Jak zwiększyć ruch na stronę? 13 skutecznych pomysłów na działania.

jak zwiekszyc ruch na stronie widoczni

Strona internetowa miała być Twoim źródłem sprzedaży, a jak na razie jest tylko kosztem? Piękny projekt, dobra cena i chwytliwy adres to za mało. Dziś na skuteczność strony trzeba zapracować i pomóc jej dotrzeć do właściwych odbiorców. Nie wiesz, jak poprawić pozycjonowanie strony i jak zwiększyć ruch w sklepie internetowym? Poznaj skuteczne metody - szybkie i długoterminowe, tanie i wymagające budżetu i wykorzystaj w pełni potencjał swojej strony.

 

Dlaczego nie mam odwiedzin na stronie?

Wraz z uruchomieniem strony internetowej warto wdrożyć Google Analytics lub inne narzędzie do śledzenia ruchu na stronie. Tylko dzięki temu będziemy wiedzieć, czy strona jest odwiedzana i czy w tym zakresie są jakieś postępy. Dlaczego nowe strony nie mają odwiedzin? Warto zastanowić się najpierw z jakich kanałów możemy pozyskiwać ruch:

  • Google - to dla większości stron będzie główny kanał odwiedzin. Z Google możemy pozyskiwać odwiedziny z wyników bezpłatnych (10 pierwszych wyników wyszukiwania) i płatnych - w formie reklam na dole i u góry strony z wynikami wyszukiwania.
  • Portale z reklamami - skuteczny sposób dotarcia do użytkowników za pomocą reklam tekstowych, graficznych i video
  • Media społecznościowe - chociaż takie portale jak Facebook nie chcą pozbywać się użytkowników i utrudniają to zadanie, możemy wykorzystać je do przekierowania użytkowników do siebie na stronę, tworząc ciekawe treści lub realizując kampanię reklamową. Jedynie Instagram jest trudnym kanałem, bo większość użytkowników może dodać link tylko w bio swojego profilu, a po uzyskaniu 10 tys. obserwujących także na Stories. Nie ma dodawania linków do strony w postach.
  • Kampanie mailingowe - dysponując wartościową bazą maili potencjalnych i dotychczasowych klientów, możemy zachęcać ich do odwiedzenia strony w mailingach i newsletterach. To szczególnie ważne narzędzie dla branży e-commerce.
  • Inne działania marketingowe - stronę odwiedzą nas użytkownicy, którzy nie tylko szukają naszych produktów czy usług, ale tacy, którzy szukają konkretnie naszej firmy/marki. Skąd ta potrzeba? To wynik działań wizerunkowych, dobrej opinii, poleceń, udziału w targach czy wystąpieniu w TV. Warto o tym pamiętać i dbać również o mniej oczywiste źródła odwiedzin.

Żaden z tych kanałów nie jest niszowy na tyle, aby wystarczyło się w nim pojawić ze swoją stroną internetową i tym samym zyskać ruch. Raczej trzeba nastawić się na dużą konkurencję, w tym mnóstwo stron działających od lat i od lat budujących ruch. Wniosek? Strona internetowa bez marketingu internetowego i reklamy nie będzie skutecznym narzędziem w procesie sprzedaży. Co możesz zrobić, aby zwiększyć jej efektywność? Jak zwiększyć ruch w sklepie internetowym? Zobacz najlepsze metody pozyskania odwiedzin na stronę internetową.

