Optymalizacja współczynnika konwersji w sklepie internetowym

autor: Anna Zalewska

Jak zwiększać konwersję w sklepie internetowym?

Pod pojęciem konwersji może kryć się wiele działań, np. pozyskanie subskrybentów do listy mailingowej, pobranie bezpłatnego e-booka zamieszczonego na stronie czy chociażby odtworzenie filmu video. Na potrzeby tego artykułu skupię się jednak na konwersji rozumianej jako działanie przynoszące zysk, czyli dokonanie zakupu lub złożenie zapytania.

Zgodnie z naszą filozofią inwestycja w marketing internetowy musi się zwracać właśnie w postaci zysku z konwersji. Działania, które mają do tego prowadzić noszą wspólne miano optymalizacji współczynnika konwersji. Nie wystarczy reklama Adwords, nawet najwięcej odwiedzin dziennie z pozycjonowania nic nie da, nie pomoże też milion lajków na Facebooku, jeśli w efekcie nie ma zakupu. W przeciwieństwie do marketingu tradycyjnego, marketing internetowy jest działaniem policzalnym. Można bardzo szczegółowo badać jego efekty, analizować i zestawiać ze sobą szeroki zakres danych, a następnie dane te...przeliczać na pieniądze.

Zwiększ sprzedaż w swoim sklepie internetowym!

Co to jest optymalizacja konwersji i jak zwiększyć współczynnik na stronie? 

Czym dokładnie jest optymalizacja współczynnika konwersji? Nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ optymalizacja musi zostać dobrana indywidualnie do strony internetowej i charakteru e-biznesu. Zwykło się utożsamiać ją z pracą nad UX i UI strony, jednak to duże uproszczenie. Optymalizacja może obejmować m.in. takie elementy jak:

  • UX i UI strony
  • ścieżka klienta
  • grafika strony internetowej
  • content marketing - typ, język i treść tekstów na stronie
  • przydatność strony w procesie obsługi posprzedażowej
  • działanie formularzy
  • działanie systemów sprzedaży, płatności lub rezerwacji

Zwiększenia współczynnika konwersji w e-commerce - podstawy 

Z własnego doświadczenia możemy wytypować kilka najprostszych działań z zakresu optymalizacji. Oto niektóre z nich:

Optymalizacja formularza rejestracyjnego

Zasada jest prosta - im więcej pól do wypełnienia tym większe ryzyko, że klient ucieknie. Warto wspólnie z zespołem sprzedawców ustalić, które dane klienta są niezbędne. Może wystarczy tylko adres e-mail? Czy faktycznie musimy znać nip i adres firmy, która składa zapytanie? U naszych klientów, którym skróciliśmy znacznie formularze, zaobserwowaliśmy wzrost liczby konwersji już w pierwszych tygodniach od optymalizacji.

Ułatwienie dostępu do kontaktu

Ten punkt w szczególności dotyczy firm usługowych. Skupiają się one na estetyce strony internetowej, zapominając o danych kontaktowych. Bywa, że dane dostępne są “głęboko” na stronie, np. w regulaminie albo w polityce prywatności. Zakładamy, że każdy potencjalny klient chce wiedzieć, z jaką firmą ma do czynienia - poznać nazwę firmy, jej lokalizację, numer telefonu. Wciąż wiele osób popełnia błąd, udostępniając na stronie w zakładce kontakt jedynie formularz zgłoszeniowy. Nie podają ani maila, ani telefonu, ani nazwiska. To może wzbudzać nieufność potencjalnych klientów. My zawsze zalecamy naszym klientom umieszczenie w widocznym miejscu na stronie głównej przycisku “kontakt”, a dodatkowo w stopce strony umieszczenie danych firmy. 

Rezygnacja z konieczności rejestracji przed dokonaniem zakupu

To jak często klienci rezygnują z zakupu ze względu na konieczność rejestracji, potwierdza chociażby Google, który w swoich wymaganiach wobec sklepów dla kampanii Google Shopping. Kampania nie może być realizowana dla sklepów obowiązkową rejestracją. Dokonanie zakupu idealnie powinno odbyć się w trzech kliknięciach, to oczywiście dla wielu wciąż niedościgniony ideał

Przebudowa menu głównego

Menu główne nie powinno klientów zmuszać do myślenia. Przede wszystkim chodzi o jasne i czytelne nazwy kategorii produktowych. Warto przeanalizować obecne nazwy kategorii i rozstrzygnąć, czy są ogólnie zrozumiałymi pojęciami, wskazującymi jednoznacznie, jakich produktów można się spodziewać w danej kategorii.

Wdrożenie wysokiej jakości zdjęć produktów (także w technologii 360 stopni)

Zakupy internetowe dokonywane są w oparciu o zdjęcia produktów, dlatego warto zadbać o to, by zdjęcia oddawały w pełni cechy produktu. Dobrym rozwiązaniem są zdjęcia 360 stopni. W sklepach odzieżowych można znaleźć prezentację produktów w formie krótkiego video - modelka prezentuje się w odzieży

Treść CTA

Czasami kluczowe jest zastosowanie adekwatnego Call to Action. Drogą testowania warto wyeliminować takie treści na przyciski, które odstraszają klientów. Z naszego doświadczenia są to CTA w stylu: “Zamów”

Zwiększenie współczynnika konwersji na stronie internetowej jest kluczem do sukcesu!

Warto pamiętać, że powyższe działania nie są uniwersalne. Nie można wykluczyć, że w przypadku niektórych stron internetowych i typów biznesu przyniosłyby wręcz skutek odwrotny do zamierzonego, dlatego tak ważnym etapem optymalizacji konwersji jest testowanie. Obecnie Google ułatwia przeprowadzanie testów, udostępniając bezpłatne narzędzie Google Optimize. Za jego pomocą możliwe jest prowadzenie testów A/B oraz testów multiwariacyjnych.

Skutecznie wypromujemy Cię w sieci.

 

Wyślij zapytanie
Poleć ten artykuł znajomym:

Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
bledy pozycjonowanie sklepow widoczni blog
Twój sklep działa od dawna, ale nie można znaleźć go w Google? Zobacz, jaka może być przyczyna niski...
Zobacz więcej
galeria3
W jaki sposób należy poprawnie zoptymalizować dane na karcie produktowej? Mamy na to 6 niezawodnych ...
Zobacz więcej
promocja sklepu internetowego
Zobacz, płatne i zupełnie darmowe sposoby promocji sklepu internetowego!
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Optymalizacja współczynnika konwersji w sklepie internetowym
Średnia ocen użytkowników 4.90 na podstawie 73 głosów
Bezpłatna 45min.
konsultacja + audyt

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Jesteś niezadowolony z prowadzonych kampanii?

Zamów BEZPŁATNĄ telekonferencję z naszym ekspertem, który przeanalizuje Twój serwis i jego pozycję na tle konkurencji, a na koniec przedstawi możliwości ZWIĘKSZENIA SPRZEDAŻY.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO