Co to jest marketing mix?

marketing mix
Spis treści

• Co to jest marketing mix?

• Marketing mix - jego znaczenie dla Twojej firmy

• Elementy i modele marketing mix

• Jak opracować strategię mix marketing w kilku prostych krokach?

• Podsumowanie

Chcesz zwiększyć popyt na swoje usługi lub produkty? Zależy Ci na wpływie na otoczenie rynkowe? Poznaj teorię marketing mix. Czym ona jest, jakie działania obejmuje i jak może wpłynąć na strategię marketingową oraz efekty sprzedażowe i finansowe Twojej firmy? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, dzięki któremu odkryjesz tajniki i założenia strategii marketing mix.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to jest marketing mix?

Poznaj definicję, czym jest marketing mix: marketing mix to zespół działań, które powinny towarzyszyć wprowadzaniu na rynek nowego produktu lub usługi. Jeśli spełnisz założenia teorii marketingu mix, upewnisz się, że oferujesz klientom odpowiedni i przydatny produkt we właściwym miejscu, czasie i w odpowiedniej cenie, która gwarantuje Ci zysk oraz popyt. Idea marketing mix ewoluowała - na początku obejmowała 4 elementy, z czasem została uzupełniona o kolejne 3.

 

Marketing mix - jego znaczenie dla Twojej firmy

Marketing mix, co to jest i dlaczego warto zainteresować się teorią marketing mix? Co sprawia, że przyniesie ona korzyści Twojej firmie? Dowiedz się, co to jest marketing mix i jakie są jego zalety?

 • Pomaga zrozumieć, jakie oczekiwania klientów spełnia Twoja usługa lub oferowany produkt.
 • Ułatwia stworzenie listy udanych produktów, które będą cieszyły się popularnością wśród klientów.
 • Umożliwia zaplanowanie, opracowanie i wdrożenie skutecznych strategii marketingowych.
 • Pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z wdrożeniem produktu, który nie cieszyłby się popularnością.
 • Pomaga firmom w wykorzystywaniu ich mocnych stron oraz identyfikowaniu i pokonywaniu ewentualnych trudności i zagrożeń.
 • Pozwala dowiedzieć się, jak i kiedy promować produkt wśród klientów.
 • Pomaga w zrozumieniu i zidentyfikowaniu wymagań klientów.
 • Umożliwia sprawdzenie, czy usługa lub produkt są odpowiednie dla grupy klientów.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

Elementy i modele marketing mix

Marketing mix, co to znaczy dla Twojego biznesu? Opracowanie strategii mix marketingu dla Twojej firmy powinno zacząć się od zrozumienia czterech podstaw tej strategii. Składają się one na model marketing mix 4P. Są to:

 

Product (produkt) w marketing mix

Product w mix marketingu to towar lub usługa, którą oferujesz swoim klientom i dzięki której zaspokajasz ich potrzeby. Przygotowując produkt lub usługę do sprzedaży, powinieneś wziąć pod uwagę jego cykl życia i przewidzieć różne wyzwania i problemy, które mogą się pojawić w procesie sprzedaży. Jeśli popyt na produkt zacznie spadać, oznacza to, że powinieneś pomyśleć nad jego ulepszeniem.

 

Price (cena) w marketing mix

Istotnym elementem strategii mix marketingu jest także cena, którą klient będzie skłonny zapłacić za Twój produkt lub usługę. Obliczając docelową cenę produktu, weź pod uwagę koszty jego produkcji, jego wartość dla klienta, a także przedziały cenowe konkurencyjnych firm za zbliżony produkt.

 

Place (miejsce) w strategii marketing mix

Strategia mix 4P, jej definicja składa się również na: place, czyli miejsce. Pod pojęciem miejsca w strategii marketing mix rozumiemy metody dystrybucji produktu lub usługi. Jeśli sprzedaż produktu będzie następowała w punkcie stacjonarnym, upewnij się, że lokalizacja daje szansę na dużą sprzedaż. Jeśli planujesz sprzedaż online, sprawdź swój sklep internetowy pod kątem doświadczeń użytkowników - upewnij się, że jest intuicyjny w obsłudze.