 

pozyskiwanie ruchu na strone pomysly

 

 

13 sposobów na zwiększenie ruchu na stronie

 

1. Pozycjonowanie - długoterminowa taktyka zwiększenia ruchu na stronie

Pozycjonowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, jak zwiększyć ruch w sklepie internetowym. Najlepsze efekty uzyskasz korzystając z kompleksowej usługi SEO. Na czym to polega? Dzięki połączeniu działań optymalizacyjnych w obrębie strony, jak i poza nią (on-site i off-site), a także optymalizacji technicznej, strona wyświetla się w Google na coraz wyższych pozycjach, dociera do szerszej grupy odbiorców w Google i tym samym zyskuje coraz większą liczbę odwiedzin. Jak poprawić pozycjonowanie strony w szybkim tempie? Warto pamiętać, że pozycjonowanie to długoterminowy plan na pozyskanie ruchu na stronie i trwa niekiedy nawet ponad rok do osiągnięcia pierwszych efektów. Pozycjonowanie należy realizować stale, aby zachować wypracowane efekty, szczególnie w warunkach dużej konkurencji. A co, jeśli nie możesz jeszcze pozwolić sobie na pozycjonowanie strony z profesjonalną agencją? Zadbaj o składowe całego procesu, które są w zasięgu Twojej ręki:

  • tworzenie wartościowych treści z frazami - skorzystaj z bezpłatnych narzędzi do wyszukiwania fraz i stwórz teksty ofertowe, ale również poradnikowe. To świetny psosób na to, jak poprawić pozycjonowanie strony. 
  • konstruowanie zoptymalizowanych i przyciągających uwagę title i description - ten element może być decydujący, bo z mało atrakcyjnym opisem Twoja strona może nie być tak chętnie klikana w Google
  • wdrożenie kodu Schema, np. FAQ - dzięki temu link do Twojej strony w Google będzie przyciągał uwagę dodatkowymi elementami

 

pozycjonowanie wyszukiwanie fraz widoczni surfer

 

Surfer to jedno z najlepszych narzędzi do wyszukiwania fraz i pomysłów na treści na stronie. Źródło: Surfer

 

2. Kampania Google Ads w wyszukiwarce - pozyskiwanie ruchu z Google w systemie PPC

System reklamowy Google Ads daje szerokie możliwości dotarcia do odbiorcy w systemie płatności za kliknięcie w reklamę. Na szczególną uwagę zasługują kampanie w sieci wyszukiwania, czyli w Google i w partnerskich wyszukiwarkach. Aby kampania była skuteczna niezbędna jest odpowiednia konfiguracja, dobre treści reklam, właściwy dobór strony docelowej i budżet. Gdy połączysz te składowe, Twoje reklamy będą pracować na odwiedziny na Twojej stronie praktycznie od razu po rozpoczęciu działań.

 

 

3. Kampania Google Ads w sieci reklamowej - pozyskiwanie odwiedzin z popularnych portali

Inną formą reklamy Google Ads jest reklama w sieci reklamowej, do której należą najpopularniejsze portale, blogi, serwisy. Za pomocą jednej konfiguracji kampanii wyświetlisz się w setkach miejsc i dotrzesz do tysięcy odbiorców. W sieci reklamowej możesz wybrać reklamy tekstowe lub graficzne. Warto podkreślić, że aby ta forma reklamy była skuteczna, trzeba bardzo rozsądnie gospodarować budżetem. Wyklikanie całego budżetu na popularnym portalu to żaden problem, ale przecież nam zależy na kliknięciach użytkowników, którzy są potencjalnymi klientami.

 

Image not found

 Reklamy Google Ads dają bogaty wybór formatów. Źródło: https://ads.google.com/intl/pl_pl/home/resources/advanced/

 

4. Kampania Facebook Ads - opłacalna metoda pozyskania ruchu na stronę dla każdego

W porównaniu z Google Ads, reklamy na Facebooku są tańsze i tym samym bardziej dostępne dla początkujących. Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w reklamowaniu strony w internecie, na Facebooku masz mniej do stracenia, bo możesz działań na bardzo małych budżetach. Reklamy na Facebooku występują w różnych formach, więcej przeczytasz na stronie: Reklama Facebook Ads

 

 

5. Social media marketing w pozyskiwaniu ruchu na stronie.

Social media to nie tylko reklama. Tworzenie wartościowych treści z linkami do strony może być dobrą taktyką. Kluczowe jest tutaj hasło - zaangażowanie. Nie pozyskasz ruchu z mediów społecznościowych, jeśli za pomocą treści, nie umiesz zmotywować użytkowników do odwiedzin. Często nie są to wcale treści związane bezpośrednio z ofertą, a np. treści edukacyjne, poradnikowe czy też inne materiały, które stanowią korzyść dla odbiorcy. W zależności od wybranego medium, treści też powinny być odpowiednio skonstruowane. Na LinkedInie liczą się treści o profilu biznesowym, podczas gdy na Pintereście wygrywa content graficzny.

