Pozycjonowanie sklepu odzieżowego. Jak to robimy?

Pozycjonowanie sklepu odziezowego. Jak to robimy

Branża modowa to jeden z najbardziej dochodowych biznesów. Nic dziwnego zatem, że liczba internetowych sklepów z odzieżą dla kobiet i mężczyzn rośnie z roku na rok. By jednak wyróżnić się z tłumu, warto zainwestować w pozycjonowanie sklepu odzieżowego. Co trzeba wiedzieć o SEO w branży fashion, jak zaplanować strategię pozycjonowania sklepu z odzieżą, jakie efekty SEO w branży odzieżowej można osiągnąć i jak to zrobić? Poznaj nasze doświadczenia!

Znasz już naszą ofertę? Zobacz, co dla Ciebie zrobimy :)

 

Pozycjonowanie sklepu odzieżowego - wyzwania

Pozycjonowanie sklepów wymaga czasu niezależnie od branży, w której działasz. Podobnie jest w przypadku działań SEO dla sklepów z odzieżą damską i męską. Jakie wyzwania czekają na właścicieli e-commerce w branży fashion i specjalistów SEO, którzy je pozycjonują?

 • bardzo duża konkurencja na rynku, obejmująca zarówno niewielkie marki, jak i duże i znane e-commerce o ugruntowanej pozycji (np. Zalando),
 • rozbudowany asortyment i konieczność stworzenia rozbudowanej witryny,
 • konieczność stworzenia unikalnych opisów produktów dla odzieży, która różni się jedynie kolorem lub rozmiarem,
 • problem z duplikacją treści,
 • zbliżony asortyment, co sprawia, że trudno się wyróżnić,
 • duża konkurencja cenowa,
 • sezonowość,
 • wątpliwości klientów związane z dopasowaniem rozmiaru odzieży.

 

SEO w branży fashion - jakie efekty można osiągnąć?

Pozycjonowanie branży odzieżowej uchodzi za stosunkowo łatwe i teoretycznie szybko powinno dawać wymierne efekty. Czy tak jest naprawdę? Sprawdźmy case studies naszych klientów.

 

Pozycjonowanie nowego sklepu internetowego z bielizną damską

Jednym z naszych klientów jest sklep z bielizną damską, który w momencie podjęcia współpracy funkcjonował jedynie rok i nigdy wcześniej nie był  pozycjonowany. Po 7 miesiącach współpracy udało nam się zyskać zadowolenie klienta, ale także wzrost widoczności w top10 i top50 organicznych wyników wyszukiwania. Warto pamiętać, że jest to krótki czas, a kolejne efekty - w postaci wzrostu liczby fraz w top3, a także wzrostu ruchu i konwersji pojawiają się na dalszym etapie współpracy. 

  Wzrost widoczności w top10 organicznych wyników wyszukiwania po 7 miesiącach współpracy SEO (z 75 do 125 fraz)

Wzrost widoczności w top50 organicznych wyników wyszukiwania po 7 miesiącach współpracy (z 600 do 1000 fraz)

 

Efekty SEO w branży modowej - 2 lata pozycjonowania sklepu z ubraniami plus size

Od 2 lat współpracujemy z klientem, który oferuje odzież dla kobiet w rozmiarze plus size. Asortyment jest bardzo szeroki, a ubrania szyte w Polsce we własnych szwalniach firmy. To wartościowy wyróżnik, który pozwoli zainteresować klienta, któremu zależy nie na niskiej cenie produktu, ale jego jakości. W ciągu 2 lat współpracy w zakresie SEO osiągnęliśmy wzrost liczby fraz w top3, top10 top 50 organicznych wyników wyszukiwania, co pokazują poniższe wykresy:

 Wzrost widoczności w top10 wyników organicznych Google po 2 latach SEO dla sklepu odzieżowego dla kobiet

 

Wzrost widoczności w top10 wyników organicznych Google po 2 latach pozycjonowania sklepu z odzieżą damską

Chcesz skutecznie wypozycjonować swoją stronę?

