Co to jest ROAS? Sprawdź, jak badać wskaźnik zwrotu z wydatków na reklamę

co to jest roas
Spis treści

• Co to jest ROAS?

• Czym ROAS różni się od ROI?

• Jak obliczyć ROAS?

• Ile powinno wynosić docelowe ROAS?

• Jak zoptymalizować ROAS w marketingu internetowym? Sprawdzone strategie

• Podsumowanie

Jednym z popularniejszych wskaźników w branży marketingowej jest ROAS, który pomaga mierzyć efektywność realizowanych kampanii. Co to jest ROAS i jak go obliczyć? Jak zoptymalizować ten współczynnik? W naszym artykule znajdziesz kompleksowy poradnik dotyczący pracy nad wskaźnikiem ROAS.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest ROAS?

Zanim przejdziemy do kwestii optymalizacji, warto sobie uporządkować wiedzę i poruszyć temat tego, co to jest ROAS. W najprostszym tłumaczeniu jest to wskaźnik zwrotu z wydatków na reklamę, przez co jest uznawany za jeden z ważniejszych wskaźników branży reklamowej. Pozwala on zweryfikować, czy prowadzona kampania reklamowa przynosi założone efekty, czy należy ją zoptymalizować. Wskaźnik ROAS można wykorzystywać na różne sposoby - przyda się zarówno do mierzenie efektywności całej strategii reklamowej marki, jak i do weryfikowania skuteczności określonej kampanii.


Czym ROAS różni się od ROI?

Wiele osób myli pojęcia ROAS oraz ROI, chociaż ich charakterystyka zdecydowanie się różni. Oba czynniki pozwalają na ocenę skuteczności marketingu, ale w nieco innym stopniu. ROAS służy za doskonały czynnik kontrolujący koszty realizowanej kampanii i jej skuteczność. Z kolei ROI służy bezpośrednio do weryfikowania, czy podejmowane działania reklamowe przynoszą założone efekty. Podstawową różnicą jest to, że wskaźnik ROI mierzy wygenerowany zysk z danej inwestycji, zaś ROAS mierzy przychód z reklamy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnicy między ROI a ROAS? A może chcesz poznać więcej wskaźników oceny skuteczności kampanii? Przeczytaj nasz artykuł:


Jak obliczyć ROAS?

Jeżeli zastanowimy się, co to jest ROAS w aspekcie matematycznym, możemy określić ten współczynnik jako kwotę przychodu wygenerowana przez każdą złotówkę wydaną na strategię marketingową lub kampanię. Sam wzór na ROAS nie jest trudny - wystarczy podzielić kwotę przychodów przez kwotę wydaną na strategię/kampanię/reklamę itp.

W przełożeniu na rzeczywistość wzór ROAS można wyjaśnić następująco. Wyobraź sobie, że Twoja firma na kampanię w Google Ads wydała dokładnie 1000 złotych. Efektem tej kampanii było wygenerowanie 15 000 złotych przychodu. Gdy podzielisz przechód przez wydatek uzyskasz wynik 15 - to jest Twój wskaźnik ROAS. Oczywiście, powyższy przykład jest bardzo uproszczony, ale pomoże Ci zobrazować sobie, jak obliczyć ROAS.

Jak obliczyć ROAS? Wzór

Pamiętaj jednak, że aby prawidłowo wyliczyć współczynnik ROAS, musisz skupić się na prawidłowym wyliczeniu całkowitego kosztu kampanii - składa się na to wiele elementów, które niektórzy przedsiębiorcy pomijają. Oczywiście, elementy, które składają się na pełen koszt, będą się różnić w zależności od sposobu realizacji, rodzaju kampanii itp. Musisz swoją kampanię analizować indywidualnie i zwrócić uwagę, na każdy z istotnych elementów. Wśród najczęściej pojawiających się kosztów kampanii można zdecydowanie wyróżnić następujące aspekty:

  • Koszty usług zewnętrznych (np. Opłata dla grafika, niezależnego copywritera itp.)
  • Koszt współpracy z agencją marketingową,
  • Wynagrodzenie dla swoich pracowników pracujących nad kampanią,
  • Koszty ogólne (sprzęt, aplikacje, narzędzia, subskrypcje),
  • Koszty dodatkowe (np. Prowizje pobierane za dokonane transakcji),
  • Koszt za kliknięcie reklamy w kampanii PPC.

Chcesz lepiej zoptymalizować swoją stronę internetową?


Ile powinno wynosić docelowe ROAS?

