Co to jest CTR?

Co to jest CTR
Spis treści

• Co to jest CTR w marketingu, SEO, Google Ads? Definicja

• Jak obliczyć CTR w digital marketingu?

• Dlaczego CTR jest ważny w marketingu internetowym?

• Jaki współczynnik CTR w marketingu jest dobry?

• CTR w pozycjonowaniu — od czego zależy?

• CTR w Google Ads — od czego zależy?

• 5 sposobów na poprawę współczynnika CTR

• Podsumowanie

CTR, czyli Click-Through Rate, to kluczowy wskaźnik wykorzystywany w analizie skuteczności działań marketingowych i reklamowych. Jego istota polega na mierzeniu procentowego udziału osób, które po zobaczeniu danej treści, kliknęły nią. Wskaźnik ten stanowi niezwykle istotny element oceny trafności oraz efektywności kampanii reklamowych, e-mail marketingowych czy innych działań promocyjnych. Wysoki CTR nie tylko świadczy o atrakcyjności treści dla odbiorców, ale także może przyczynić się do zwiększenia konwersji i efektywności działań digital marketingowych. Analiza wskaźnika CTR pozwala firmom lepiej zrozumieć preferencje i zachowania swoich klientów, co stanowi kluczowy element budowania skutecznych strategii marketingowych. Przyjrzyjmy się bliżej znaczeniu oraz zastosowaniom wskaźnika CTR w różnych obszarach działań promocyjnych, ukazując jego rolę jako istotnego narzędzia analizy i optymalizacji działań marketingowych.

Z artykułu dowiesz się:

 • co to jest CTR w różnych kampaniach marketingowych,
 • co wpływa na współczynnik CTR w działaniach marketingowych,
 • jak poprawić CTR w różnych obszarach marketingu,

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest CTR w marketingu, SEO, Google Ads? Definicja

CTR, czyli Click-Through Rate, to wskaźnik stosowany w marketingu internetowym, mierzący efektywność reklam, kampanii czy też pozycji w wynikach wyszukiwania. Jest to procentowa wartość określająca stosunek liczby kliknięć w stosunku do liczby wyświetleń danej treści. Innymi słowy, CTR informuje nas, jak wiele osób reaguje na prezentowane treści, klikając w nie, w stosunku do liczby osób, które zobaczyły daną treść. W jakich kampaniach można mierzyć CTR i wyciągać z niego wnioski?


Co to jest CTR w kontekście SEO?

CTR (Click-Through Rate) w SEO oznacza procentowy stosunek liczby kliknięć w link do liczby wyświetleń treści w wynikach wyszukiwania. Jest to kluczowy wskaźnik oceny atrakcyjności i skuteczności tytułów oraz title i description stron internetowych w przyciąganiu użytkowników. Wysoki CTR w SEO oznacza, że treści są dopasowane do intencji wyszukiwania, a opis strony zwraca uwagę, zachęcając do kliknięcia.


Co to jest CTR w Google Ads?

CTR jest kluczowym wskaźnikiem oceny skuteczności reklam i kampanii Google Ads. Odnosi się do procentowego stosunku liczby kliknięć reklamy do całkowitej liczby jej wyświetleń. Wysoki CTR może świadczyć o trafności słów kluczowych oraz atrakcyjności i adekwatności przekazu reklamowego, co może przyczynić się do osiągnięcia lepszych wyników kampanii i zwiększenia zwrotu z inwestycji.


Co to jest CTR w marketingu w mediach społecznościowych?

CTR, czyli Click-Through Rate, określa efektywność treści i reklam na różnych platformach społecznościowych, np. Facebook Ads, reklamy na TikToku czy LinkedIn Ads. Oznacza procentowy stosunek liczby kliknięć reklamy w social mediach w stosunku do wszystkich wyświetleń treści. Dobry CTR oznacza, że reklama przyciąga uwagę użytkowników i skutecznie zachęca ich do interakcji, co może przyczynić się do osiągnięcia celów marketingowych, takich jak zwiększenie świadomości marki czy generowanie sprzedaży.