 

Jak pozycjonować sklep odzieżowy? Poznaj naszą strategię

Pozycjonowanie sklepu odzieżowego to proces długotrwały, którego nie warto przerywać, ponieważ konkurencja nie śpi i również inwestuje w promocję w wyszukiwarce Google. Poniżej omówiliśmy elementy, które składają się na budowanie efektywnej strategii SEO w odzieżowych e-commerce. Sprawdź, dlaczego SEO nigdy się nie kończy.

 

Sklepy odzieżowe to teoretycznie branża prosta dla pozycjonowania i relatywnie szybko można spodziewać się pierwszych efektów (już po kilku miesiącach). Mimo to warto pamiętać, że konkurencja nie śpi i coraz więcej e-commerce, także z odzieżą, inwestuje w pozycjonowania, dlatego będzie coraz trudniej. To, co wyróżnia branżę, to podatność na rozbudowę struktury serwisu o nowe kategorie (sukienki długie, krótkie, trapezowe, studniówkowe, wieczorowe, koktajlowe, proste, balowe itp - można tak mnożyć w nieskończoność). Nie bez znaczenia w budowaniu rozpoznawalności marki na rynku jest nazwa sklepu - powinna być krótka, chwytliwa i wpadająca w ucho. Duża znaczenie mają też inne kanały pozyskiwania klientów, takie jak reklama Google Ads i media społecznościowe, ponieważ w sklepie odzieżowym konwersje wspomagane to codzienność. 

Damian Jędrzejewski, specjalista SEO w agencji widoczni

 

1. Audyt SEO w pozycjonowaniu sklepu odzieżowego

Zanim przystąpimy do pozycjonowania sklepu odzieżowego, musimy go dobrze poznać. W tym celu przeprowadzamy audyt SEO. Polega on na kompleksowe ocenie strony pod kątem efektów, jakie generuje, oraz przystosowania do pozycjonowania. W trakcie audytu wykorzystujemy swoje doświadczenie oraz dane zbierane przez narzędzia. Sprawdzamy:

 • stan indeksowania witryny - w Google Search Console,
 • widoczność - w narzędziu Senuto,
 • liczbę kliknięć i wyświetleń - w Google Search Console,
 • ruch - w Google Analytics klienta dokładny ruch generowany przez witrynę, a w narzędziach SEO szacunkowy ruch innych sklepów oferujących podobne produkty (to pozwala nam ocenić, jakie efekty można osiągnąć),
 • liczbę konwersji - w Google Analytics,
 • stan profilu linków - w Ahrefs,
 • stan optymalizacji technicznej - w narzędziu NetPeak Spider oraz ręcznie (np. optymalizacja title i description, adresów URL, wdrożenie certyfikatu SSL, możliwość dodawania treści w różnych miejscach, możliwość wdrażania danych strukturalnych),
 • stan treści - ilość treści, jej oryginalność, stopień nasycenia frazami kluczowymi.

Sprawdzenie stanu wyjściowego witryny to bardzo istotny element SEO dla sklepów z odzieżą. Na podstawie audytu wyciągamy wnioski i oceniamy, jakie efekty możemy osiągnąć i w jakim czasie. Tworzymy także zalecenia optymalizacyjne, które wdraża klient. Mogą one obejmować np.:

 • możliwość edycji nagłówka H1 w całej witrynie,
 • wdrożenie lub poprawa menu okruszkowego,
 • możliwość dodawania treści na stronach kategorii, najlepiej w dwóch miejscach (nad produktami i pod),
 • poprawę linków wewnętrznych w paginacji stron,
 • wdrożenie pełnych danych kontaktowych w stopce witryny i na stronie kontakt,
 • możliwość dodawania opinii na stronie produktowej.

