4 pomysły na marketing lokalny, które rozkręcą Twój biznes

4 pomysly na marketing lokalny ktore rozkreca Twoj biznes
Spis treści

• Zbuduj obecności swojej marki w marketingu lokalnym

• Wykorzystaj SEO w strategii marketingu lokalnego

• Stwórz strategię marketingu lokalnego za pomocą Google Ads

• Zbuduj strategię marketingu lokalnego w social mediach

• Podsumowanie

Prowadzisz biznes online, ale chciałbyś go wypromować także na rynku lokalnym? Warto zainwestować w marketing lokalny. Dlaczego? Ponieważ użytkownicy doceniają lokalnych przedsiębiorców i chcą mieć świadomość, że wspierają swój rynek. Przemyślana strategia marketingowa pozwala na zbudowanie zaufania, relacji z klientami lokalnymi oraz na zwiększenie widoczności Twojej marki w określonej lokalizacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie 4 pomysły na marketing lokalny, które rozkręcą Twój biznes. Dzięki nim zdominujesz rynek lokalny.

Z artykułu dowiesz się:

 • jak zbudować obecność marki online,
 • jak wykorzystać SEO w strategii marketingu lokalnego,
 • jak stworzyć skuteczną strategię marketingu lokalnego za pomocą Google Ads,
 • jak zbudować strategię marketingu lokalnego w social mediach.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


1. Zbuduj obecności swojej marki w marketingu lokalnym

Statystyki pokazują, że 46% zapytań w Google dotyczy lokalnych firm (źródło: https://www.webfx.com/industries/home-repair/construction/statistics/), a 78% osób poszukuje lokalnych marek częściej niż raz w tygodniu (źródło: https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/). Te dane pokazują, że strategia budowania obecności marki online nabiera ogromnego znaczenia w marketingu lokalnym. Pomaga m.in.:

 • zwiększyć świadomość marki w określonej lokalizacji,
 • wyróżnić się na tle konkurencji,
 • przyciągnąć uwagę lokalnej społeczności.

Jak przygotować strategię marketingu lokalnego poprzez umiejętną prezentację marki?

 • zdefiniuj unikalne cechy i wartości marki, które wyróżniają ją na tle innych firm na rynku, np. współpraca z lokalnymi wytwórcami,
 • skoncentruj się na autentyczności i lokalnym charakterze marki, np. podkreśl wykorzystanie lokalnych historii, tradycji,
 • zaproponuj świeżą formę narracji marki, możesz np. opowiedzieć historię marki, używając gwary; dzięki temu wyróżnisz się na tle innych oraz zainteresujesz lokalną społeczności; to może przyciągnąć ich na Twoją stronę,
 • twórz treści sezonowe - promuj wydarzenia ważne wśród lokalnej społeczności, np. Międzynarodowy Dzień Ziemniaka; dopasuj takie dni do profilu swojej działalności, by zaproponować unikalną promocję Twoich produktów, np. kupon zniżkowy na zakupy z okazji święta; dzięki temu podkreślisz swoje zaangażowanie w lokalny rynek i możesz zachęcić do poznania Twojej marki,
 • zadbaj o estetykę i spójność wizualną przekazu, by stworzyć precyzyjny i zrozumiały wśród lokalnej społeczności komunikat; dzięki temu łatwiej do niej dotrzesz,
 • działaj aktywnie wśród lokalnej społeczności - możesz m.in. wziąć udział w lokalnych festiwalach, zaangażować się w wydarzenie charytatywne, nawiązać współpracę z ważną lokalną instytucją, np. schroniskiem dla zwierząt, biblioteką lub lokalnym przedsiębiorcą; to może znacznie zwiększyć zasięg i świadomość marki wśród lokalnych klientów,
 • zbuduj zaangażowanie wśród lokalnej społeczności, np. możesz zorganizować konkurs na slogan reklamowy, wykorzystać treści interaktywne, np. interaktywne quizy na temat wiedzy lokalnej, wirtualną grę lokalną; dzięki temu będziesz mógł w nietuzinkowy sposób zaznaczyć swoją obecność na rynku lokalnym i zachęcić do poznania Twojej marki,
 • wykorzystuj narzędzia do automatyzacji marketingu dla zwiększenia skuteczności strategii marketingu lokalnego, np. HubSpot Marketing Hub, Adobe Marketo Engage; dzięki nim będziesz mógł m.in. efektywniej budować zaangażowanie klientów i tworzyć spersonalizowane maile, kampanie itp.; to pomoże Ci budować swoją pozycją na lokalnym rynku.