Co to jest CTR w e-mail marketingu?

W kontekście kampanii e-mail marketingowych CTR stanowi istotny wskaźnik oceny skuteczności wysyłanych newsletterów. Oznacza procentowy stosunek liczby kliknięć linków zawartych we wiadomości w stosunku do liczby jego otwarć. Wysoki CTR świadczy o atrakcyjności treści i skuteczności zachęcania odbiorców do kliknięcia, co może przekładać się na większą konwersję i zaangażowanie odbiorców.


Jak obliczyć CTR w digital marketingu?

Obliczanie CTR (Click-Through Rate) jest stosunkowo proste i polega na podzieleniu liczby kliknięć przez liczbę wyświetleń, a następnie pomnożeniu wyniku przez 100%, aby uzyskać wartość procentową. Wzór obliczania CTR można zapisać jako:

Przykładowo, jeśli reklama została wyświetlona 1000 razy, a została na nią kliknięta 100 razy, CTR wynosiłby
(100/1000)×100%=10%. Wartość CTR wyrażona w procentach informuje nas o tym, jak skutecznie treść przyciąga uwagę użytkowników i zachęca ich do interakcji.

W większości przypadków nie ma potrzeby ręcznego obliczania CTR. Narzędzia analityczne obliczają je samodzielnie — dla SEO CTR znajdziesz w Google Search Console, dla Google Ads w panelu Google Ads. W przypadku kampanii e-mail marketingowych CTR obliczają narzędzia do automatyzacji newsletterów, np. MailChimp.

Wzór na obliczenie CTR

CTR w kampaniach Google Ads

Średni współczynnik CTR w raporcie Skuteczności w Google Search Console


Dlaczego CTR jest ważny w marketingu internetowym?

CTR (Click-Through Rate) stanowi kluczowy wskaźnik efektywności w marketingu internetowym z kilku istotnych powodów.


Zapewnia pomiar skuteczności kampanii i treści

CTR pozwala na ocenę, jak skutecznie treści, reklamy czy linki przyciągają uwagę użytkowników i zachęcają ich do interakcji. Wysoki CTR oznacza większą liczbę kliknięć w stosunku do wyświetleń, co może sugerować, że treść jest atrakcyjna i interesująca dla odbiorców. Z kolei niski CTR może wskazywać na potrzebę dostosowania treści, tytułów czy grafik, aby lepiej odpowiadały oczekiwaniom i potrzebom użytkowników.


Wpływa na pozycjonowanie i widoczność

W kontekście SEO (Search Engine Optimization) wysoki CTR może przyczynić się do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Algorytmy wyszukiwarek, takie jak Google, biorą pod uwagę CTR jako jedno z kryteriów oceny atrakcyjności i użyteczności treści dla użytkowników. Strony o wyższym CTR mogą być traktowane przez algorytmy jako bardziej wartościowe i zyskiwać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, co z kolei przekłada się na większą widoczność i szansę na przyciągnięcie większej liczby odwiedzających.


Umożliwia optymalizację działań marketingowych

Analiza CTR pozwala na ciągłe doskonalenie strategii marketingowych poprzez identyfikację skutecznych elementów treści, reklam czy kampanii oraz eliminację tych, które generują niską interakcję. Dzięki monitorowaniu i optymalizacji CTR można skuteczniej dostosowywać przekaz do potrzeb i preferencji odbiorców, co przekłada się na lepsze rezultaty i zwrot z inwestycji w działania marketingowe.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Jaki współczynnik CTR w marketingu jest dobry?

Czy jesteśmy w stanie z góry ocenić, jaki średni współczynnik CTR jest dobry? Niestety nie ma odgórnych wytycznych, które oceniałyby CTR jako dobry albo zły. Można zaryzykować stwierdzenie, że średni CTR powyżej 2% jest postrzegany jako dobry, natomiast CTR na poziomie 5% i więcej uważamy za doskonały. Jednak liczb tych nie można zastosować do każdej branży.
Jak sprawdzić, czy mój średni CTR jest dobry?

 • Porównaj wynik ze średnimi współczynnikami CTR w branży — wartości CTR mogą znacząco różnić się w zależności od branży. Na przykład, w niektórych branżach, takich jak modowa czy kosmetyczna, oczekuje się wyższych współczynników CTR ze względu na większe zaangażowanie użytkowników w tego typu treści. Dlatego warto porównać swoje CTR z branżowymi standardami, aby ocenić jego skuteczność.
 • Uwzględnij kontekst kampanii i treści w ocenie CTR — wysoki CTR nie zawsze oznacza sukces, jeśli treść nie przekłada się na pożądane działania użytkowników, takie jak zakup produktu czy rejestracja na stronie. Dlatego istotne jest, aby CTR był analizowany w kontekście innych wskaźników, takich jak wskaźnik konwersji czy średnia wartość transakcji.
 • Weź pod uwagę trendy i sezonowość — wartości CTR mogą się zmieniać w czasie z powodu sezonowości, zmian w zachowaniach użytkowników czy konkurencji. Dlatego ważne jest ciągłe monitorowanie i porównywanie CTR z wcześniejszymi okresami czasowymi, aby zidentyfikować ewentualne trendy i dostosować strategię marketingową.
 • Przeprowadzaj tety i optymalizacje — najlepszym sposobem określenia, czy dany współczynnik CTR jest dobry, są: przeprowadzanie testów A/B oraz ciągła optymalizacja treści i kampanii marketingowych. Poprzez testowanie różnych wariantów treści, tytułów czy grafik można zidentyfikować najlepsze rozwiązania i stale poprawiać skuteczność CTR.
 • Skorzystaj z naszego kalkulatora CTR — wystarczy, że wpiszesz dane na temat treści, którą chcesz zweryfikować (wyświetlenia, kliknięcia), a kalkulator pokaże wynik CTR i oceni go jako dobry lub zły, uwzględniając sugestie zmian.

Chcesz szybko obliczyć swój CTR? Skorzystaj z darmowego kalkulatora


CTR w pozycjonowaniu — od czego zależy?

Za dobry CTR wyników organicznych wpływa szereg czynników. Obejmują one:

 • Zoptymalizowany tytuł i opis strony — tworzenie angażujących tytułów i opisów meta, które dokładnie odzwierciedlają treść i zawierają docelowe słowo kluczowe, może znacznie zwiększyć Twój CTR. Użytkownicy są bardziej skłonni do klikania wyniku, który wyraźnie wskazuje jego związek z wyszukiwanym hasłem.
 • Fragmenty rozszerzone (rich snippets) — fragmenty rozszerzone oferują dodatkowe informacje, takie jak oceny w postaci gwiazdek, obrazy i inne szczegóły, dzięki czemu wynik jest bardziej atrakcyjny dla użytkowników. Te dodatkowe informacje przyciąga większą uwagę i zwiększa prawdopodobieństwo, że użytkownicy klikną bezpłatny wpis. Aby włączyć fragmenty rozszerzone, musisz dodać znaczniki schema.org do swoich stron. Zobacz także, czy Schema.org wpływa na pozycjonowanie strony.
 • Pozycja w wyszukiwarce — strony, które zajmują wysokie pozycje w SERPach, mają zwykle wyższy CTR niż te, które tego nie robią.
 • Nazwa strony — nazwa witryny może również wpływać na rozpoznawalność marki i zaufanie użytkowników. Znana marka może zachęcić więcej użytkowników do kliknięcia adresu URL, gdy pojawi się ona w SERP.
 • Breadcrumbs — wdrożenie menu okruszkowego w Twojej witrynie może zachęcić użytkowników do kliknięcia, wpływając w ten sposób na współczynniki klikalności. W przypadku wielu stron ścieżka nawigacyjna pojawi się w adresie URL w SERP.

Zobacz 17 sposobów na poprawę współczynnika CTR w SEO.

Wykres prezentujący zależność pomiędzy średnim współczynnikiem CTR w Google a pozycją w organicznych wynikach wyszukiwania


CTR w Google Ads — od czego zależy?

