wykonać wykorzystując różne narzędzia SEO - zarówno darmowe, jak i płatne. W wybraniu odpowiedniego dla Ciebie narzędzia mogą Ci pomóc poniższe artykuły:

W tym celu możesz wykorzystać na przykład narzędzie Senuto - wykonasz tam zarówno analizę widoczności witryny, jak i znajdziesz słowa kluczowe dopasowane do Twojej strony. Aby sprawdzić, na jakie frazy widoczna jest Twoja witryna przejdź do sekcji Analiza widoczności, a następnie Kluczowe frazy.

Przedstawienie w Senuto fraz, które generują największy ruch dla danej domeny.

 

W Senuto możesz również wyszukać frazy, które są najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę przez użytkowników poszukujących danej oferty/informacji. Gdy interesują Cię takie dane przejdź w narzędziu do sekcji Baza słów kluczowych, a następnie wpisz wybraną frazę - otrzymasz propozycję słów kluczowych w różnych formach.

Przedstawienie w Senuto propozycji wyszukiwanych słów kluczowych.

 

Sprawdź drogę użytkownika

Ważną informacją będzie dla Ciebie również to, jaką ścieżką podąża po Twojej witrynie użytkownik. Możesz wykorzystać w tym celu heta mapy, sprawdzić nagrania sesji użytkowników, sprawdzić najczęstsze strony wyjścia - w ten sposób namierzysz słabe punkty Twojej strony www i zdefiniujesz bariery użyteczności. Dzięki temu będziesz mógł poprawić doświadczenia odbiorców Twojej strony i usprawnić ich drogę do dokonania konwersji.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

W tym celu możesz wykorzystać Google Analytics, który dostarcza wielu informacji o zachowaniach użytkowników. Na przykład raport “Zachowania ogółem” przedstawia podstawowe informacje na temat ruchu użytkowników w twojej witrynie, jak na przykład to, jakie działania na Twojej stronie podejmują użytkownicy oraz jak długo użytkownicy przebywają na stronie. Natomiast raport “Zmiany w zachowaniu”, dostarcza informacji o kolejności odwiedzanych podstron i pozwala zidentyfikować strony wejścia i wyjścia.

Raport “Zmiany w zachowaniu”, w Google Analytics.

 

SXO - co to jest i jaki ma wpływ na pozycję w Google. Podsumowanie

Połączenie działania UX oraz SEO daje najlepsze efekty przy optymalizacji stron internetowych. Takie działania bez wątpienia docenią algorytmy Google umieszczając Twoją stronę wyżej w wynikach wyszukiwania. SXO pomoże Ci również lepiej odpowiedzieć na potrzeby Twoich klientów i usprawnić ich drogę do dokonania konwersji. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
SXO - co to jest i jaki ma wpływ na pozycję w Google?

Średnia ocen użytkowników2.97 na podstawie 131 głosów

UDOSTĘPNIJ