Więcej inspiracji znajdziesz tutaj:

Znaczenie budowania obecności marki online w marketingu lokalnym - infografika


2. Wykorzystaj SEO w strategii marketingu lokalnego

Doskonałym pomysłem do wykorzystania w strategii marketingu lokalnego jest pozycjonowanie lokalne. Obejmuje szereg działań, które mogą m.in. poprawić Twoją widoczność w określonej lokalizacji, zwiększyć rozpoznawalność marki, przyciągnąć klientów z konkretnego obszaru rzeczywiście zainteresowanych ofertą i zwiększyć szanse na konwersję. Dzięki SEO lokalnemu możesz znaleźć się w tzw. local packu, czyli trzech pierwszych wynikach wyszukiwań dla lokalnych biznesów z widoczną mapką. Podstawą sukcesu SEO lokalnego jest odpowiednia optymalizacja działań. Tak, aby klient po wpisaniu do wyszukiwarki frazy związanej z określoną lokalizacją czy opisującej ofertę, np. dobry fryzjer Warszawa, restauracja turecka, zobaczył wyniki najbliżej jego lokalizacji i mógł z łatwością dotrzeć do wybranego miejsca. Zobacz, jak promować firmę na lokalnym rynku za pomocą pozycjonowania!

Infografika przedstawiająca zalety pozycjonowania lokalnego


Stwórz profil w Google Moja Firma

Google systematycznie udoskonala swoje możliwości dotyczące lokalnego wyszukiwania. W ten sposób staje się kluczowym narzędziem, z którego korzystają użytkownicy, by znaleźć firmy w ich najbliższym otoczeniu. Dlatego, jeśli chcesz przygotować skuteczny marketing lokalny, załóż profil firmy w Google Moja Firma (Wizytówka GMF). To bezpłatne narzędzie Google, które służy do zarządzania obecnością firm w usługach Google, np. Google Maps i wynikach wyszukiwania Google. Profil Google Moja Firma zawiera najważniejsze dane o firmie, m.in. nazwę, adres, godziny otwarcia, numer telefonu, adres strony internetowej oraz recenzje i oceny klientów. Dzięki temu użytkownik może z poziomu wyników wyszukiwania poznać Twoją markę, lokalizację, zweryfikować jakość usług oraz skontaktować się z Tobą itp. To może pomóc mu w podjęciu decyzji zakupowej i przełożyć się na wygenerowanie większej liczby klientów.

Sukces lokalny zapewni Ci optymalizacja profilu firmowego Google. Umieść w nim prawdziwe, precyzyjne i aktualne dane oraz zdjęcia firmy. Pamiętaj, aby stworzyć profil w Google Moja Firma, musisz mieć fizyczną siedzibę swojej firmy (Google wysyła kody weryfikacyjne). Regularnie udostępniaj najnowsze opinie i recenzje, by zmaksymalizować powodzenie strategii marketingu lokalnego. Im będzie bardziej kompletny, tym większa szansa na przyciągnięcie klientów do Twojej lokalizacji. To może przyczynić się do wzrostu sprzedaży i konwersji.

Sprawdź także:

Profil agencji widoczni w Google

Przykład tzw. local packa dla gabinetów kosmetycznych


Przeanalizuj lokalną grupę docelową

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak promować firmą na lokalnym rynku, powinieneś poznać specyfikę lokalnej grupy docelowej. Przeanalizuj użytkownika np. w narzędziu Google Analytics 4 na podstawie kluczowych czynników demograficznych, m.in. wieku, płci, języka, zainteresowań, lokalizacji. Dzięki temu będziesz mógł przygotować spersonalizowany przekaz, wzbogacony o chwytliwe regionalizmy. Możesz wpleść je w popularne i powszechnie znane zwroty charakterystyczne dla określonej grupy odbiorów (np. millenialsów), by nadać przekazowi świeżości i oryginalności. To może zwrócić uwagę lokalnej społeczności, wyróżnić Cię na tle konkurencji i zwiększyć skuteczność Twojej strategii marketingu lokalnego. Zachowaj odpowiednie natężenie lokalnych wyrażeń i zwrotów, by nie zaburzyć przekazu i nie zniechęcić odbiorców.