Co wpływa na CR w Google Ads? Są to następujące elementy:

 • Jakość tekstu reklamy — tekst reklamy powinien być zwięzły i przekonujący, aby zachęcić użytkowników do kliknięcia.
 • Trafność reklam — aby osiągnąć dobry CTR, treść reklamy musi być zgodna z zamiarem wyszukiwania. Na przykład jest mało prawdopodobne, że użytkownik kliknie reklamę gitary, jeśli szuka czegoś w rodzaju „najlepszych laptopów 2023”.
 • Pozycja reklamy — jeśli wyświetlasz reklamę w SERP, jej pozycja może znacząco wpłynąć na jej CTR. Reklamy wyświetlane na górze strony wyników wyszukiwania są znacznie bardziej widoczne niż te wyświetlane niżej, co zwiększa zaangażowanie użytkowników.
 • Format reklamy — typ reklamy (tekstowa, wideo, graficzna, produktowa) może również wpływać na CTR. Zależy to jednak w dużym stopniu od platformy reklamowej. Na przykład reklamy tekstowe mają tendencję do lepszej skuteczności w SERP, a reklamy wideo często działają lepiej na platformach mediów społecznościowych.
 • Komponenty (rozszerzenia) reklam — dodatkowe komponenty (dawniej zwane rozszerzeniami) jak objaśnienia, komponenty połączeń, linki do witryn i komponenty lokalizacji mogą bardzo korzystnie wpływać na CTR reklamy. Wykraczają poza podstawową treść reklamy i zapewniają użytkownikom dodatkowe informacje i funkcje, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo kliknięcia.

Pamiętaj, że wysoki średni CTR w Google Ads może także oznaczać nadmierne wydatki na reklamę, jeśli nie prowadzi do wysokiego współczynnika konwersji. Jeśli Twoja reklama generuje kliknięcia, ale odwiedzający nie dokonują konwersji, oznacza to, że nie otrzymujesz dobrego zwrotu z inwestycji (ROI) w Google Ads. Może to znacząco wpłynąć na rentowność Twoich działań reklamowych. Dlaczego użytkownicy klikają Twoją reklamę, ale nie dokonują konwersji? Przyczyn może być wiele, np.:

 • wprowadzający w błąd tekst reklamy,
 • niedopasowany zamiar wyszukiwania,
 • nieintuicyjny UX strony,
 • słabe wezwanie do działania (CTA) na Twojej stronie docelowej,
 • konkurencyjny rynek,
 • problemy z optymalizacją mobilną strony docelowej.

12 metod na wyższy współczynnik CTR w Google Ads

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


5 sposobów na poprawę współczynnika CTR

Poprawa CTR może pomóc Twojej firmie poprawić współczynniki konwersji i zwiększyć przychody w Internecie. Jak zatem zwiększyć swój CTR? Sprawdź 6 wskazówek od naszych ekspertów!


1. Ponownie przeanalizuj swoją grupę docelową, by zwiększyć CTR w Google

Kluczowym elementem kampanii w marketingu digital jest to, do kogo kierujesz swój przekaz. Jeśli zauważysz, że Twoje treści mają niski CTR, ponownie zastanów się nad grupą docelową. Być może nie kierujesz reklam do właściwych osób, co skutkuje niskim CTR. W tym celu:

