Jak monitorować efekty SEO? Sprawdź pozycjonowanie strony od A do Z

Jak monitorowac efekty SEO Sprawdz pozycjonowanie strony od A do Z

Jednym z niezbędnych działań w ramach prowadzenia strategii pozycjonowania jest weryfikacja efektów SEO. dzięki niej możesz dowiedzieć się, czy zmierzasz w dobrym kierunku i czy faktycznie realizujesz założone na początku cele. Jak sprawdzić SEO strony i skutecznie monitorować efekty pozycjonowania? Sprawdź wskaźniki, które warto wziąć pod uwagę.


Jak sprawdzić SEO strony? Najważniejsze wskaźniki

Jak sprawdzić SEO strony? Ważne, by wiedzieć, na jakie parametry witryny trzeba zwrócić uwagę. Na początkowym etapie istotna jest widoczność, czyli liczba fraz w top3, top10 i top50 dla danej witryny. Następnie warto monitorować ruch z wyników organicznych, który powinien stopniowo rosnąć. a także liczbę i współczynnik konwersji. To podstawowe wskaźniki, za pomocą których można sprawdzić SEO strony. Istnieje jednak jeszcze wiele innych. Poniżej dowiesz się, jak sprawdzić SEO strony za pomocą narzędzi do pozycjonowania oraz poznasz najważniejsze wskaźniki skuteczności (KPI - Key Performance Indicators).

Sprawdź, na czym polega pozycjonowanie.


Jak sprawdzić SEO strony? Widoczność

Jak sprawdzić i monitorować SEO strony? Zacznij od widoczności. To liczba fraz w top3, top10 i top50 organicznych wyników wyszukiwania dla Twojej witryny. Możesz ją łatwo zweryfikować w narzędziu Senuto w raporcie widoczności. Po wpisaniu adresu swojej witryny otrzymasz wykres widoczności oraz tabelę z najważniejszymi frazami i ich pozycjami (wraz z określeniem, czy w ostatnim czasie zaliczyły wzrosty lub spadki). Dlaczego warto sprawdzać widoczność? Ponieważ to pierwszy sygnał, że SEO naprawdę działa.

Wykres widoczności w Senuto


Jak sprawdzić SEO strony? Wyświetlenia i kliknięcia

Ważnym aspektem, który pomaga sprawdzić efektywność pozycjonowania, są wyświetlenia i kliknięcia. Określają one, ile razy Twoja strona wyświetliła się w organicznych wynikach Google oraz ile razy użytkownicy kliknęli w link. Dane te znajdziesz w darmowym narzędziu Google Search Console. Podobnie jak w przypadku widoczności, dane te pozwalają sprawdzić, czy strategia SEO zmierza w dobrym kierunku oraz czy buduje ruch z wyników organicznych. Wyświetlenia powinny rosnąć już po kilku miesiącach od startu pozycjonowania strony.

Wyświetlenia i kliknięcia w Google Search Console


Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? Współczynnik CTR

Współczynnik CTR to stosunek liczby kliknięć w link w wynikach organicznych w stosunku do liczby wyświetleń. Można go znaleźć w Google Search Console. Im wyższy współczynnik CTR, tym lepiej. Oznacza to, że Twój wynik w Google jest dla użytkowników atrakcyjny. Co możesz zrobić, jeśli współczynnik CTR jest niski mimo dużej liczby wyświetleń? Popracuj nad treścią title i description strony.

Średni CTR w Google Search Console


Jak sprawdzić SEO strony? Ruch organiczny

Ruch organiczny to jeden z najważniejszych wskaźników, który pozwala sprawdzić pozycjonowanie strony. Dzięki niemu dowiesz się, czy użytkownicy faktycznie trafiają na Twoją stronę z wyników organicznych Google. Jak sprawdzić ruch na stronie? Skorzystaj z Google Analytics 4. W raporcie Cykl życia kliknij “Pozyskanie”, a następnie “Pozyskiwanie ruchu”. Znajdziesz tam wykresy i tabele, które pokazują, z jakich kanałów pochodzą użytkownicy na stronie. Wiodącym kanałem powinny być wyniki organiczne, określane jako Organic Search.

Źródła ruchu w Google Analytics 4


Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? Liczba, współczynnik i wartość konwersji

Celem SEO jest wzrost przychodów danej strony internetowej lub sklepu. Jak sprawdzić, czy SEO faktycznie zarabia? Zweryfikuj liczbę, średnią wartość i współczynnik konwersji. Dane o konwersjach znajdziesz w Google Analytics 4 w raporcie Zaangażowanie > Konwersje. Im więcej konwersji i im wyższa ich wartość oraz współczynnik konwersji, tym skuteczniejsza jest strategia pozycjonowania. Jak zwiększyć szansę na wzrost przychodów z SEO?> Zainwestuj w SXO, które stanowi połączenie pozycjonowania stron, optymalizacji konwersji oraz doświadczeń użytkowników.


Jak monitorować SEO strony? Zwrot z inwestycji

Czy pozycjonowanie się opłaca? By to sprawdzić, musisz obliczyć zwrot z inwestycji. Jak to zrobić? Podziel przychody z pozycjonowania przez całkowitą inwestycję w SEO. Pamiętaj jednak, że takie wyliczenia najlepiej rozpocząć po 6-12 miesiącach od startu pozycjonowania. To wówczas SEO ma szansę przynieść pierwszy zwrot z inwestycji.


Jak sprawdzić SEO strony? Widoczność i ruch na frazy brandowe

Kolejnymi wskaźnikami, które pozwalają sprawdzić pozycjonowanie strony, są widoczność i ruch na frazy brandowe. Pozwalają sprawdzić, czy działania SEO budują świadomość marki wśród docelowych odbiorców. Widoczność i ruch na frazy brandowe pozwalają sprawdzić, jak często użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę Google frazy uwzględniające nazwę Twojej marki i ilu z nich faktycznie ląduje w witrynie. Im większa widoczność i ruch z fraz brandowych, tym większa świadomość Twojej marki wśród odbiorców.


Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? Widoczność i ruch na frazy niebrandowe

Widoczność i ruch na frazy niebrandowe to wyraz efektywności pozycjonowania. Jak je sprawdzi? Skorzystaj z raportu skuteczności treści w Google Search Console i posortuj wyniki według zapytań. Włącz filtrowanie “Zapytania niezawierające” i wyłącz z wyszukiwania nazwę swojej marki w różnych formach.


Jak sprawdzić SEO strony? Współczynnik zaangażowania

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? Zweryfikuj współczynnik zaangażowania. Określa on odsetek użytkowników, którzy aktywnie korzystali ze strony. Sesja zaangażowana według Google Analytics to taka, w trakcie której użytkownik spełnił jeden z poniższych warunków:

 • wyświetlił co najmniej 2 ekrany / strony,
 • dokonał konwersji,
 • spędził minimum 10 sekund w witrynie / aplikacji.

Dane o współczynniku zaangażowania znajdziesz w raporcie Zaangażowanie > Zaangażowanie ogółem.

Sesje zaangażowane w GA4


Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? Skuteczność treści

Efektywność treści to kolejny ze wskaźników KPI w pozycjonowaniu. Jak sprawdzić skuteczność SEO i treści? Skorzystaj z następujących narzędzi:

 • W Google Search Console sprawdź wyświetlenia i kliknięcia.
 • W Google Analytics sprawdź raport Strony / ekrany w sekcji Zaangażowanie i zobacz, na którą stronę trafia najwięcej użytkowników. Zastanów się dlaczego. Znajdź także najmniej skuteczne treści i postaraj się je lepiej zoptymalizować.


Jak sprawdzić SEO strony? Profil linków przychodzących

Jak sprawdzić SEO strony? Zweryfikuj profil linków przychodzących. Możesz to zrobić w narzędziu Ahrefs. Sprawdź:

 • czy linki przyrastają w sposób stopniowy,
 • jaka jest liczba linków,
 • ile wynoszą wskaźniki Ahrefs Rating i Domain Rating,
 • skąd pochodzą linki i czy strony-źródła mają wysoką pozycję w wynikach organicznych oraz wysoki ruch,
 • czy strony, z których pochodzą linki, są powiązane tematycznie z Twoją witryną,
 • jaki jest procent linków dofollow i nofollow,
 • czy dominują linki tekstowe.

Analiza linków w Ahrefs


Jak sprawdzić SEO strony? Aspekty techniczne

Skutecznym sposobem, jak sprawdzić SEO strony, jest weryfikacja aspektów technicznych. Problemy w tym zakresie wykrywają różne narzędzia. W Google Search Console znajdziesz:

 • zduplikowane adresy URL,
 • błędy 4xx,
 • strony zablokowane przed indeksowaniem przez plik robots.txt oraz strony wyłączone z indeksowania przez tag noindex.

W innych narzędziach, np. w Netpeak Spider, znajdziesz:

 • błędy w optymalizacji adresów URL,
 • pętle i łańcuchy przekierowań,
 • problemy z linkami kanonicznymi,
 • niedziałające linki wewnętrzne.

W narzędziu Siteliner określisz zakres duplikacji treści.


Jak sprawdzić SEO strony? Optymalizacja mobilna

Dobrze zoptymalizowana strona mobilna to jeden z elementów niezbędnych do skutecznego pozycjonowania. Jak sprawdzić SEO strony i zweryfikować optymalizację mobilną? Skorzystaj z:

 • narzędzia Mobile Friendly Test, które sprawdzi, czy twoja witryna jest przystosowana do urządzeń mobilnych,
 • raportu Obsługa na urządzeniach mobilnych w Google Search Console, który wskaże błędy w zakresie obsługi strony na urządzeniu mobilnym.

Dlaczego to ważne? Ponieważ strony, które nie są dostosowane do mobile, nie są uwzględnione w rankingu Google, co uniemożliwia pozycjonowanie sklepu czy strony.


Jak sprawdzić SEO strony? Szybkość witryny

Szybka strona internetowa zwiększa szansę na wzrost ruchu na stronie oraz zaangażowania użytkowników i liczby konwersji. Jak sprawdzić SEO strony pod kątem czasu ładowania? Zastosuj narzędzie PageSpeed Insights. Znajdziesz w nim nie tylko parametry szybkości strony, ale także wskazówki, co możesz zrobić, by tę szybkość poprawić w krótkim czasie.


Podsumowanie

Efektywne strategia SEO to taka, której wyniki są stale monitorowane. Na podstawie generowanych efektów możesz wdrażać optymalizację strategii i dopasowywać ją do zmian na rynku, działań konkurencji czy nowych oczekiwań użytkowników. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualizacjami algorytmu i zyskać dostęp do najnowszej wiedzy i pozycjonowaniu, wybierz dobrą agencję SEO.

Dowiedz się również:

 

Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarza sportowego, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego - m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym - do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak monitorować efekty SEO? Sprawdź pozycjonowanie strony od A do Z

Średnia ocen użytkowników4.68 na podstawie 110 głosów

UDOSTĘPNIJ