 

Promotion (promocja) w strategii marketing mix

Promocja w marketing mix 4P, odnosi się do metod i sposobów reklamy produktu lub usługi wśród potencjalnych klientów. Jeśli inwestujesz w produkt sprzedawany online, nie zapomnij o marketingu internetowym obejmującym:

 • pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego Twojej firmy,
 • płatne reklamy Google Ads i Facebook Ads,
 • promowaniu produktu na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Myśląc o promocji, warto wziąć pod uwagę również działania z zakresu PR oraz wysoką jakość obsługi klienta.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Rozbudowany marketing mix - 7P

Co to jest marketing mix 7P? Idea marketing mix dla firm usługowych została rozbudowana o trzy kolejne elementy, stąd wywodzi się nazwa: marketing 7P. Model marketing 7P, w skład którego wchodzą produkt, cena, miejsce i promocja, a dodatkowo:

 • people - ludzie związani z Twoją firmą, czyli zarówno pracownicy, jak i klienci - by stworzyć przydatny dla klientów produkt, musisz zatrudnić właściwych ludzi do jego produkcji, promocji oraz obsługi klienta;
 • process - istotnym elementem marketing mix są także wszelkie procesy w Twojej firmie mające na celu zaoferowanie klientom przydatnej usługi; są to zarówno procesy produkcyjne, jak i obsługa klienta czy sprzedaż by stworzyć wartościowy i opłacalny produkt, który przynosi zyski, sprawdź, czy w procesie produkcji nie ma wąskich gardeł, które wydłużają proces, podwyższają jego koszty; zastanów się, w jaki sposób możesz ulepszyć wewnętrzne procesy w swojej firmie;
 • physical evidence (dowód rzeczowy) w marketing mix to wszystkie elementy, które widzą użytkownicy korzystający z Twojego produktu lub usługi. Obejmują one na przykład: logo marki i opakowanie produktu. Przygotowując strategię sprzedaży produktu, upewnij się, że są one spójne z Twoimi wartościami. Przykład? Jeśli planujesz sprzedaż produktu o ekologicznym składzie, zaprojektuj również opakowanie z materiału przyjaznego dla środowiska i w ten sam sposób pakuj swoje produkty.

Poniżej znajdziesz wyjaśnienie graficzne, z jakich elementów składa się marketing 7p:

Elementy rozbudowanej teorii marketing mix przedstawione w formie graficznej, źródło: https://www.ukessays.com/guides/marketing/marketing-mix-4870.php

 

Jak opracować strategię mix marketing w kilku prostych krokach?

Marketing mix - co to znaczy dla rozwoju Twojej firmy i zwiększeniu sprzedaży? By zbudować strategię marketing mix dla swojej firmy, powinieneś przeanalizować kilka kluczowych elementów - m.in. potrzeby klientów, ich oczekiwania oraz oczekiwany zysk z wdrożenia produktu lub usługi. Wdrożenie poniższej strategii, pomoże Tobie określić cele biznesowe.

Strategia marketing mix - krok 1: Określ swoje cele biznesowe i ustal budżet

Decydując się na wdrożenie produktu z pomocą marketing mix, powinieneś określić, jakie są Twoje cele biznesowe i jaki budżet na nie przeznaczasz. Chcesz zwiększyć sprzedaż oraz liczbę klientów? A może zależy ci na budowie świadomości i rozpoznawalności marki oraz tworzeniu wizerunku eksperta? Zdefiniuj konkretny i mierzalny cel (np. wzrost liczby klientów o 20%), a następnie określ, jakie środki możesz na niego przeznaczyć. To będzie najbardziej efektywne rozpoczęcie działań, wykorzystując marketing mix.