Analizując grupę docelową, warto poznać bieżące trendy i oczekiwania odbiorców, by dopasować je do Twojej oferty lokalnej. W ten sposób m.in. będziesz mógł:

 • wzmocnić swój przekaz,
 • poprawić swoją widoczność,
 • wygenerować wartościowy ruch na stronie.

Skorzystaj w tym celu np. z narzędzia Google Trends lub Answer The Public. Możesz też przeanalizować konkurencję, by poznać ich strategie oraz zainspirować się do działań marketingowych.

Analiza wieku użytkowników w Google Analytics 4

Zestawienie najpopularniejszych tematów w Google Trends


Przeanalizuj lokalne słowa kluczowe i przygotuj oryginalne treści

Skuteczna strategia marketingu lokalnego opiera się m.in. na przemyślanej analizie słów kluczowych i stworzeniu oryginalnych treści, skupiających się na potrzebach i zainteresowaniach lokalnej społeczności. Analizę fraz przeprowadź w specjalistycznych narzędziach, np. Keyword Planner, Senuto, Ahrefs. Skup się na dobieraniu słów kluczowych, odzwierciedlających charakterystykę danego regionu, m.in. lokalne frazy i zwroty, których mogą używać mieszkańcy regionu, na którym koncentrujesz swoje działania marketingowe. Uwzględnij także frazy:

 • ogólne, np. sklep jubilerski,
 • związane z Twoją lokalizacją i marką, np. warsztat samochody Lublin,
 • typu long tail, które lepiej odzwierciedlają intencję wyszukiwania, np. sklep z zegarkami damskimi, dobry fotograf Kalisz.

Warto przeanalizować lokalny rynek, treści udostępniane przez konkurencję oraz monitorować trendy w danej społeczności. Analizę możesz przeprowadzić w specjalistycznych narzędziach, np. Google Trends lub samodzielnie prześledzić strony konkurentów, lokalnych instytucji itp. Dzięki temu zbierzesz pomysły na marketing lokalny, który dotrze do Twojej grupy docelowej. To będzie doskonała inspiracja do tworzenia oryginalnych treści, nawiązujących do określonej lokalizacji. W ten sposób dotrzesz do klientów, którzy są rzeczywiście zainteresowani Twoją ofertą. Przyciągniesz ich uwagę, zbudujesz zaufanie do swojej marki wśród lokalnej społeczności.

Jeśli Twoje treści będą wysokiej jakości, spersonalizowane i uwzględniające potrzeby użytkowników lokalnych, Google może odczytać je jako wartościowe oraz przydatne i zacznie wyświetlać je na wysokich pozycjach w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. To może zwiększyć Twoją widoczność, wygenerować ruch na stronie oraz poprawić Twoją pozycję rankingową.

Polecamy także:


Zachęcaj do pozostawienia opinii i recenzji

Opinie i recenzje wpływają bezpośrednio na widoczność firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania. Użytkownicy poszukujący usług czy towarów w konkretnych lokalizacjach wnikliwie czytają opinie innych. Ufają takim rekomendacjom na równi z osobistymi poleceniami. Opinie i recenzje, zwłaszcza pozytywne, budują zaufanie potencjalnych klientów i zwiększają atrakcyjność firmy. Statystycznie, blisko 68% klientów kieruje się pozytywnymi recenzjami przy wyborze firmy (https://financesonline.com/customer-reviews-statistics/). Jeśli Twoja firma wyświetli się odbiorcom, ale nie znajdą o niej recenzji, mogą skorzystać z usług konkurencji, która udostępnia opinie.