Bardzo trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o to, czym jest dobry ROAS. W rzeczywistości wyniki mogą znacząco się różnić od branży, wielkości firmy, rodzaju kampanii, określonego celu itp. Na przykład w przypadku kampanii, której celem jest zwiększenie świadomości marki lub budowanie większej grupy odbiorców, poziom współczynnika ROAS będzie raczej niski.

Najlepszym rozwiązaniem będzie traktowanie współczynnika ROAS indywidualnie dla każdej firmy. Optymalizuj własne wyniki względem analizy własnych statystyk. Ogólne statystyki możesz traktować, jako wskazówkę do czego dążyć w przyszłości. Powszechnie, jako optymalny wynik uważa się ROAS na poziomie 4:1. Wiele firm dąży do osiągnięcia właśnie takiego poziomu zwrotu z wydatków na reklamę. Warto jednak wiedzieć, że na przykład dla Google Ads średni wynikiem osiąganym przez firmy jest ROAS na poziomie 2:1 (źródło: https://www.webfx.com/blog/marketing/average-roas-by-industry/).


Jak zoptymalizować ROAS w marketingu internetowym? Sprawdzone strategie

Wiesz już, że docelowe ROAS warto optymalizować w oparciu o własne wyniki. Teraz poświęcimy uwagę temu, co możesz zrobić, aby zwiększyć wyniki ROAS. W przypadku optymalizacji tego współczynnika dla marketingu internetowego na uwadze trzeba mieć trzy podstawowe dane: średni koszt za kliknięcie, współczynnik konwersji i przychód z konwersji.
Przedstawiamy Ci kilka sprawdzonych, skutecznych rozwiązań, które skupiają się na powyższych aspektach.


Obniż średni koszt kliknięcia w reklamę

Informacja o wysokim współczynniku klikalności w kampanii może wydać się kusząca. Pamiętaj jednak, że możesz w ten sposób uzyskać wiele kliknięć, ale słono za nie przepłacić. Przyjrzyj się swojej kampanii reklamowej i postaraj się znaleźć miejsca, w których możesz obniżyć średni koszt kliknięcia. Jeśli w swojej kampani kierujesz reklamę na podstawie odbiorców, spróbuj podzielić wykorzystywane dane jak najwężej - może to dotyczyć np. wieku, płci, lokalizacji, zainteresowań itp. Z kolei, gdy licytujesz wybrane słowa kluczowe, podziel je na grupy dopasowane do kampanii. Staraj się również szukać takich fraz, które są bardziej sprecyzowane - dobrze się tu sprawdzą słowa z długim ogonem.


Kontroluj automatyczne ustalanie stawek w Google Ads

Strategia automatycznego określania stawek dla kampanii reklamowych jest świetnym rozwiązaniem, które pozwala usprawnić procesy w marketingu internetowym. Niestety, wiele osób zawierza losy całej kampanii w ręce automatów Google, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Sztuczna inteligencja może Ci pomóc, ale nie możesz jej pozostawiać bez kontroli. Jeżeli nie zachowujesz ostrożności może się wydarzyć, że cost per click będzie wyższy niż tego oczekiwałeś/oczekiwałaś. Efektem może być na przykład to, że automat podniesie stawkę za kliknięcie o 50%, co da przełożenie na zwiększenie współczynnika konwersji tylko o 5% - to zdecydowanie nie jest optymalne rozwiązanie. Pamiętaj, aby obserwować postępy swojej kampanii i wdrażać ewentualne zmiany.


Używaj wykluczających słów kluczowych

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na to, by zoptymalizować docelowe ROAS, jest wykorzystywanie wykluczających słów kluczowych w kampanii. W ten sposób ograniczysz sprawisz, że na Twoją stronę nie będą trafiać osoby, które nie są zainteresowane Twoją ofertą. Załóżmy, że sprzedajesz ręcznie zdobione, drewniane zabawki dla dzieci. Fraza “tanie zabawki dla dzieci” nie będzie pasowała do Twojego sklepu, dlatego warto ją wykluczyć. Osoby, które szukają takich produktów, nie zrealizują zakupu, gdy trafią na Twoją stronę - w ten sposób poziom ROAS spada. Jeżeli nie dodajesz wykluczających fraz do swojej kampani to prawdopodnie marnujesz swoje zasoby finansowe na frazy, które nie odzwierciedlają Twojej oferty.