Osobnym tematem jest budowanie społeczności. Czyli tworzenie takich treści i dawanie takiej wartości odbiorcom, która sprawi, że stworzymy swoją przestrzeń z lojalną grupą odbiorców. Gdy raz na jakiś czas coś im zareklamujemy, nie będzie to źle odebrane, a wręcz przeciwnie. Zbudowane zaufanie zwiększy szansę, że to właśnie w tej grupie będziemy mieć klientów.

 

Szukasz najlepszej oferty na pozycjonowanie stron? Zobacz naszą! Zleć nam pozycjonowanie stron

 

 

6. Kompleksowy content marketing - sposób na budowę zaufania i ruchu na stronę

Wiele już wspomnieliśmy o treściach. Nic dziwnego - od lat mówi się, że content is king. Warto jednak zwrócić uwagę, że kampania content marketingowa, to nie pisanie bloga firmowego. Na działania content marketingowe składa się tworzenie treści, ale również realizowanie działań, które sprawią, że ta treść dotrze do właściwego odbiorcy. Mówimy tu o współpracy z mediami, reklamie, działaniach w social mediach i innych metodach promowania treści online.

 

 

7. Video marketing - pozyskiwanie ruchu na stronie z Youtube’a

Video marketing to przede wszystkim aktywność na YouTube’e. Nie jest to łatwa forma. Na YouTube‘e istotna jest wysoka jakość, najlepsze wykonanie i interesująca treść. W Polsce jeszcze wiele obszarów tematycznych jest kompletnie niezagospodarowanych na YouTube’e, więc jest to wciąż niszowa forma pozyskiwania ruchu na stronie.

 

kanal youtube widoczni

 Kanał na YouTube’e to kolejne wartościowe źródło odwiedzin na stronie. Źródło: YouTube

 

8. Marketing poprzez edukację - pozyskiwanie odwiedzin dzięki contentowi

Dzielenie się ekspercką wiedzą w różnej formie to również sposób na budowę ruchu na stronie. Najprostszą formą marketingu poprzez edukację jest blog, ale znacznie efektowniejszą - webinary, szkolenia online. Nie jest to łatwy i tani sposób na dotarcie do odbiorców, ale znacznie łatwiej w tej formie zbudować relację, zaufanie i dać coś użytkownikowi, zanim poprosimy go, aby odwiedził nasz sklep, stronę i dokonał zakupu.

 

 

9. Współpraca z blogami i portalami w zakresie treści i pozyskania ruchu na stronę

Jak pozyskać jeszcze większy ruch na stronę? Dotrzeć do odbiorców podobnych blogów i portali. Nie, wcale nie stoi za tym spryt i podstęp, lecz współpraca na jasnych zasadach, z korzyściami dla obu stron. W praktyce przygotowujemy artykuł ekspercki, który zaprzyjaźniony bloger publikuje u siebie z linkiem do nas. W zamian, my publikujemy jego artykuł u siebie. Działania wspierane są dodatkowo poprzez promocję treści w mediach społecznościowych, także płatną.

 

 

10. Rozwój bloga i angażowanie ekspertów z zewnątrz w działaniach pozyskujących ruch na stronę

Podobnym działaniem jest zapraszanie na swojego bloga gości. Nie jest to gwarantowana metoda pozyskania ruchu na www, bo o jej sukcesie w dużym stopniu decyduje sam gość. Na czym to polega? Zapraszamy do artykułu ekspertów zewnętrznych, a następnie prosimy ich o udostępnienie artykułu u siebie. Oczywiście, nie jest to z ich strony żadne zobowiązanie, dlatego o powodzeniu takich działań będzie decydować dobra wola gościa. Nawet jeśli się nie zgodzi, nie będzie chciał promować artykułu z własną wypowiedzią, jego udział podnosi rangę treści i stanowi ciekawy punkt odniesienia do promocji artykułu w naszych mediach społecznościowych.