Jak przygotować strategię marketingu lokalnego, by zmotywować klientów do pozostawienia opinii? Możesz m.in.:

 • poprosić klienta o opinię po skorzystaniu z Twoich usług, np. za pomocą wiadomości e-mail,
 • zaproponować benefity za wystawienie recenzji, np. przystąpienie do programu lojalnościowego, rabat na kolejne zamówienie,
 • wskazać klientowi konkretne miejsce do pozostawienia opinii,
 • aktywnie odpowiadać na opinie - dzięki temu okażesz klientom szacunek i profesjonalizm; to może wzbudzić zaufanie do marki oraz wzmocnić jej autentyczność,
 • rekompensować negatywne wrażenia klientów, np. wysłać przepraszające maila i zaproponować darmową usługę w wybranym terminie.
 • szukać wartościowych platform z opiniami, np. media społecznościowe, lokalne portale - dopasuje do potrzeb swojego biznesu.


3. Stwórz strategię marketingu lokalnego za pomocą Google Ads

Kampanie Google Ads są jednym z pomysłów na marketing lokalny. Mogą pomóc skutecznie zwiększyć widoczność marki w wybranej lokalizacji. Podstawą sukcesu jest umiejętna optymalizacja płatnych reklam do potrzeb lokalnego rynku, która pomoże osiągnąć oczekiwany zwrot z inwestycji. Dowiedz się więcej z artykułu: Ruch płatny - co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć. Sprawdź, jak promować firmę na rynku lokalnym za pomocą Google Ads.


Targetuj lokalnych odbiorców

Funkcja kierowania na odbiorców w kampaniach Google Ads pozwala na dotarcie z przekazem reklamowym do użytkowników aktywnie poszukujących produktu lub usługi. Możesz ją zastosować w różnych typach i formatach reklamowych:

Skuteczność strategii marketingu lokalnego może zapewnić Ci segmentacja odbiorców na podstawie lokalizacji. Pamiętaj, że kierowanie na lokalizację oznacza, że koncentrujesz płatne działania na odbiorach, którzy m.in. na stałe przebywają w danej lokalizacji lub regularnie w niej bywają. Dlatego przeanalizuj np. w Google Analytics 4, w których obszarach Twoja marka cieszy się największą popularności, gdzie mieszka najwięcej potencjalnych klientów. Dzięki temu możesz zwiększyć skuteczność swoich działań i zadbać o budżet kampanii.

Zaznacz dane na koncie Google Ads w sekcji Lokalizacja i przygotuj swoją kampanię. Określ konkretny obszar, np. województwo, miasto, dzielnicę i wybierz promień kilometra - polega na zaznaczeniu na mapie obszaru, na który chcesz kierować reklamy.

Uwzględnij w kampaniach lokalne potrzeby i preferencji odbiorów. Używaj w swoich reklamach m.in. lokalnych słów kluczowych, charakterystycznych dla danego obszaru oraz powiązanych z Twoją marką. Przykładowo, jeśli prowadzisz restaurację w Warszawie, skoncentruj się na frazach typu "restauracja w centrum Warszawy" czy "smaczne dania lokalne". W ten sposób zmaksymalizujesz szanse na powodzenie kampanii.

Sprawdź też:

Funkcja kierowania na lokalizację w Google Ads


Wykorzystuj komponent lokalizacji

Komponenty (rozszerzenia) w Google Ads to dodatkowe informacje o firmie umieszczone w treści reklamy, którymi możesz zarządzać z poziomu konta Google Ads. Pomagają m.in.:

 • łatwiej zaprezentować firmę i jej ofertę,
 • zaakcentować jej unikalność,
 • zwiększyć współczynnik klikalności (CTR),
 • poprawić widoczność marki online.

W strategii marketingu lokalnego kluczową rolę odgrywa komponent lokalizacji. Pozwalają na dodanie do tekstu reklamy adresu Twojej firmy i umożliwiają bezpośrednie przejście do Google Maps, by zobaczyć trasę. Dzięki niemu możesz wyróżnić lokalizację swojej firmy i zwiększyć ich widoczność w istotnym dla Ciebie obszarze. Udostępniając te dane, możesz ułatwić użytkownikom dotarcie do Twojej siedziby i zachęcić ich do skorzystania z Twoich usług. Chcąc wykorzystać ten komponent (rozszerzenie), musisz mieć profil firmy w Google i połączyć go z Google Ads. Sprawdź jak skutecznie promować lokalną firmę w Google Ads?