 

2. Analiza konkurencji SEO dla sklepu z odzieżą

By przygotować optymalną strategię SEO dla sklepu odzieżowego, przeprowadzamy także analizę konkurencji. Skupiamy się na określonym segmencie sklepów, mających zbliżony asortyment, które kierują ofertę do podobnych lub tych samych odbiorców. Jeśli naszym klientem jest sklep z odzieżą w dużych rozmiarach, analizujemy konkurencję głównie w tym konkretnym segmencie. Sprawdzamy także, jaki jest ogólny trend na rynku, czy produkty sprzedawane przez konkretny e-commerce z branży fashion są popularne, a jeśli tak, to jak bardzo. Weryfikujemy: 

 • jaka jest widoczność konkurencyjnych e-commerce i na jakich frazach jest budowana,
 • jaki szacowany ruch generują konkurencyjne sklepy,
 • w jaki sposób inne sklepy z branży budują strukturę witryny,
 • w jaki sposób konkurencyjne sklepy budują profil linków,
 • jakie treści znajdują się na stronach konkurencji (czy są to treści od producentów, czy prowadzą blog itp.),
 • w jaki sposób konkurencyjne e-commerce optymalizują konwersje.

 

3. Sezonowość w SEO dla sklepów z odzieżą

Jak pozycjonować sklepy odzieżowe? Uwzględniając sezonowość w branży. W każdym okresie roku popularne będą inne produkty. Ich pozycjonowanie należy rozpocząć co najmniej pół roku (a najlepiej wcześniej) przed szczytem sprzedażowym. jeśli pik sprzedażowy dla sukienek na wesele przypada latem, działania SEO należy zacząć najpóźniej zimą, by zobaczyć efekty. Jeśli w ofercie mamy zimowe kurtki damskie, w SEO zainwestuj najpóźniej latem.

 

 Sezonowość w branży odzieżowej na wykresach w Google Trends

 

4. Wybór słów kluczowych w pozycjonowaniu sklepu odzieżowego

Wybór słów kluczowych w pozycjonowaniu to jeden z najważniejszych etapów SEO dla sklepu odzieżowego. Niedopasowane lub zbyt ogólne frazy mogą sprawić, że pozycjonowanie w branży odzieżowej okaże się nieskuteczne. Strategia fraz obejmuje:

 • ustalenie liczby fraz z klientem (w umowie SEO),
 • przygotowanie listy fraz przez specjalistę ds. pozycjonowania i przesłanie jej do weryfikacji klientowi,
 • akceptacja fraz przez klienta i ewentualne wprowadzanie zmian.

Listę fraz opracowujemy przy pomocy narzędzi, takich jak Google Keyword Planner. Warto zadbać, by fraz było jak najwięcej - wówczas dobrze oddamy asortyment sklepu i oczekiwania użytkowników. Sprawdzą się tu frazy long tail, które mimo że mają mniej wyszukiwań miesięcznych, to jednak dają większe szanse na konwersję.

Gdy specjalista ds. pozycjonowania ma gotową listę fraz, może rozpocząć ich przyporządkowanie do poszczególnych podstron. Wszystko po to, by uniknąć kanibalizacji i zaplanować spójną strukturę kategorii w sklepie. 

 • najbardziej ogólne frazy przyporządkowujemy do strony głównej, np. sklep z sukienkami, sklep z odzieżą plus size,
 • najbardziej szczegółowe frazy przyporządkowujemy do stron produktowych, np. sukienka mini + marka +model + rozmiar i kolor,
 • pośrednie frazy przyporządkowujemy do stron kategorii produktowych, np. sukienki mini, sukienki koktajlowe, nakrycia głowy itp., okrycia wierzchnie,
 • frazy  w formie pytań, poradnikowe i edukacyjne przyporządkowujemy do bloga.

Nie wiesz jaka strategia pozycjonowania będzie najlepsza?

 

5. Planowanie struktury strony i treści sklepu odzieżowego a pozycjonowanie

By wzmocnić efekty pozycjonowania sklepu z odzieżą, warto zaplanować przejrzystą strukturę witryny. Pomaga w tym opracowana wcześniej lista słów kluczowych. Na jej podstawie planujemy rozbudowę struktury serwisu i stworzenie nowych podstron (np. stron aktegorii produktowych). Wszystko po to, by użytkownik, który trafia na stronę, znalazł na niej dokładnie to, czego szuka. Gdy mamy już zbudowaną strukturę strony, planujemy dodanie do nich przydatnych treści, takich jak:

 • treści informacyjne na stronę główną,
 • opisy kategorii produktowych,
 • opisy produktów,
 • treści blogowe.

Dowiedz się więcej:

 

6. Planowanie rozbudowy profilu linków

Profil linków to jeden z najważniejszych czynników rankingowych w pozycjonowaniu. Dlatego też podczas opracowywania strategii planujemy także rozbudowę profilu linków. Dbamy o różnorodność linków, dlatego pozyskujemy je z różnych źródeł (fora internetowe, zaplecza, aktualne katalogi firm, wartościowe blogi, media społecznościowe itp.). Sprawdź pomysły na pozyskanie wartościowych linków do strony.

 

Optymalizacja techniczna sklepu internetowego z odzieżą

Pozycjonowanie sklepu to także optymalizacja techniczna strony. Obejmuje ona:

 • wdrożenie mapy strony oraz pliku robots.txt,
 • optymalizację adresów URL,
 • przygotowanie unikalnych title i description oraz nagłówków H1 dla każdej podstrony,
 • optymalizację strony 404,
 • wdrożenie linków kanonicznych, by uniknąć duplikacji treści,
 • wdrożenie przekierowań
 • wdrożenie certyfikatu SSL,
 • zbudowanie intuicyjnej struktury linków wewnętrznych,
 • pracę nad szybkością witryny i jej dostosowaniem do działania na urządzeniach mobilnych.

 

Content marketing dla sklepów odzieżowych - o czym pamiętać?

Content marketing to jeden z filarów pozycjonowania. I chociaż nie da się pozycjonować tylko treścią, to jednak bez treści trudno liczyć na satysfakcjonujące efekty. W procesie przygotowywania contentu dla sklepów odzieżowych uwzględniamy następujące elementy:

 • obecność słów kluczowych w treści,
 • przystępność treści,
 • wartość merytoryczną, czyli przydatność treści dla użytkownika,
 • optymalizacja treści (boldy, wypunktowania, nagłówki, akapity).

Specjalista ds. content marketingu tworzy treści nie tylko dla robotów Google. W opisach produktów zamieszczamy nie tylko konieczne informacje o produkcie, ale także wykorzystuje język korzyści, który przekonuje użytkowników do zakupu.

Istotne są dla nas potrzeby potencjalnych klientów, ich oczekiwania i wątpliwości. Szczególną ostrożność przykładamy do treści dla sklepów odzieżowych oferujących ubrania plus size.

W tworzeniu treści na temat mody dla kobiet noszących duże rozmiary najważniejszy jest język porzucający schematy i negatywne określenie sylwetki kobiet. Nie powtarzam schematów o "ukrywaniu niedoskonałości" czy "tuszowaniu zbędnych kilogramów". Każde takie sformułowanie jest krzywdzące i utrwala społeczne postrzeganie kobiet plus size jako kobiet, które muszą coś w sobie poprawić. Pisanie o modzie plus size musi być na poziomie języka takie samo, jak w modzie dla pań noszących rozmiar XS - koncentrujące się na atutach, dopasowaniu kolorów, wyborze materiałów, znalezieniu ulubionych, a nie "obowiązujących" krojów. Treści powinny ułatwiać podjęcie decyzji i dopasowanie ubrania, a nie powtarzać krzywdzące przekonania i schematy myślenia. 