 

angazowanie gosci na blogu

 Zapraszamy do współpracy wybitne osoby, dzięki którym osiągamy różnorodną, bogatą treść, jeszcze ciekawszą dla odbiorcy.

 

11. Influencer marketing - budowanie ruchu na stronę z pomocą blogerów i ekspertów

Innym pomysłem polegających na współpracy z osobami, które mają zbudowane zasięgi w interesującej nas grupie docelowej, jest influencer marketing. Może on przybierać różne formy, ale ważnym aspektem jest opłata. Na podstawie ustalonego budżetu, influencer powinien przygotować wysokiej jakości treści dla swoich odbiorców i powiązać je w naturalny sposób z marką, która to opłaca. Może to być np. opłacenie artykułu na wybrany temat. Odchodzi się natomiast od bezpośredniego promowania produktu czy usługi, bo dla czytelników nie jest to wartościowe, a wręcz negatywnie odbierają takie materiały. Istotne jest, aby w ramach takiej współpracy pozyskać link do siebie - to on pozwoli zwiększyć liczbę odwiedzin na stronie.

 

 

12. E-mail marketing w procesie pozyskiwania odwiedzin na stronę

Trochę zapomniana w ostatnich latach forma pozyskania odwiedzin na stronie, wraca dziś do łask. Na chwilę e-mail marketing został zdetronizowany przez Facebooka. Jednak po pierwsze Facebook obrał politykę wobec firm, która utrudnia dotarcie do odbiorcy. Po drugie, newsfeedy użytkowników Facebooka są tak przepełnione różnymi treściami, że dotarcie do nich tą drogą jest dużo trudniejsze. Natomiast w przypadku maili, łatwiej się nimi zarządza, widzimy wszystkie maile i sami decydujemy, które przeczytamy (na Facebooku o widoczności postów decyduje Facebook), a do tego z pomocą przychodzi Gmail, który świetnie kategoryzuje maile na oferty, powiadomienia i społeczności. Tyle w kwestii doznań naszych odbiorców. Korzyści dla reklamodawcy? Własna, precyzyjna baza odbiorców to spory plus. Do tego możliwość personalizacji mailingu - częstotliwości, tematyki, to kolejne punkty, które decydują o skuteczności tej formy marketingu internetowego.

 

 

13. Obecność na ważnych eventach branżowych jako prelegent lub wystawca

To może być zaskakujący punkt w planie pozyskania ruchu na stronę, bo odbywa się offline. Jednak działania offline, takie jak realizacja szkolenia, wystąpienie publiczne, czy nawet wizyta w mediach tradycyjnych, to dla wielu odbiorców bodziec do odwiedzin naszej strony. Wystarczy po dobrym evencie zajrzeć do Google Analytics, aby się o tym przekonać. Warto więc wpleść w swoje działania także tradycyjne formy, bo one również budują ruch na stronie internetowej.

 

 

Podsumowanie

Strona sama się nie wypromuje. Nie teraz, gdy w każdej, nawet wydawałoby się niszowej branży działają podobne, konkurencyjne strony. Wskazaliśmy popularne metody pozyskania ruchu na stronie od długoterminowych taktyk, takich jak pozycjonowanie czy content, po działania doraźne, jak promocja na Facebooku. Warto łączyć ze sobą te formy marketingu i przede wszystkim traktować je jako stały element taktyki marketingowej.

 

Kiedy zobaczysz pierwsze efekty pozycjonowania? Zobacz nasze przykłady!

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zwiększyć ruch na stronę? 13 skutecznych pomysłów na działania.

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 50 głosów

UDOSTĘPNIJ