Proces dodawania rozszerzenia w Google Ads


Stwórz chwytliwy i lokalny tekst reklamowy

Marketing lokalny powinien być unikalny, abyś mógł wyróżnić się na tle konkurencji i przekonać do swojej marki społeczność lokalną. Dlatego warto przygotować tekst reklamy, który będzie m.in. zawierał konwertujące słowa kluczowe o charakterze lokalnym i miał oryginalną oraz spersonalizowaną treść. Równie ważna jest forma językowa, w jakiej zwracasz się do klienta. Jednym z dobrych pomysłów na marketing lokalny jest pisanie w trzeciej osobie (jako firma), a nie w pierwszej osobie (ja). Neutralność językowa w tekście reklamowym może przynieść Ci szereg korzyści:

 • pozwala zbudować zaufanie do marki,
 • nadaje obiektywnego spojrzenia na produkt czy usługę - przekaz jest postrzegany jako bardziej wiarygodny niż sformułowań pierwszoosobowych; to może wpływać pozytywnie na decyzje potencjalnych klientów, np. zamiast używać formy pierwszej osoby, „Oferuję doskonałą jakość", wybierz „Klienci doceniają doskonałą jakość produktu",
 • pozwala zachować subtelność przekazu, przez co może zwiększyć ogólną atrakcyjność reklamy - treść jest bardziej przystępna dla różnych odbiorców; dzięki temu reklama nabiera uniwersalnego charakteru; to może skutkować zwiększeniem konwersji i osiągnięciem lepszych wyników kampanii,
 • pomaga wyróżnić się na tle konkurencji - marka może łatwiej zapaść w pamięć.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Przygotuj unikalne landing page’e (strony docelowe)

Strona docelowa to strona, na którą użytkownik trafia po kliknięciu linku lub reklamy. Ma na celu zachęcić odbiorcę do określonego działania, np. dokonania zakupów, pobrania e-booka. Landing page'e odgrywają kluczową rolę w strategii marketingu lokalnego z kilku istotnych powodów:

 • pozwalają dostosować przekaz do konkretnych potrzeb i preferencji lokalnej grupy docelowej - poprzez uwzględnienie unikalnych cech kulturowych, językowych czy lokalnych trendów, landing page staje się bardziej atrakcyjny dla potencjalnych klientów, np. jeśli prowadzisz restaurację serwującą specjalności lokalnej kuchni, możesz na swoim landing page'u podkreślić unikalność menu,
 • zawierają lokalne słowa kluczowe, co zwiększa widoczność strony w wynikach wyszukiwania wśród lokalnych użytkowników, np. prowadząc sklep odzieżowy, możesz używać fraz, typu „moda miejska w Katowicach",
 • zwiększają wiarygodność i zaufanie, ponieważ potencjalni klienci widzą, że firma jest zaangażowana w zrozumienie i spełnienie ich lokalnych potrzeb, np. lokalna kwiaciarnia prezentująca na swoim landing page'u referencje od zadowolonych klientów z okolicy zyskuje większą akceptację społeczności lokalnej.

Pamiętaj, każda strona docelowa powinna być oryginalna pod względem treści i wyglądu. Zachowaj jednak spójność marki, m.in. w zakresie kolorystyki, loga, by nie zdezorientować klienta. Dzięki temu dasz również sygnał algorytmom Google, że każda lokalizacja na Twojej stronie zasługuje na uwzględnienie.

Więcej wskazówek o stronach docelowych znajdziesz tutaj:

Przykład przejrzystej strony docelowej


Zastosuj remarketing w marketingu lokalnym

Jednym z dobrych pomysłów na marketing lokalny jest wypróbowanie strategii remarketingu w Google Ads. Umożliwia dotarcie do potencjalnych klientów, którzy już mieli kontakt z Twoją marką, np. odwiedzając stronę internetową czy korzystając z aplikacji mobilnej. Dzięki remarketingowi możesz utrzymać ich zainteresowanie i skłonić do ponownego działania, np. dokonania zakupu lub skorzystania z usługi, za pomocą indywidualnej zniżki itp. To szczególnie ważne w strategii lokalnego marketingu, ponieważ klienci często podejmują decyzje zakupowe, kierując się kryterium bliskiej lokalizacji i dostępności oferty.