 • Przyjrzyj się swoim odbiorcom, aby zobaczyć, do kogo kierujesz swoje kampanie. Jeśli kierujesz reklamy tylko do osób na podstawie jednego lub dwóch czynników, takich jak wiek i płeć, dodaj więcej elementów. W ten sposób skupisz się na konkretnych grupach (segmentach) odbiorców.
 • Przeprowadź badania rynkowe i analizę danych, aby lepiej zrozumieć, kim są Twoi odbiorcy, jakie są ich potrzeby, preferencje i zwyczaje zakupowe. Być może uległy one zmianie od czasu, gdy ostatni raz analizowałeś grupę docelową i stąd spadek współczynnika CTR.
 • Podziel swoją grupę docelową na mniejsze segmenty na podstawie demografii, zachowań zakupowych czy preferencji produktowych. Dzięki segmentacji będziesz mógł tworzyć bardziej spersonalizowane treści i oferty, które lepiej trafią w potrzeby poszczególnych grup odbiorców.
 • Upewnij się, że Twoja oferta jest zgodna z oczekiwaniami i potrzebami grupy docelowej. Być może coś sprawiło, że potrzeby i oczekiwania odbiorców się zmieniły. Jeśli treści i reklamy nie są odpowiednio dopasowane do potrzeb odbiorców, będą miały niski CTR. Dlatego ważne jest, aby stale dostosowywać ofertę do zmieniających się potrzeb i preferencji użytkowników.
 • Przeprowadzaj testy A/B, aby sprawdzić, które warianty treści i przekazu generują wyższy CTR. Testuj różne tytuły, opisy, grafiki czy wywołujące działania przyciski, aby zidentyfikować najlepsze rozwiązania dla Twojej grupy docelowej.


2. Twórz wysokiej jakości treści w celu poprawy współczynnika CTR

Niezależnie od tego, czy jest to reklama w mediach społecznościowych, czy kampania e-mailowa, czy pozycjonowanie strony, jakość treści wpływa na interakcję odbiorców z kampanią. Jeśli chcesz zwiększyć liczbę kliknięć w swoje treści i poprawić średni współczynnik CTR, pomocne będzie tworzenie wysokiej jakości treści. Twoje treści zachęcają odbiorców do kliknięcia reklamy, otwarcia wiadomości e-mail lub wejścia na stronę z Google. Jeśli content nie jest interesujący, Twoi odbiorcy nie będą wchodzić w interakcję z nim. Jak tworzyć treści, które zwiększa średni współczynnik CTR?

 • W przypadku kampanii reklamowych utwórz chwytliwy tekst reklamy, aby zainteresować odbiorców. Upewnij się, że jest odpowiedni dla odbiorców i koncentruje się na ich potrzebach. Jeśli chcesz, aby Twoi odbiorcy kliknęli Twoją reklamę, musisz stworzyć tekst reklamy dostosowany do ich potrzeb i zainteresowań. Sprawdź, jak napisać skuteczną reklamę tekstową w Google Ads.
 • W kampaniach e-mailowych marketingowych liczy się zawartość newslettera widoczna na pierwszy rzut oka. Twoi odbiorcy zrobili już pierwszy krok, aby otworzyć Twój e-mail, więc teraz musisz olśnić ich informacjami zawartymi w e-mailu. Przyciągająca treść wiadomości e-mail sprawi, że przeczytają Twoją wiadomość i klikną linki, które są dla nich najbardziej istotne.
 • W pozycjonowaniu stron tworzenie treści o wysokim potencjale CTR wymaga skupienia się na opracowywaniu atrakcyjnych i zwięzłych tytułów oraz metaopisów, które jednoznacznie przedstawiają wartość i korzyści dla użytkownika. Dodatkowo zastosować aktywne i zachęcające do interakcji CTA jak "Kup teraz" czy "Dowiedz się więcej". W treściach należy również unikać języka zbyt technicznego czy zbyt formalnego, starając się dostosować przekaz do oczekiwań i preferencji grupy docelowej. Sprawdź 30 przykładów genialnych CTA, które możesz wykorzystać.


3. Zoptymalizuj CTA i popraw CTR

Na wysoki lub niski współczynnik klikalności CTR w Google czy w reklamach internetowych często wpływa także jakość wezwania do działania. Jeśli CTA nie przyciąga uwagi, CTR może być niski. Co możesz zrobić, by to zmienić?

 • Twórz CTA, który jednoznacznie informuje użytkowników, co mają zrobić i jakie korzyści mogą uzyskać. Stosuj atrakcyjne słowa, które skłaniają do działania, takie jak "Kup teraz", "Sprawdź ofertę", "Zapisz się", "Otrzymaj darmowy dostęp". Zamiast pisać „kliknij tutaj”, napisz „pobierz teraz swój darmowy e-book!” Dzięki temu Twoi odbiorcy będą wiedzieć, że jeśli klikną przycisk, pobiorą e-book. CTA jest konkretne i szczegółowe, dzięki czemu Twoi odbiorcy wiedzą, co otrzymują.
 • Umieść CTA w opisie strony oraz w widocznym miejscu w treści reklamy, tak aby rzucał się w oczy.
 • Wyróżnij CTA za pomocą grafiki, kolorów czy dodatkowych efektów, aby przyciągnąć uwagę użytkowników i skłonić ich do interakcji. Dobrze dobrana grafika może dodatkowo podkreślić wartość i korzyści związane z działaniem, co może zwiększyć skuteczność CTA. W przypadku reklam Google Ads i treści organicznych mogą być to na przykład emotikony.
 • Przeprowadzaj testy A/B, aby sprawdzić, które warianty CTA generują wyższy współczynnik CTR. Testuj różne teksty, kolory przycisków, rozmiary i umiejscowienie, aby zidentyfikować optymalne rozwiązania dla Twojej grupy docelowej.

Przykład: Zamiast mówić „kliknij tutaj”, powiedz „pobierz teraz swój darmowy e-book!” Dzięki temu Twoi odbiorcy będą wiedzieć, że jeśli klikną przycisk, pobiorą e-book. Jest konkretny i szczegółowy, dzięki czemu Twoi odbiorcy wiedzą, co otrzymują.
Sprawdź, jak tworzyć skuteczne CTA, które zwiększa konwersje.


4. Stale optymalizuj kampanie, by poprawić średni CTR

By utrzymać CTR na dobrym poziomie, musisz stale dostosowywać swoje kampanie i optymalizować je. Jak ta optymalizacja powinna przebiegać, by poprawić CTR w różnych typach kampanii?

Optymalizacja kampanii SEO w celu poprawy CTR to:

 • Badanie słów kluczowych — przeprowadzaj regularnie analizę słów kluczowych związanych z Twoją branżą i ofertą. Wybierz słowa kluczowe o wysokim potencjale wyszukiwania i niskiej konkurencji.
 • Optymalizacja treści — dostosuj treści na swojej stronie internetowej do wybranych słów kluczowych. Twórz wartościowe i unikalne treści, które odpowiadają na pytania i potrzeby użytkowników.
 • Zoptymalizowane tytuły i opisy — twórz atrakcyjne i zwięzłe tytuły oraz opisy, które przyciągają uwagę użytkowników i zachęcają do kliknięcia. Upewnij się, że tytuły i opisy są zgodne z treściami na stronie.

Optymalizacja reklam Google Ads dla jak najwyższego CTR obejmuje:

 • Dobór odpowiednich słów kluczowych — wybierz słowa kluczowe związane z Twoją ofertą i grupą docelową. Unikaj słów kluczowych o zbyt ogólnym charakterze, które mogą przyciągać niewłaściwych użytkowników.
 • Testowanie różnych wariantów reklam — przeprowadzaj testy A/B, aby sprawdzić, które warianty reklam generują wyższy CTR. Testuj różne tytuły, opisy, rozszerzenia reklamowe i wywołujące działania przyciski.
 • Optymalizacja stron docelowych — upewnij się, że strony docelowe (landing pages) są spójne z treściami reklamowymi i zapewniają klarowne i atrakcyjne ścieżki konwersji.

Jak poprawić CTR w e-mail marketingu? Wykorzystaj:

 • personalizację treści — personalizuj treści newsletterów na podstawie preferencji i zachowań użytkowników. Wykorzystaj dane demograficzne i historię zakupów, aby dostarczać spersonalizowane oferty i rekomendacje.
 • testowanie — przeprowadzaj testy treści e-maila, aby sprawdzić, które tematy generują wyższy CTR. Wybierz tematy, które są atrakcyjne i skłaniają odbiorców do otwarcia e-maila.
 • optymalizację wyglądu wiadomości — dbaj o czytelność i estetykę e-maili. Unikaj zbyt długich bloków tekstu i stosuj atrakcyjne grafiki oraz przyciągające uwagę CTA.