Izabela Jułga, starsza specjalista ds. content marketingu w agencji widoczni

 

Analiza i optymalizacja działań w SEO branży fashion

SEO w każdej branży, także odzieżowej, to ciągła analiza i optymalizacja działań. Dzięki niej jesteśmy w stanie ocenić, czy strategia SEO działa. Dlatego też na bieżąco weryfikujemy efekty pozycjonowania w narzędziach SEO i konsultujemy z klientami z branży odzieżowej wdrażanie nowych usprawnień i rozwiązań. wszystko po to, by nie zostać w tyle i być o krok od konkurencji.  

Chcesz sprawdzić potencjał swojej strony internetowej?

 

SXO i optymalizacja konwersji dla sklepów z odzieżą

Celem, który realizujemy dla naszych klientów dzięki pozycjonowaniu sklepów odzieżowych, jest wzrost sprzedaży. Dlatego w ramach naszych usług oferujemy także optymalizację konwersji oraz SXO, czyli optymalizację strony pod kątem doświadczeń użytkowników. W sklepach odzieżowych obejmują one m.in.:

 • dodanie wysokiej jakości zdjęć produktów (prezentujących produkt z różnych perspektyw) wraz z opisem alternatywnym,
 • dodanie na stronie produktowej dokładnych wymiarów każdego produktu,
 • zaprezentowanie na stronie głównej najważniejszych kategorii produktowych,
 • wdrożenie cross-sellingu i up-sellingu na stronie produktu,
 • dodanie jak najszerszego katalogu metod płatności i wysyłki,
 • wdrożenie programów rabatowych,
 • możliwość zwrotu produktu,
 • wdrożenie wewnętrznej wyszukiwarki i filtrowania produktów,
 • wdrożenie czytelnego menu z wąskimi kategoriami produktów,
 • wdrożenie możliwości zakupów bez rejestracji i logowanie przez konta w mediach społecznościowych,
 • wdrożenie zmian UX, które pomogą ratować porzucone koszyki.

 Filtrowanie produktów w sklepie z odzieżą damską, źródło: modasizeplus.pl

 

 Filtrowanie produktów, źródło: zalando.pl

  Podobne produkty na stronie produktowe, źródło: zalando.pl

 

Przykład dobrze zoptymalizowanej strony produktowej w sklepie internetowym z odzieżą, źródło: zalando.pl

 

Promocja sklepu odzieżowego to nie tylko SEO

By zbudować rozpoznawalność marki sklepu odzieżowego w internecie, warto inwestować w kompleksowe działania promocyjne online. Pozycjonowanie połącz z:

 • kampaniami Google Ads, zwłaszcza reklamą produktową Google Zakupy, która umożliwia promowanie konkretnych produktów w okresie szczytu sprzedażowego i na krótko przed nim,
 • działaniami w social media ( Facebook oraz Instagram - konkursy, pomysły na stylizacje, promowanie zniżek, rabatów itp.),
 • influencer marketingiem.

 

Podsumowanie

Nie wiesz, jak promować sklep odzieżowy w internecie? postaw na pozycjonowanie w branży fashion. Dobrze zaplanowana strategia SEO dla sklepu z ubraniami połączona z innymi działaniami online (Google Ads, aktywność w mediach społecznościowych, influencer marketing) pozwoli Ci zbudować rozpoznawalność marki i konkurować z innymi e-commerce, nawet tymi, które istnieją już wiele lat. Jeśli chcesz wzmocnić efekty SEO, zainwestuj także w optymalizację konwersji oraz SXO, co pozwoli Ci przekształcić ruch w realnych klientów.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów:

opinie

400 pozytywnych opinii

Ponad 400 pozytywnych opinii w Google - to zobowiązuje!

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na Facebooku i Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

"Zdaniem naszych klientów jesteśmy skuteczną i profesjonalną firmą, która zawsze dotrzymuje słowa. A przy tym sympatycznymi ludźmi, z którymi dobrze się współpracuje."

 

 

Katarzyna Nowak
Katarzyna Nowak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarza sportowego, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego - m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym - do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie sklepu odzieżowego. Jak to robimy?

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 132 głosów

UDOSTĘPNIJ