Możesz stworzyć także niestandardowe listy remarketingowe w Google Ads. Dzięki nim będziesz mógł wyświetlić reklamy osobom, które aktywnie poszukują produktów lub usług, wpisując konkretne słowa kluczowe. W ten sposób możesz efektywniej optymalizować kampanię, np. poprzez aktualizowanie słów kluczowych, optymalizację stawek za kliknięcie. Dzięki temu możesz utrzymać więź z potencjalnymi klientami z konkretnej lokalizacji.

Sprawdź także:


4. Zbuduj strategię marketingu lokalnego w social mediach

Rosnąca popularność social mediów powinna Cię przekonać do wykorzystania ich w swojej strategii marketingu lokalnego. Dzięki reklamie w mediach społecznościowych możesz nawiązać bezpośrednią interakcję z lokalną społecznością oraz dotrzeć do ich znajomych. To buduje zaufanie i więź z klientami oraz może pomóc w zwiększeniu zasięgu marki.


Lokalne reklamy w mediach społecznościowych

Social media dają Ci praktycznie nieograniczone możliwości reklamy swojej firmy. Możesz skorzystać m.in. z:

Wybór platformy zależy do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli np. Twoja firma działa w obszarze biznesowym, warto zainwestować w reklamy na LinkedIn. Gdy chcesz tworzyć nietuzinkowe kampanie, skierowane do bardzo młodych ludzi, wykorzystaj reklamy lokalne na TikToku. Wtedy postaw na nietuzinkową formę reklamową i sprawdź, jak działa algorytm TikTok. Nie rezygnuj z popularności i możliwości Facebooka oraz Instagrama. Pamiętaj, możesz prowadzić kampanie równolegle na kilku platformach.

Kluczem do zdobycia szerokiego grona lokalnych klientów jest unikalny przekaz reklamowy. Powinien pasować do wybranej przez Ciebie platformy oraz spełniać oczekiwania odbiorców lokalnych. Podkreślaj lokalny charakter reklamy m.in. w treściach i grafikach. Wykorzystuj w reklamach m.in. znane i lokalne zabytki, charakterystyczne miejsca, popularne ulice i dopasuj je do profilu swojej działalności, np. połącz nazwę towaru ze znaną ulicą i zrób zdjęcie na jej tle. Dzięki temu zwrócisz uwagę klientów w wybranym obszarze, a przekaz łatwiej do nich trafi. Warto skorzystać z funkcji geotaggingu w postach oraz dodawać informacje o lokalizacji na profilu firmy, by zmaksymalizować szanse na dotarcie przekazu do odbiorców.

Chcąc zapewnić skuteczność swoich działań, powinieneś precyzyjnie targetować klientów, by dotrzeć z przekazem do właściwej grupy docelowej. Możesz tworzyć niestandardowe grupy odbiorców mediów społecznościowych na podstawie, np. wydarzeń z życia (ślubu, rozpoczęcia pracy itp.). To pomoże Ci spersonalizować kampanie i może zwiększyć szanse na jej powodzenie. Do analizy grupy docelowej wykorzystaj specjalistyczne narzędzia, np. Facebook Insights, LinkedIn Talent Insights. Dzięki nim możesz określić kluczowe parametry, m.in.:

 • demograficzne (wiek, płeć, lokalizacja zainteresowania, styl życia, branża, rozmiar firmy itp.) - ocenisz, kto może być najbardziej zainteresowany Twoją marką, np. konsumenci, klienci biznesowi, pokolenie Z; to pomoże Ci wybrać odpowiednią platformę i wpaść na pomysły na marketing lokalny,
 • preferencje zakupowe - przeanalizuj konkretne zachowania zakupowe, np. regularność zakupów online, korzystanie z określonych kategorii produktów, aktywność w aplikacjach mobilnych.
 • interakcje z treściami - jakich treści szukają (profesjonalnych, branżowych, codziennych itp.), jak użytkownicy reagują na podobne strony, produkty, treści itp.,
 • zakres geograficzny - w strategii marketingu lokalnego, skoncentruj się na lokalnej społeczności; zdefiniuj konkretne obszary, np. miasto, dzielnica, by skoncentrować na nich działania promocyjne.

Prowadząc działania reklamowe w social mediach, sprawdzaj regularnie za pomocą narzędzi analitycznych m.in. CTR, koszty kliknięcia, zaangażowanie i konwersję. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco obserwować wyniki i wprowadzać odpowiednie optymalizacje, np. zmienić formę przekazu reklamowego.