Jak zwiększyć CTR w reklamie w mediach społecznościowych? Postaw na nastepujące rozwiązania:

 • Targetowanie grupy docelowej — precyzyjnie określ swoją grupę docelową i wybierz odpowiednie kryteria targetowania, takie jak wiek, płeć, zainteresowania czy zachowania zakupowe.
 • Zwiększanie zaangażowania — wpływaj na zaangażowanie użytkowników poprzez ciekawe i atrakcyjne treści. Stawiaj na storytelling, humor, czy emocjonalne przekazy, które przyciągają uwagę i skłaniają do interakcji.
 • Monitorowanie wyników — regularnie monitoruj wyniki kampanii i analizuj skuteczność reklam. Na podstawie zebranych danych dostosuj strategię i optymalizuj kampanie, aby maksymalizować współczynnik CTR i osiągać pożądane rezultaty.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Przeprowadzaj testy A/B, by poprawić średni współczynnik CTR

Zanim wybierzesz konkretną treść na potrzeby kampanii, przetestuj ją. To, że Ty uważasz, że konkretny content będzie angażujący, nie oznacza, że tak będzie faktycznie. Odpowiednie elementy do reklam i treści marketingowych znajdziesz dzięki testom A/B. Są to testy, w ramach których testujesz skuteczność jednego elementu, prezentując go odbiorcom w dwóch różnych wariantach. Możesz przetestować w ten sposób obrazy, czcionki i wezwanie do działania. Ważne jest, aby testować tylko jeden element jednocześnie, aby naprawdę zmierzyć, jak zmiana wpływa na odbiorców.


Co to jest CTR? Podsumowanie

Współczynnik CTR (Click-Through Rate) stanowi istotny wskaźnik skuteczności działań marketingowych. Jego poprawa ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w różnych typach kampanii, od SEO i reklam w Google Ads po e-mail marketing i media społecznościowe. Przeprowadzanie testów A/B, ciągła analiza danych oraz optymalizacja treści i strategii reklamowej to kluczowe elementy, które pozwalają zwiększyć współczynnik CTR. Dzięki monitorowaniu wyników i dostosowywaniu działań do potrzeb i preferencji grupy docelowej możliwe jest osiągnięcie lepszych wyników i efektywne wykorzystanie budżetu marketingowego. Poprawa CTR nie tylko zwiększa widoczność i zaangażowanie użytkowników, ale także przyczynia się do wzrostu konwersji i osiągnięcia celów biznesowych.

FAQ - pytania i odpoweidzi

Jakie są najważniejsze korzyści poprawy współczynnika CTR?
Down arrow

Poprawa współczynnika CTR przyczynia się do zwiększenia widoczności marki w wynikach wyszukiwania, większego zaangażowania użytkowników oraz wzrostu konwersji. Dzięki temu można osiągnąć lepsze rezultaty marketingowe i budować silniejsze relacje z klientami.

Jak często należy przeprowadzać testy A/B w celu optymalizacji CTR?
Down arrow

Częstotliwość przeprowadzania testów A/B zależy od tempa zmian w branży oraz potrzeb i preferencji grupy docelowej. Zaleca się regularne monitorowanie wyników i testowanie różnych wariantów treści, co pozwala na ciągłą optymalizację i dostosowanie strategii reklamowej do zmieniających się warunków.

Jakie są najlepsze praktyki przy tworzeniu CTA w celu zwiększenia CTR?
Down arrow

Najlepsze praktyki przy tworzeniu CTA obejmują używanie konkretnych i zachęcających słów, umiejscowienie CTA w widocznym miejscu, stosowanie elementów wizualnych, takich jak grafiki czy kolory, oraz testowanie różnych wariantów, aby zidentyfikować najskuteczniejsze rozwiązania dla swojej grupy docelowej.

Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 


 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest CTR?

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