Optymalizacja współczynnika konwersji w sklepie internetowym

pexels photo 461083

Jak zwiększać konwersję w sklepie internetowym?

Optymalizacja konwersji może oznaczać wiele działań, np. pozyskanie subskrybentów do listy mailingowej, pobranie bezpłatnego e-booka zamieszczonego na stronie czy chociażby odtworzenie filmu video. Na potrzeby tego artykułu skupię się jednak na konwersji rozumianej jako działanie przynoszące zysk, czyli dokonanie zakupu lub złożenie zapytania.

Zgodnie z naszą filozofią inwestycja w marketing internetowy musi się zwracać właśnie w postaci zysku z konwersji. Działania, które mają do tego prowadzić noszą wspólne miano optymalizacji współczynnika konwersji. Nie wystarczy reklama Adwords, nawet najwięcej odwiedzin dziennie z pozycjonowania nic nie da, nie pomoże też milion lajków na Facebooku, jeśli w efekcie nie ma zakupu. W przeciwieństwie do marketingu tradycyjnego, marketing internetowy jest działaniem policzalnym. Można bardzo szczegółowo badać jego efekty, analizować i zestawiać ze sobą szeroki zakres danych, a następnie dane te...przeliczać na pieniądze.

 

Zwiększ sprzedaż w swoim sklepie internetowym! Zobacz naszą ofertę

 

Co to jest optymalizacja konwersji i jak zwiększyć współczynnik na stronie? 

Czym dokładnie jest optymalizacja współczynnika konwersji? Nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ optymalizacja musi zostać dobrana indywidualnie do strony internetowej i charakteru e-biznesu. Zwykło się utożsamiać ją z pracą nad UX i UI strony, jednak to duże uproszczenie. Optymalizacja konwersji może obejmować m.in. takie elementy jak:

  • UX i UI strony
  • ścieżka klienta
  • grafika strony internetowej
  • content marketing - typ, język i treść tekstów na stronie
  • przydatność strony w procesie obsługi posprzedażowej
  • działanie formularzy
  • działanie systemów sprzedaży, płatności lub rezerwacji
blog3

 

Zwiększenia współczynnika konwersji w e-commerce - podstawy 

Optymalizacja konwersji e-commerce obejmuje szeroki zakres działan, oto niektóre z nich:

Optymalizacja formularza rejestracyjnego

Zasada jest prosta - im więcej pól do wypełnienia tym większe ryzyko, że klient ucieknie i niższy współczynnik konwersji. Warto wspólnie z zespołem sprzedawców ustalić, które dane klienta są niezbędne. Może wystarczy tylko adres e-mail? Czy faktycznie musimy znać nip i adres firmy, która składa zapytanie? U naszych klientów, którym skróciliśmy znacznie formularze, zaobserwowaliśmy wzrost liczby konwersji już w pierwszych tygodniach od optymalizacji.

Ułatwienie dostępu do kontaktu

Ten punkt w szczególności dotyczy firm usługowych. Skupiają się one na estetyce strony internetowej, zapominając o danych kontaktowych. Bywa, że dane dostępne są “głęboko” na stronie, np. w regulaminie albo w polityce prywatności. Zakładamy, że każdy potencjalny klient chce wiedzieć, z jaką firmą ma do czynienia - poznać nazwę firmy, jej lokalizację, numer telefonu. Wciąż wiele osób popełnia błąd, udostępniając na stronie w zakładce kontakt jedynie formularz zgłoszeniowy. Nie podają ani maila, ani telefonu, ani nazwiska. To może wzbudzać nieufność potencjalnych klientów. My zawsze zalecamy naszym klientom umieszczenie w widocznym miejscu na stronie głównej przycisku “kontakt”, a dodatkowo w stopce strony umieszczenie danych firmy. 

Rezygnacja z konieczności rejestracji przed dokonaniem zakupu

To jak często klienci rezygnują z zakupu ze względu na konieczność rejestracji, potwierdza chociażby Google, który w swoich wymaganiach wobec sklepów dla kampanii Google Shopping. Kampania nie może być realizowana dla sklepów obowiązkową rejestracją, bo optymalizacja konwersji e-commerce znacznie na tym ucierpi. Dokonanie zakupu idealnie powinno odbyć się w trzech kliknięciach. To oczywiście dla wielu wciąż niedościgniony ideał, ale warto do niego dążyć chcąc maksymalnie poprawić współczynnik konwersji. 

Przebudowa menu głównego

Menu główne nie powinno klientów zmuszać do myślenia. Przede wszystkim chodzi o jasne i czytelne nazwy kategorii produktowych. Warto przeanalizować obecne nazwy kategorii i rozstrzygnąć, czy są ogólnie zrozumiałymi pojęciami, wskazującymi jednoznacznie, jakich produktów można się spodziewać w danej kategorii.

Wdrożenie wysokiej jakości zdjęć produktów (także w technologii 360 stopni)

Zakupy internetowe dokonywane są w oparciu o zdjęcia produktów, dlatego warto zadbać o to, by zdjęcia oddawały w pełni cechy produktu. Dobrym rozwiązaniem są zdjęcia 360 stopni. W sklepach odzieżowych można znaleźć prezentację produktów w formie krótkiego video - modelka prezentuje się w odzieży

Treść CTA

Czasami, by optymalizacja konwersji była efektywna, kluczowe jest zastosowanie adekwatnego Call to Action. Drogą testowania warto wyeliminować takie treści na przyciski, które odstraszają klientów. Z naszego doświadczenia są to CTA w stylu: “Zamów”

Zwiększenie współczynnika konwersji na stronie internetowej jest kluczem do sukcesu!

Warto pamiętać, że optymalizacja konwersji e-commerce według powyższych działania nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Nie można wykluczyć, że w przypadku niektórych stron internetowych i typów biznesu przyniosłyby wręcz skutek odwrotny do zamierzonego, dlatego tak ważnym etapem optymalizacji konwersji jest testowanie. Obecnie Google ułatwia przeprowadzanie testów, udostępniając bezpłatne narzędzie Google Optimize. Za jego pomocą możliwe jest prowadzenie testów A/B oraz testów multiwariacyjnych.

 

Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżer marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Optymalizacja współczynnika konwersji w sklepie internetowym

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 73 głosów

UDOSTĘPNIJ