 

Strategia marketing mix - krok 2: Poznaj potrzeby i oczekiwania swojego klienta

Chcesz stworzyć usługę lub produkt, która będzie popularna wśród docelowych klientów? Dowiedz się, kim jest Twój klient, jakie ma potrzeby i oczekiwania oraz w jaki sposób Twój produkt może mu pomóc. Czy Twój klient jest konsumentem, czy przedsiębiorcą? Podziel klientów na różne segmenty i określ ich potrzeby. Odpowiedz na pytania:

 • Kim jest Twój klient?
 • W jaki sposób klient może znaleźć Twoją ofertę i gdzie będzie jej szukał?
 • Jakich informacji może poszukiwać Twój klient (Twoje doświadczenie, zrealizowane projekty, opinie klientów)?
 • Dlaczego klient może chcieć kupić Twój produkt lub usługę - co Cię wyróżnia?

Zapoznaj się z artykułem, w którym przedstawiamy sposoby i narzędzia, dzięki którym przeanalizujesz potrzeby klientów.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

Strategia marketing mix - krok 3: Określ, w czym Twój produkt jest lepszy od oferty konkurencji

Chcesz dowiedzieć się, dlaczego klienci wybierają właśnie Twój produkt lub usługę? Skorzystaj z ich opinii. Poprzez ankiety i wywiady możesz dowiedzieć się, w czym tkwi Twoja przewaga nad konkurencją, i dalej ulepszać swoją pozycję.

 

Strategia marketing mix - krok 4: Poznaj swoją konkurencję

Przeprowadź analizę konkurencji, dzięki której dowiesz się, jakie taktyki stosują inne firmy z Twojej branży. W jaki sposób reklamują swoje produkty i promują usługi? Kto korzysta z ich usług i dlaczego? Jako przykład może służyć nasz artykuł, w którym przedstawiliśmy, jak krok po kroku przeanalizować konkurencję w SEO.

 

Strategia marketing mix - krok 5: Zaplanuj politykę cenową

Na podstawie danych pozyskanych podczas analizy konkurencji w Twojej branży przygotuj strategię cenową Twojego produktu lub usługi. Pamiętaj, że cena nie powinna być ani za wysoka, ani za niska - Twoim celem jest pokrycie kosztów, zysk, a także wartości produktu.

 

Strategia marketing mix - krok 6: Określ metody dystrybucji i promocji

Co możesz zrobić, by klienci dowiedzieli się o Twoim produkcie lub usłudze i osiągnąć zyski zgodnie z założeniem teorii marketing mix? Zaplanuj, w jaki sposób będziesz sprzedawał i promował produkt. Zainwestujesz w sprzedaż internetową i reklamę online w postaci pozycjonowania i płatnych kampanii w wyszukiwarce? Czy będziesz oferował usługi lokalnie czy na rynku ogólnopolskim? Wybierzesz sprzedaż stacjonarną czy też omnichannel w postaci możliwości zamówienia produktu online i odbioru osobistego? Odpowiedz sobie na te pytania już na etapie przygotowywania strategii marketing mix i zobacz, jakie efekty odniesiesz, wykorzystując marketing mix w swoich działaniach sprzedażowych.

 

Co to jest marketing mix? Podsumowanie

Wprowadzasz na rynek nowy produkt lub usługę? Chcesz znaleźć problemy i przeszkody, które mogą stać na drodze do osiągnięcia sukcesu sprzedażowego i finansowego? A może zależy Ci na zdefiniowaniu i ograniczeniu problemów klientów? W każdym z tych przypadków przydatna okaże się strategie marketing mix. Z powyższego artykułu już wiesz, co to jest marketing mix i jak go wykorzystać w swoim biznesie. Bo chociaż reklama w internecie jest dźwignią handlu, to jednak kluczem do sukcesu jest przygotowanie produktu, który spełnia potrzeby i oczekiwania użytkowników. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest marketing mix?

Średnia ocen użytkowników4.82 na podstawie 123 głosów

UDOSTĘPNIJ