Więcej wskazówek o social mediach znajdziesz tu:


Wykorzystaj oryginalne pomysły na marketing lokalny w social mediach

Innymi pomysłami na marketing lokalny, które warto rozważyć, mogą być m.in.:

 • konkursy związane z lokalnymi wydarzeniami - nagradzaj zwycięzców produktami lub usługami z oferty firmy,
 • darmowe warsztaty czy wydarzenia lokalne - to może zwiększyć zaangażowanie lokalnych klientów,
 • interaktywne elementy w postach, np. ankiety, quizy - dzięki temu możesz wzmocnić zainteresowanie i zaangażowanie.
 • promocja marki w lokalnych grupach - udzielaj się w nich; przedstawiaj swoją ofertę, udzielaj porad; dzięki temu zainteresujesz marką i zbudujesz w oczach odbiorców obraz zaangażowanego profesjonalisty.


4 pomysły na marketing lokalny, które rozkręcą Twój biznes. Podsumowanie

Skuteczna strategia marketingu lokalnego może przyciągnąć lokalną społeczność i rozkręcić Twój biznes. Kluczem do sukcesu są przemyślany plan, uwzględniający specyfikę danego obszaru i unikalny pomysł na promocję. Poznaj dokładnie poznać swoich odbiorców, by zrozumieć ich potrzeby oraz umiejętnie zaprezentować swoją lokalną ofertę. Przeanalizuj nasze 4 pomysły na marketing lokalny i zbuduj swoją widoczność w wybranym obszarze.


FAQ - Pytania i odpowiedzi

Dlaczego warto inwestować w strategię marketingu lokalnego dla swojego biznesu online?
Down arrow

Marketing lokalny umożliwia budowanie relacji z lokalną społecznością, zwiększa zaufanie klientów oraz maksymalizuje widoczność marki w konkretnym regionie. To idealny sposób na wyróżnienie się i zbudowanie trwałego wsparcia lokalnej społeczności.

Jak przygotować skuteczną strategię marketingu lokalnego dla mojej firmy?
Down arrow

Przygotowanie efektywnej strategii marketingu lokalnego wymaga zrozumienia specyfiki lokalnego rynku. Zidentyfikuj grupę docelową, skoncentruj się na lokalnych kanałach komunikacji, wykorzystaj narzędzia online i offline, a także angażuj się w lokalne wydarzenia.

Jakie są kreatywne pomysły na marketing lokalny, które pomogą w promocji firmy?
Down arrow

Istnieje wiele innowacyjnych pomysłów na marketing lokalny. Możesz współpracować z lokalnymi influencerami, organizować wydarzenia społecznościowe, angażować się w lokalne organizacje charytatywne, a nawet korzystać z lokalnych mediów. Kreatywność i dostosowanie do specyfiki danego obszaru są kluczowe dla skutecznego promowania firmy na rynku lokalnym.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria pierwsze kroki w marketingu stawiała na kursie podstaw SEO, copywritingu i content marketingu. W agencji widoczni zajmuje się pisaniem eksperckich artykułów z zakresu SEO, Google Ads i innych zagadnień związanych z marketingiem internetowym, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak np. Keyword Planner, Senuto, Google Analytcs 4 i Google Search Console.

Systematycznie poszerza wiedzę z obszaru marketingu, czytając artykuły branżowe na stronach m.in.. Search Engine Journal, MOZ, sprawny.maketing. Na bieżąco śledzi nowinki e-commerce na stronie Federacji e-commerce i sprzedaży na odległość (Fevad), w poszukiwaniu inspiracji do treści marketingowych.

Pasjonują ją możliwości AI i ich wpływ na marketing internetowy. Dlatego rozwija swoje kompetencje, pracując z różnymi narzędziami AI, np. ChatGPT, Gemini AI. Czyta publikacje dotyczące AI, np. na stronach Harvard Buissnes Review, HubSpot, by doskonalić swoje umiejętności i nadawać świeżości treściom.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
4 pomysły na marketing lokalny, które rozkręcą Twój biznes

Średnia ocen użytkowników4.87 na podstawie 142 głosów

UDOSTĘPNIJ