Zadbaj o efektowne przedstawienie swojej oferty

Popularnym powiedzeniem w marketingu jest to, że konsumenci kupują oczami. Jest w tym wiele prawdy, dlatego warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób prezentujesz swoją ofertą na stronie. Mogą Ci w tym pomóc na przykład dobre praktyki UX. Dbaj o wysokiej jakości zdjęcia, zapewnij możliwość przybliżenia fotografii, warto również wykorzystywać nagrania. Stwórz również niezbyt długi, ale uzupełniony o konkretne, istotne informacje opis. Zadbaj również o przejrzystość, czytelność strony. Dobry projekt strony internetowej może sprawić, że wyniki ROAS będą znacznie lepsze.

Chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć przekonującą stronę produktową w e-commerce? Poznaj nasze wskazówki:


Zadbaj o sprawny proces zakupowy na swojej stronie

Jednym z częstszych powodów, dla których użytkownicy porzucają koszyki zakupowe, jest nieintuicyjny, zbyt długi proces kupna. To ostatni etap lejka sprzedażowego i ma on bardzo duże znaczenie w kwestii optymalizacji współczynnika konwersji oraz ROAS. Twoim celem powinno być doprowadzenie do tego, by proces zakupowy trwał możliwie najkrócej. Pozwól im na realizację kupna bez konieczności rejestracji, wymagaj podania tylko niezbędnych informacji, a także zadbaj o dostępność różnorodnych sposobów płatności i wysyłki produktu.


Dostosuj swoją witrynę do urządzeń mobilnych

Aktualnie, jako tzw. game-changer przy optymalizacji ROAS, uznaje się dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych. W marcu 2021 roku aż 54,22% całego ruchu sieciowego odbywało się na urządzeniach mobilnych, co równie ważne mobilny handel elektroniczny odpowiadał za aż 72,9% światowej sprzedaży na rynku e-commerce. W momencie, gdy nie dostosujesz swojej witryny do urządzeń mobilnych, automatycznie godzisz się na utratę potencjalnych klientów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o dostosowywaniu witryn do urządzeń mobilnych? Sprawdź nasze artykuły:

Zastanawiasz się nad wdrożeniem SEO?


Wykorzystaj remarketing w swojej strategii

Zwiększenie ROAS nie musi opierać się o docieranie z ofertą do nowych klientów. Świetnym rozwiązaniem może się również okazać próba dotarcia ze swoją ofertą do użytkowników, które już wcześniej zapoznały się z Twoją ofertą, lecz zrezygnowały z finalizacji zakupów lub do użytkowników, którzy wcześniej dokonywali zakupów w Twoim sklepie, ale od jakiegoś czasu nic nie kupili. W tym celu może Ci pomóc remarketing lub retargeting.


Użyj docelowego ROAS w Google Ads

Kolejnym sposobem na to, by osiągnąć założony cel, jest konfigurowanie kampanii reklamowych Google na podstawie docelowego ROAS. Gdy ustalisz, jaki jest Twój docelowy współczynnik ROAS, Google będzie mogło przewidzieć współczynnik konwersji bazując na dotychczasowych wartości konwersji osiąganych przez Twoją firmę. Pozwoli to na optymalizację Twojego budżetu przeznaczonego na marketing. Pamiętaj, że możesz ustawić docelowy ROAS zarówno dla pojedynczej kampanii lub całej strategii.


Zweryfikuj problemy związane z Twoją marką

Niski poziom ROAS wcale nie musi oznaczać tego, że Twoja reklama jest źle przygotowana. Czasami kampania reklamowa jest na zrealizowana na najwyższym poziomie, a i tak nie przekłada się na zwiększenie konwersji. Wówczas warto poszukać problemów poza strefą marketingu - problemem może być marka, witryna, oferta. Częstym problemem jest również to, że wynik ROAS jest niski, natomiast współczynnik konwersji osiągane świetne wyniki. Co to oznacza? Złą wycenę swojej pracy - Twój produkt ma za niską cenę, przez co nie zwraca Ci się odpowiednia ilość kosztów. Natomiast gdy masz bardzo wysoki poziom ROAS, a wynik współczynnika konwersji niski - może to oznaczać, że za wysoko oceniłeś produkt.


Co to jest ROAS? Sprawdź, jak badać wskaźnik zwrotu z wydatków na reklamę. Podsumowanie

ROAS jest świetną wskazówką w procesie analizy skuteczności swojej strategii marketingowej. Ten współczynnik może Ci pomóc prowadzić bardziej efektywne kampanie i zwiększać swoje dochody ze sprzedaży. Spróbuj stopniowo wdrażać nasze wskazówki dotyczące optymalizacji docelowego ROAS i obserwuj efekty - możliwie, że któraś z nich okaże się dla Ciebie kluczem do sukcesu.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest ROAS? Sprawdź, jak badać wskaźnik zwrotu z wydatków na reklamę

Średnia ocen użytkowników4.79 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