Jak przewidzieć zwrot z inwestycji w SEO?

Jak prognozowac zwrot z inwestycji w SEO
Spis treści

• ROI (zwrot z inwestycji) w SEO - co to jest?

• Dlaczego ocena ROI w SEO jest utrudniona?

• Jak prognozować zwrot z inwestycji w SEO?

• Ważne elementy ROI w SEO, które musisz wziąć pod uwagę

• Podsumowanie

Większość specjalistów zapytanych o prognozowany zwrot z inwestycji w SEO, powie, że określenie efektywności kampanii jest niemożliwe. I faktycznie, dokładnie zaplanowanie zwrotu środków nie jest możliwe, ale uwzględniając pewne elementy, w tym stan wyjściowy i planowane działania, jesteśmy w stanie mniej więcej określić, w jakim czasie strategia SEO zacznie przynosić pierwsze efekty i jakie efekty to będą. Jak prognozować zwrot z inwestycji w SEO, biorąc pod uwagę zmienne warunki rynkowe? Sprawdźmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


ROI (zwrot z inwestycji) w SEO - co to jest?

Zwrot z inwestycji w SEO, ROI (ang. Return on Investment) to kluczowy wskaźnik finansowy, który pomaga ocenić efektywność inwestycji w pozycjonowanie. Definicja zwrotu z inwestycji opisuje go jako stosunek zysków lub korzyści uzyskanych z pozycjonowania w stosunku do jej kosztów. W uproszczeniu ROI mierzy, ile zysku można osiągnąć w stosunku do środków zainwestowanych w kampanię pozycjonowania.

Formuła obliczania ROI w SEO jest stosunkowo prosta i wygląda następująco: ROI w SEO = (Zysk z Inwestycji w pozycjonowanie - Koszty Ikampanii SEO) / Koszty inwestycji


Dlaczego ocena ROI w SEO jest utrudniona?

Obliczenie ROI (Return on Investment) dla działań związanych z SEO (Search Engine Optimization) może być trudne z kilku powodów:

 • SEO to strategia długoterminowa. Wyniki działań nie zawsze są natychmiastowe i mogą wymagać miesięcy, a nawet lat, zanim przyniosą pełne rezultaty.
 • Algorytmy wyszukiwarek są bardzo skomplikowane i uwzględniają wiele czynników przy określaniu pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Działania SEO obejmują optymalizację treści, linki zwrotne, budowanie autorytetu witryny i wiele innych czynników. Dlatego trudno jest jednoznacznie przypisać sukces lub porażkę SEO jednemu działaniu.
 • W przeciwieństwie do niektórych innych form reklamy, takich jak płatne kampanie reklamowe Google Ads i Facebook Ads, SEO nie daje pełnej kontroli nad wynikami. Algorytmy wyszukiwarek zmieniają się, a konkurencja również podejmuje działania SEO. To oznacza, że nawet dobrze prowadzone działania SEO mogą nie przynosić oczekiwanych wyników z powodu czynników niezależnych od działalności firmy.
 • Wiele narzędzi do monitorowania SEO dostarcza dane, ale nie zawsze są one dokładne lub jednoznaczne. Na przykład nie zawsze jest jasne, które konkretnie słowa kluczowe przyczyniły się do ruchu na stronie internetowej. To sprawia, że obliczenia ROI są bardziej przybliżone niż dokładne.
 • Wzrost organiczny ruchu na stronie może mieć wpływ na całą strategię marketingową firmy. Może przynieść korzyści poza samym ruchem na stronie, takie jak wzrost świadomości marki czy konwersje. Określenie, jakie dokładnie korzyści przyniosło SEO i jak przyczyniło się do konkretnych wzrostów, może być wyzwaniem.
 • Ostatecznym celem wielu działań SEO jest zwiększenie konwersji, czyli przekształcenie odwiedzających witrynę w klientów. Określenie, jakie konkretne działania SEO przyczyniły się do konwersji, może być trudne do zidentyfikowania.


Jak prognozować zwrot z inwestycji w SEO?

Szacowanie zwrotu z inwestycji w pozycjonowanie strony czy sklepu nie jest łatwe. Wymaga rozumienia samego procesu pozycjonowania, jak i wiąże się z pewną dozą niepewności ze względu na zmienne warunki rynkowe i dużą konkurencję w branży. Chociaż nie jesteś w stanie w 100% ocenić prognozowanego zysku z SEO, to jednak wciągnięcie szacunkowych danych jest możliwe. Jak krok po kroku prognozować ROLI w pozycjonowaniu?


1. Zrozum wskaźniki SEO

Aby prognozować zwrot z inwestycji w SEO, musisz najpierw zrozumieć kluczowe wskaźniki, które wpływają na sukces kampanii i Twoje zyski. Wskaźniki te obejmują między innymi:

 • widoczność - czyli liczba fraz, na które Twoja strona jest widoczna w top30, top10, top20 czy top50 organicznych wyników wyszukiwania - możesz ją sprawdzić m.in. w Senuto;
 • ruch organiczny - czyli liczba użytkowników, którzy wchodzą na Twoją stronę z bezpłatnych wyników wyszukiwania, dostępna w Google Analytics 4,
 • pozycje słów kluczowych - możliwa do sprawdzenia w Google Search Console i w narzędziach, takich jak Semstorm czy Senuto
 • współczynniki konwersji - to procent użytkowników z wyników organicznych, którzy realizują określony cel, np. zakup; wskaźnik dostępny w Google Analytics 4.

Analiza widoczność w narzędziu Senuto


2. Upewnij się, że prawidłowo zbierasz dane

By dobrze ocenić prognozowany zwrot z inwestycji w SEO, musisz mieć pewność, że zbierane dane jak najlepiej oddają rzeczywistość. Sprawdź, czy narzędzie GA4 ma prawidłowo zaimplementowany kod śledzenia i czy dobrze zbiera dane. Pamiętaj, że musisz zweryfikować nie tylko informacje dotyczące wyników organicznych, ale także kampanii płatnych czy ruchu z innych źródeł. Nieprawidłowości w zbieraniu danych z innych kanałów mogą negatywnie wpływać na wartość danych dotyczących SEO i np. je zaniżać lub zawyżać.


3. Określ cele kampanii SEO

Ustalenie jasnych i mierzalnych celów SEO jest niezbędne do prognozowania ROI z SEO. Powinieneś zdefiniować, co chcesz osiągnąć dzięki swojej kampanii SEO, np. zwiększenie ruchu w witrynie, poprawę rankingów słów kluczowych, zwiększenie współczynników konwersji lub zwiększenie przychodów online. Aby wyznaczyć te cele, przeprowadź dokładną analizę swojej obecnej wydajności SEO, zidentyfikuj obszary wymagające poprawy oraz ustal realistyczne i osiągalne cele w oparciu o zasoby i konkurencję. Pamiętaj, że Twoje cele powinny być:

 • możliwe do zmierzenia,
 • określone czasowo,
 • konkretne, np. wzrost sprzedaży o 25% w ciągu roku.


4. Przeprowadź audyt SEO strony lub sklepu

By ocenić szacunkowy zwrot z inwestycji w pozycjonowanie sklepu czy strony, musisz najpierw zweryfikować, jaki jest obecny stan Twojej witryny pod kątem dostosowania do wymogów użytkowników i robotów indeksujących wyszukiwarki. W tym celu przeprowadź audyt SEO strony. Jest to ocena witryny pod kątem:

 • obecnej widoczność, ruchu i konwersji z organicznych wyników wyszukiwania,
 • ilości i jakości treści,
 • stanu optymalizacji technicznej,
 • liczby i jakości linków zwrotnych.

W efekcie audytu SEO jesteś w stanie ocenić, jakie efekty Twoja strona czy sklep generują na obecnym etapie oraz w jakim kierunku chciałabyś iść i jakie wyniki kampanii SEO byłyby satysfakcjonujące dla Twojej firmy.

Typy linków zwrotnych w Ahrefs


5. Zidentyfikuj słowa kluczowe, na które chcesz się pozycjonować

By ocenić prognozowany zwrot z inwestycji w SEO, musisz najpierw znaleźć słowa kluczowe, na które chcesz realizować kampanie pozycjonowania. Najpierw samodzielnie zastanów się, jakie frazy mogą wpisywać w wyszukiwarkę Twoi potencjalni klienci, a następnie skorzystaj z narzędzi do badania słów kluczowych, bezpłatnych, takich jak Google Keyword Planner, oraz płatnych, jak na przykład Senuto. Na co powinieneś zwrócić uwagę, by przyspieszyć zwrot z inwestycji w SEO i obniżyć koszty kampanii?

 • Zakres znaczeniowy fraz - im bardziej szczegółowe frazy, tym większa szansa, że dobrze zainwestujesz swoje środki; szukaj fraz rozbudowanych, long tail, które dobrze oddają intencje zakupowe użytkowników i pochodzą od odbiorców, którzy wiedzą, czego oczekują.
 • Konkurencyjność fraz - szukaj fraz o niskiej lub średniej konkurencyjności; duża konkurencja sprawia, że pozycjonowanie będzie drogie, a Twoja oferta zniknie w morzu innych.
 • Średnią miesięczną liczbę wyszukiwań - pamiętaj, że mała liczba wyszukiwań wcale nie dyskryminuje danej frazy - wręcz przeciwnie, może oznaczać, że fraza jest skuteczna, ponieważ wykorzystują ją użytkownicy zorientowani na konwersję.

Pewnym wyznacznikiem w ocenie fraz pod kątem SEO może być także szacowany koszt kliknięcia CPC. Niski koszt wskazuje, że fraza jest mniej konkurencyjna i być może ułatwi to proces SEO.
Sprawdź także:

Propozycje słów kluczowych w Google Keyword Plannerze


6. Oszacuj potencjalny ruch organiczny na podstawie popularnych słów kluczowych

Oszacowanie potencjalnego ruchu organicznego ma kluczowe znaczenie w prognozowaniu ROI w SEO. Skorzystaj z narzędzi do badania słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, Ahrefs, SEMrush i sprawdź miesięczną liczbę wyszukiwań dla każdego słowa kluczowego. W tym celu sprawdź informacje o średniej miesięcznej liczbie wyszukiwań w Planerze słów kluczowych oraz informacje o szacowanym ruchu dostępne w Ahrefs czy Semstorm i Semrush czy Senuto. Zobacz, jak sprawdzić ruch na stronie.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


7. Oszacuj współczynnik klikalności (CTR)

Teraz, gdy znasz już średnią miesięczną liczbę wyszukiwań dla każdego słowa kluczowego, musisz określić, jaki procent tych miesięcznych wyszukiwań może doprowadzić do wizyt w Twojej witrynie. Najłatwiej to zrobić, biorąc pod uwagę współczynniki klikalności (CTR) w bezpłatnych wynikach wyszukiwania na 1. stronie Google.W tym celu możesz pomnożyć szacowaną miesięczną liczbę wyszukiwań przez szacowany współczynnik CTR dla każdej z pozycji w top10 organicznych wyników wyszukiwania. Skąd go wziąć? Wiele znanych firm przeprowadziło liczne badania na ten temat. Ostatnim z nich jest badanie Backlinko, wykonane w 2023 roku (https://backlinko.com/google-ctr-stats). Z wyników można wywnioskować, że im wyżej Twoja strona znajduje się w rankingu, tym więcej kliknięć pozyskasz. Na przykład:

 • dla pozycji top1 współczynnik CTR wynosi 27,6%,
 • tylko 0,63% użytkowników klika linki dostępne poza top10,
 • przesunięcie się o 1 pozycję w górę w wynikach wyszukiwania spowoduje wzrost CTR średnio o 2,8%.

Przykładowo: Jeśli szacowany miesięczny ruch na daną frazę wynosi 1000, a Twoja pozycja to top1, to liczba użytkowników, którzy prawdopodobnie trafią na Twoją stronę, wynosi 276 (27,6% z 1000).

Sumując potencjalny ruch organiczny ze wszystkich docelowych słów kluczowych, możesz oszacować całkowity potencjalny ruch organiczny. Informacje te mają kluczowe znaczenie dla prognozowania ROI z SEO, ponieważ pomagają zrozumieć potencjalny wzrost liczby odwiedzających witrynę, jaki może wygenerować Twoje działania. Zobacz również, jak poprawić organiczny współczynnik CTR.

Średni CTR dla strony w Google Search Console


8. Oblicz całościowe koszty procesu pozycjonowania

Nie ma rzetelnych obliczeń zwrotu z inwestycji w SEO bez obliczania całkowitych kosztów kampanii. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie dokonać obliczeń co do złotówki, ale możesz ocenić rząd kosztów. W tym celu zidentyfikuj wszystkie wydatki na SEO. Mogą one obejmować koszty:

 • zakupu płatnych narzędzi do pozycjonowania (płatność za narzędzia może być roczna lub miesięczna),
 • wewnętrznych zasobów SEO, czyli zespołu odpowiedzialnego za pozycjonowania lub kwoty dla agencji SEO za realizowane działania
 • procesu tworzenia treści na potrzeby pozycjonowania,
 • koszt optymalizacji witryny, w tym zasobów programistycznych (zespół, narzędzia).

Sprawdź najlepsze narzędzia SEO, w które warto zainwestować


9. Śledź i mierz wartość konwersji

Na rentowność pozycjonowania, a tym samym na zwrot z inwestycji wpływają między innymi liczba i wartość konwersji generowanych przez użytkowników, którzy trafiają na Twoją stronę z wyników organicznych. Dużym wyzwaniem jest śledzenie wartości konwersji w przypadku, gdy Twoja działalność nie polega na sprzedaży produktów, a Twoim celem jest pozyskiwanie leadów. Takie konwersje nie mają z góry przypisanej wartości, dlatego musisz przypisać ją ręcznie. W tym celu dodaj zdarzenia w Google Analytics 4 i oznacz je jako konwersje. Nie muszą być to zawsze zakupy w sklepie - jako zdarzenia-konwersje możesz wybrać także:

 • wypełnienie i przesłanie formularza kontaktowego,
 • zapis do newslettera,
 • pobranie e-booka,
 • kliknięcie przycisku CTA.

Dodaj do zdarzeń parametry, by dokładnie identyfikować, o jakie zdarzenie chodzi. Możesz także dla każdego zdarzenia przypisać określoną wartość pieniężną. Aby to zrobić, przejdź do swojego wydarzenia i w sekcji „ Konfiguracja parametrów ” kliknij „ Dodaj modyfikację ”.
Następnie w polu „ Parametr ” wpisz rodzaj waluty (PLN) i wprowadź wartość (np. „50” jako 50 złotych). Po dodaniu zdarzenia przesuń suwak tak, by zmienił kolor na niebieski - wówczas staje się on konwersją.

Dostępne w ten sposób dane będziesz musiał filtrować w taki sposób, by otrzymać wyłącznie informacje o konwersjach pochodzących z wyników organicznych. Możesz to zrobić za pomocą filtrowania - w raporcie wybierz opcję dodaj filtr, a następnie Wymiar: źródło/medium oraz Wartości wymiaru: Google / organiczne.

Raport Zdarzeń w Google Analytics 4


10. Oblicz zwrot z inwestycji w SEO

Gdy masz już dostępne wszystkie dane potrzebne do obliczenia zwrotu z inwestycji w SEO, przeprowadź działanie. Sprawdź, jaką wartość konwersji wygenerowało pozycjonowanie w danym czasie, np. w ciągu miesiąca, kwartału czy rok. Od tej wartości odejmij całkowite koszty i podziel wynik przez całkowite koszty. Przykładowo - jeśli Twoja kampania SEO wygenerowała w ciągu roku 200 000 przychodu, a roczne koszty wyniosły 40 000 złotych, to roczny zwrot z inwestycji wynosi: 4 - wynika to ze wzoru (2000 000 - 40 000) / 40 000. Aby uzyskać wartość procentową, pomnóż wynik razy 100%.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Ważne elementy ROI w SEO, które musisz wziąć pod uwagę

Istnieje kilka istotnych czynników wpływających na szacunki zwrotu z inwestycji w pozycjonowanie, które musisz wziąć pod uwagę. Są to:


Brak gwarancji wyników

SEO nie jest nauką ścisłą jak matematyka, dlatego tutaj 2+2 nie zawsze daje 4, a pozycjonowanie nie w każdym przypadku przyniesie efekty, zwłaszcza w krótkim czasie. Co więcej, szacunki ROI w SEO są obarczone dużym ryzykiem błędu. Dlatego żadna dobra agencja SEO nie zapewni klientowi określonych wzrostów i przychodów. Uniemożliwiają to liczne zmiany rynkowe (np. wojna w Ukrainie czy Covid, które w krótkim czasie wstrząsnęły gospodarską polską i światową), duża konkurencja w branży czy dostępne środki. To wszystko sprawia, że do szacunków należy podchodzić ostrożnie i z dystansem.


Długi czas zwrotu z inwestycji w SEO

W przeciwieństwie do innych kanałów marketingu cyfrowego, w których możesz zwiększyć budżet i zobaczyć niemal natychmiastowe rezultaty, SEO wymaga czasu. Pozycjonowanie nie przynosi efektów z dnia na dzień, zazwyczaj trzeba na nie poczekać, często nie kilka, ale nawet kilkanaście miesięcy. Obliczając wartość wysiłków SEO, należy pamiętać, że będzie to gratyfikacja opóźniona. Jednak praca, którą wykonasz dzisiaj, zaprocentuje w przyszłości. Jeśli będziesz nadal inwestować, przygotujesz bazę pod długoterminowy sukces. Czy warto? Sprawdź 7 historii naszych klientów, którzy czekali na efekty nawet przez 2 lata.


Brak liniowego wzrostu

pamiętaj, że ponieważ SEO jest często nieprzewidywalne, nie możesz oczekiwać, że zwrot z inwestycji będzie rósł liniowo wraz z inwestycją, tak jak w przypadku innych kanałów. Co ważniejsze, nie oczekuj, że skuteczność bezpłatnych wyników wyszukiwania pozostanie na tym samym poziomie w momencie, gdy wstrzymasz działania. Zamiast tego musisz aktywnie inwestować zasoby w swoją strategię, aby utrzymać swoją wydajność w SERP – w przeciwnym razie Twoi konkurenci wykorzystają Twoją bierność.


Jak prognozować zwrot z inwestycji w SEO? Podsumowanie

Dokładna prognoza zwrotu z inwestycji w SEO nie jest możliwa, jednak obliczenie szacunkowych kwot może chociaż w części ocenić efektywność działań. Uwzględnij jednak, że przychód nie przyjdzie od razu - wręcz przeciwnie - na początku z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz zarabiać, ponieważ zbudowanie widoczności oraz ruchu trwa co najmniej kilka miesięcy.

Czym jest ROI w kontekście SEO?
Down arrow

ROI (Return on Investment) w SEO to miara efektywności inwestycji w optymalizację dla wyszukiwarek. Określa, ile zysków można osiągnąć w stosunku do wydatków na działania SEO. Jest to kluczowy wskaźnik mierzący opłacalność działań SEO.

Dlaczego prognozowanie zwrotu z inwestycji w SEO jest ważne?
Down arrow

Prognozowanie ROI w SEO pomaga firmom i marketerom ocenić potencjalne korzyści i ryzyko związane z inwestycją w optymalizację dla wyszukiwarek. To umożliwia podejmowanie bardziej świadomych decyzji budżetowych i strategii marketingowych.

Jakie czynniki wpływają na prognozowanie zwrotu z inwestycji w SEO?
Down arrow

Prognozowanie ROI w SEO zależy od wielu czynników, takich jak konkurencja w branży, aktualny stan witryny, cele biznesowe, budżet i jakość działań SEO. Kluczowym jest również monitorowanie wskaźników, takich jak ruch organiczny, pozycje w wynikach wyszukiwania i wskaźniki konwersji, aby dostosować prognozy do rzeczywistych wyników.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak przewidzieć zwrot z inwestycji w SEO?

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 135 głosów

UDOSTĘPNIJ