Zawieszony profil firmy w Google? Sprawdź, co możesz zrobić

zawieszony profil firmy w google sprawdz co mozesz zrobic
Spis treści

• Co oznacza zawieszenie profilu firmy w Google?

• Jakie są rodzaje zawieszeń profilu firmy w Google?

• Jak sprawdzić, czy profil firmy w Google jest zawieszony?

• Dlaczego profil firmy w Google został zawieszony?

• Jak poradzić sobie z zawieszeniem profilu firmy w Google?

• Podsumowanie

Profil firmy w Google to jedno z lepszych rozwiązań, aby za darmo zwiększyć widoczność marki w internecie i dotrzeć do swojej grupy docelowej. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy profil firmy w Google zostaje nagle zawieszony. Co może być przyczyną takiej sytuacji? Czy można jej zapobiec? Jak sobie z nią poradzić? Odpowiedzi na te pytania poznasz w naszym artykule!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co oznacza zawieszenie profilu firmy w Google?

Zawieszenie profilu firmy w Google oznacza sytuację, w której dostępny w wynikach wyszukiwania i Mapach Google profil przestaje być widoczny lub gdy właściciel profilu traci nad nim kontrolę. Utrata kontroli wiąże się z sytuacją, gdy profil jest niezweryfikowany i nie można nią w pełni zarządzać.

Prawidłowo wyświetlający się profil firmy w wynikach Google

Zawieszony profil firmy w Google. Źródło: https://www.searchenginejournal.com/google-my-business-listing-suspended-recovery/372355/#close

Kiedy profil zostaje zawieszony, Google nie podaje ku temu dokładnego powodu, dlatego dla wielu osób wyjście z tej sytuacji okazuje się być problematyczne. Powody zawieszenia mogą mieć różne formy, a wiele z nich ma związek z taktyką spamerską lub nieprzestrzeganiem wytycznych prowadzenia profilu firmy w Google. Google może również ręcznie zawiesić Twój profil, jeśli przejrzy go i znajdzie w nim problem lub gdy inny użytkownik zgłosi profil.
Jeśli taka osoba jest uznawana przez Google jako zaufana, możliwe, że jej sugestia zawieszenia profilu zostanie zastosowana niemal natychmiast. Kolejną przyczyną może być również wprowadzenie przez właściciela zmian w profilu firmy.

W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie konkretnie mogą być przyczyny zawieszania profilu i jak sobie z nimi poradzić.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak stworzyć skuteczny i dobrze zoptymalizowany profil firmy w Google? Sprawdź te artykuły:


Jakie są rodzaje zawieszeń profilu firmy w Google?

Można wyróżnić dwa rodzaje zawieszeń profilu firmy w Google - twarde i miękkie.


Twarde zawieszenie profilu firmy w Google

Jest to sytuacja, w której po wpisaniu nazwy swojej firmy i miasto w pasku wyszukiwania Google, profil Twojej firmy wcale się nie wyświetla. To bardzo zła sytuacja, jeśli chodzi o sytuację biznesową, ponieważ Twoi potencjalni klienci nie są w stanie znaleźć informacji o Twojej firmie. Twarde zawieszenie ma zwykle miejsce, gdy Google stwierdzi, że Twoja firma nie kwalifikuje się do posiadania profilu firmy w Google lub jeśli stosujesz taktyki spamerskie.


Miękkie zawieszenie profilu firmy w Google

Miękkie zawieszenie jest nieco mniej groźne dla biznesu, chociaż wciąż należy go unikać. W przypadku takiego zawieszenia profil firmy nadal jest widoczny online, a właściciel ma dostęp do profilu w panelu GMF, jednocześnie jednak profil jest niezweryfikowany i właściciel nie może nim zarządzać ani go aktualizować. W takim wypadku profil firmy jest łatwiej poddawany edycjom na skutek sugestii użytkowników, co może powodować udostępnianie błędnych informacji na temat firmy.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jak sprawdzić, czy profil firmy w Google jest zawieszony?

Nie masz pewności, czy profil Twojej firmy został zawieszony? Większość właścicieli firm najpierw zauważa spadek liczby użytkowników odwiedzających ich stronę lub mniejszą liczbę połączeń telefonicznych. Wówczas zazwyczaj szybko przeprowadzą wyszukiwanie online i stwierdzają, że nie można znaleźć profilu ich firmy lub logują się do swojego pulpitu nawigacyjnego Google Moja Firma, aby sprawdzić najnowsze powiadomienia. Jeśli Twój profil będzie zawieszony, zobaczysz odpowiednie powiadomienie na pulpicie.

Powiadomienie w GMF o zawieszeniu profilu. Źródło: https://www.searchenginejournal.com/google-my-business-listing-suspended-recovery/372355/#close

W przypadku pojawienia się powiadomienia o zawieszeniu profilu, musisz dowiedzieć się co jest przyczyną takiej sytuacji i rozpocząć proces jej naprawy.


Dlaczego profil firmy w Google został zawieszony?

To co frustruje większość przedsiębiorców to fakt, że Google nie podaje dokładnego powodu, dlaczego profil firmy został zawieszony. Z tego względu wiele osób zaczyna proces zgadywania, co mogło pójść nie tak. Brak odpowiedniej wiedzy, często też sprawia, że wyjście z sytuacji zawieszenia profilu zajmuje dużo czasu, bo przedsiębiorcy nie wiedzą, w jaki sposób działać, dlatego warto rozważyć konsultację ze specjalistą ds. marketingu internetowego. To nie tylko pomoże Ci rozwiązać problemy, ale również zapobiec kolejnym kłopotom.

Częstym powodem zawieszenia profilu są działania spamerskie. Firmy, których forma działalności wpisuje się w kategorie, które zawierają najwięcej treści spamerskich i fałszywych ofert, są zdecydowanie bardziej narażone na zawieszenie profilu. Dotyczy to na przykład prawników, ślusarzy czy też hydraulików. W Google jest wiele fałszywych profili powiązanych z tymi branżami, a specjaliści Google i SEO zgłaszają wiele z nich próbując się rozprawić ze szkodliwym spamem. Jeśli działasz w jednej z tych branż, możliwe, że prędzej czy później ktoś zgłosi również Twój profil - szczególnie, jeśli naruszysz jakiekolwiek zasady Google.

Oto kilka innych głównych powodów zawieszenia profilu firmy w Google:

 • korzystanie z adresu skrytki pocztowej lub lokalizacji sklepu UPS,
 • ustawienie lokalizacji firmy pod adresem wirtualnego biura lub przestrzeni coworkingowej,
 • firma działa wyłącznie online,
 • inna firma ma dokładnie ten sam adres,
 • dokonanie wielu zmian w profilu za jednym razem,
 • adres URL dodany do profilu firmy w Google przekierowuje do nieodpowiedniej witryny lub prowadzi do profilu w mediach społecznościowych,
 • zmiana oferty z witryny sklepowej na firmę świadczącą usługi na określonym obszarze,
 • wykorzystanie słowa kluczowego z nazwą firmy,
 • adres lub godziny pracy nie zgadzają się z informacjami podanymi w witrynie lub katalogach internetowych,
 • podawanie godzin swojej pracy jako 24/7,
 • konto menedżera zostało zawieszone,
 • utworzenie wiele wpisów dla tej samej firmy pod tym samym adresem (duplikaty wpisów).

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Jak poradzić sobie z zawieszeniem profilu firmy w Google?

Podstawowym rozwiązaniem na zawieszanie profilu firmy w Google jest poproszenie w formularzu Google o przywrócenie widoczności profilu. Jednak przestrzegamy przed podejmowaniem tego ruchu zbyt pospiesznie. Prośba o przywrócenie profilu powinna pojawić się dopiero w momencie, gdy masz pewność, że wszystkie błędy w profilu Twojej firmy zostały naprawione. Dlatego, jako agencja widoczni, pracę nad zawieszeniem profilu dzielimy na dwa etapy: zdefiniowanie i naprawienie błędów w profilu, a następnie wypełnienie formularza przywrócenia profilu firmy.


1. Napraw błędy, które wpłynęły na zawieszenie profilu

Aby pozbyć się zawieszenia, najpierw dokładnie zapoznaj się z wytycznymi Google, aby upewnić się, że profil Twojej firmy nie narusza żadnej z zasad. W kolejnym kroku należy sprawdzić sekcję "Informacje" w profilu Google Moja Firma i staranne przeanalizować każdy element, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Przykładowo, jeśli nazwa Twojego przedsiębiorstwa zawiera słowa kluczowe, musisz ją zmodyfikować, aby przywrócić wizytówkę. Jeżeli godziny funkcjonowania Twojej firmy są ustawione jako 24/7, dostosuj je do bardziej realistycznych przed zgłoszeniem wniosku o przywrócenie (na przykład 8:00-16:00). Po rozwiązaniu wszystkich problemów i poprawieniu swojego profilu, warto dodatkowo upewnić się, że wszystko jest w porządku - w tym celu odwiedź Forum pomocy Google Moja Firma. Opublikuj tam wpis ze szczegółami dotyczącymi zawieszenia oraz poproś o dodatkową opinię odnośnie przyczyny zawieszenia i sposobu naprawienia sytuacji. We wpisie umieść również następujące informacje:

 • adres URL strony lokalnej Google,
 • pełna nazwa firmy.
 • adres używany do weryfikacji (nawet jeśli prowadzisz działalność usługową),
 • adres URL Twojej strony internetowej.
 • zrzut ekranu sekcji "Informacje" z panelu GMF,
 • zdjęcia potwierdzające nazwę i adres Twojej firmy,
 • informacje, jakie zmiany wprowadzono tuż przed zawieszeniem wpisu.


2. Wypełnij formularz przywrócenia profilu firmy

Kiedy uporasz się z problemami dotyczącymi błędów w profilu, czas na przekazanie prośby o jego przywrócenie. W tym celu udaj się na stronę: https://support.google.com/business/troubleshooter/2690129?hl=en. Znajduje się tam formularz dotyczący przywrócenia profilu firmy, znajdziesz tam szereg pytań, na które musisz szczegółowo odpowiedzieć. Każde kolejne pytanie będzie zależało od odpowiedzi udzielonej na poprzednie. Odpowiadaj na wszystkie pytania w sposób kompletny i uczciwy.

Prośba o przywrócenie profilu firmy w Google

W celu udowodnienia legalności Twojej firmy, dołącz do formularza zdjęcia lub zrzuty ekranu potwierdzające legalność działalności oraz dowód adresu, jeśli posiadasz stacjonarny punkt. Konieczne będzie również dołączenie następujących zdjęć:

 • widok siedziby firmy z ulicy lub od frontu budynku,
 • stałe oznakowanie wewnątrz i na zewnątrz budynku,
 • wnętrze Twojej firmy z perspektywy klientów wchodzących do siedziby,
 • link do zdjęcia ulicy lub okolicy na Google Street View, gdzie zlokalizowana jest Twoja firma (jeśli takowe jest dostępne).

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

Dodatkowo, dostarcz Google dokumenty potwierdzające nazwę i adres Twojej firmy, takie jak na przykład:

 • licencja handlowa lub dowód rejestracji firmy,
 • dokumenty ubezpieczeniowe,
 • zdjęcia logo Twojej firmy na firmowym pojeździe,
 • wideo z biura.

Dowody można przesyłać zarówno w formie obrazów, filmów, plików PDF itp. Takie dokumenty będą służyć za przedstawienie odpowiednich argumentów dla Google. Dostarczając wszelkie możliwe dowody potwierdzisz legalność prowadzenia firmy we wskazanym miejscu. Po złożeniu odwołania o przywrócenie, Google sprawdzi dostarczone informacje i zadecyduje, czy profil Twojej firmy powinien zostać przywrócony. W odpowiedzi otrzymasz od Google e-mail z informacją o statusie Twojej prośby. Czasami w wiadomości może pojawić się prośba o podanie dodatkowych informacji, pamiętaj wówczas, aby odpowiedzieć na otrzymany e-mail.

Uwaga! Pamiętaj, aby nie składaj wielokrotnie prośb o przywrócenie profilu. Bezcelowe będzie również kontaktowanie się z zespołem Google w tej samej sprawie przez różne kanały pomocy Google Moja Firma. Takie działania mogą skutkować jeszcze większymi opóźnieniami w działaniu. Zwykle rozpatrzenie wniosku o przywrócenie konta trwa mniej więcej dwa tygodnie. Rzadko się zdarza, by trwało to dłużej, jeśli jednak znajdziesz się w takiej sytuacji, możesz skontaktować się z pomocą techniczną GMF za pośrednictwem Twittera lub Facebooka i poprosić o aktualizację.


Zawieszony profil firmy w Google? Sprawdź, co możesz zrobić. Podsumowanie

Zawieszenie profilu firmy w Google może być frustrujące dla właścicieli firm, zwłaszcza gdy Google nie podaje dokładnych powodów takiej sytuacji. Ważne jest jednak, aby nie wpadać w panikę i podejść do tego problemu z rozwagą. W pierwszej kolejności należy zidentyfikować i naprawić wszelkie błędy, które mogły przyczynić się do zawieszenia profilu. Następnie, po upewnieniu się, że wszystkie kwestie zostały rozwiązane, można wypełnić formularz przywrócenia profilu firmy w Google.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Zawieszony profil firmy w Google? Sprawdź, co możesz zrobić

Średnia ocen użytkowników4.83 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