Jak tworzyć skuteczne treści dla sklepów internetowych?
Content marketing dla sklepów

Potrzebujesz treści w sklepie internetowym, aby skutecznie pozycjonować sklep w Google, ale również by komunikować się z klientami i budować sprzedaż.

Teksty dla sklepów internetowych pełnią złożoną rolę, dlatego błędem jest zaniedbywanie tej sfery. Content marketing nie jest już działaniem dla wybrańców, a raczej must have dla każdego właściciela sklepu internetowego. Jak tworzyć skuteczne treści do sklepu internetowego?

 

E-commerce

Content marketing a pozycjonowanie

Istotna pozycja content marketingu w procesie pozycjonowania sprawia, że trudno jest budować widoczność sklepu w Google bez treści. Nie wystarczy optymalizacja techniczna i linkbuiding. Pozycjonowanie to także dbałość o treści od opisów produktów po wysokiej jakości eksperckie teksty.

Na co zwrócić uwagę, aby teksty w sklepie internetowym faktycznie budowały wysokie pozycje w Google?

Słowa kluczowe w sklepie internetowym

Treści powinny być wzbogacone o frazy. Przy czym zastosowanie fraz nie powinno obniżać jakości tekstu i odbywać się kosztem jego sensu. Frazy są tylko naturalnym elementem treści, która jest zgodna z obraną tematyką sklepu. Do lamusa odeszły typowe treści SEO w sklepach internetowych, które składały się z nic nieznaczących zdań, z nieodmienionymi frazami. Dziś stawiamy na naturalność, poprawność i wartość.

Wyszukiwanie fraz za pomocą answerthepublic.com

W sklepie internetowym warto zwrócić uwagę na dobór fraz zgodny z intencjami użytkownika. Szczególnie ważną rolę odgrywają frazy long-tail (z długim ogonem), czyli składające się z kilku słów. To właśnie takie frazy najlepiej oddają oczekiwania użytkownika. Poniżej przykłady:

  • Buty - tak fraza nie mówi nic o intencjach użytkownika. Trudno ocenić, czy chce kupić buty, dobrać buty do swojego stroju, a może chce sprawdzić, jak przetłumaczyć to słowo na obcy język. Grupa użytkowników, wpisujących słowo buty jest tak różnorodna, że mamy nikłe szanse, aby większość z nich była gotowa na dokonanie zakupu w naszym sklepie.
  • Buty sportowe damskie - ta fraza jest już bardziej precyzyjna. Wiemy, że użytkownik jest kobietą i szuka konkretnych butów - sportowych. Mimo to nie znamy intencji, może chce kupić, a może szuka na razie porady?
  • Buty do biegania nike free run damskie różowe - użytkownik wpisał konkretny model, a nawet kolor butów. Można założyć, że ma sprecyzowane oczekiwania i rozważa zakup. Jak można się domyślić, grupa takich użytkowników jest mniej liczna niż przy frazie buty. Jednak prawdopodobieństwo pozyskania klienta jest wyższe.
  • Jakie buty do biegania do 200 zł? - ta fraz również świetnie precyzuje oczekiwania, ale wskazuje na potrzebę pozyskania porady. To również grupa odbiorców dla sklepu internetowego! Po uzyskaniu porady użytkownik będzie chciał dokonać zakupu, dlatego warto go do siebie zbliżyć, rzetelnie doradzając wybrane produkty.

Na podstawie powyższego podziału fraz, można opracować zapotrzebowanie na treści w sklepie. Od czego warto zacząć?

Czym jest content marketing w e-commerce?

Zobacz wideo wywiad LIVE z Ekspertem
SEO

Jak tworzyć dobre opisy produktów w sklepie internetowym?

Pośród wszystkich treści w sklepie, z punktu widzenia sprzedaży, najważniejsze są opisy produktów w sklepie internetowym. Tutaj przede wszystkim dodajemy frazy i dbamy o wyczerpujący opis. Najczęstszym błędem jest kopiowanie opisu produktu od producenta. Chociaż obecnie takie działanie nie zagraża już karą od Google, skopiowane opisy nie budują też lepszej widoczności strony.

Wyścig z konkurencją

Opisami walczymy z konkurencją. Jeśli dodamy dokładnie te same opisy produktów, a w innych sferach pozycjonowania nie będziemy mieć przewagi, to konkurencja trafi do top 10.

Język korzyści

Skup się przede wszystkim na korzyściach. Opisz je w unikalny sposób. Chociaż opisy produktów są krótkie, można w nich przemycić Twój wyjątkowy styl i jedyny w swoim rodzaju sposób komunikacji z klientem. To przestrzeń, aby zaprezentować głos Twojej marki.

Nadaj marce głos

Zauważ, że każdy sklep prowadzony przez świadome firmy ma swój głos. Jest to sposób, w jaki mówi do swoich użytkowników - formalnie, na luzie, uwodzicielsko - to Ty decydujesz. Przy czym głos marki, tak jak głos każdego z nas, nie zmienia się, musisz więc stosować go w każdym tekście na stronie. Innym aspektem jest ton głosu marki - ten zmienia się w zależności od sytuacji.

Specyfikacja produktu

Cechy produktu: rozmiar, materiał, kolor itd. to jedynie stały element, który oczywiście będzie się powtarzał pomiędzy sklepami. Nigdy więc nie ograniczaj się do beznamiętnej specyfikacji, a raczej przemawiaj do emocji i potrzeb Twoich klientów.

Poradnik, dzięki któremu zwiększysz zyski w swoim e-sklepie!
Opis

Opis produktu w sklepie - odwołaj się do zmysłów

Pamiętaj, że w razie wątpliwości, klient nie dokona zakupu. Przeanalizuj więc, co musi wiedzieć, aby zdecydować o zakupie. Opis zastępuje oglądanie produktu w sklepie stacjonarnym, dlatego powinien poruszać te same zmysły - dotyku, wzroku, powonienia, smaku, słuchu. Porównaj opisy:

Kardigan szary
100% kaszmir

vs.


Szary kardigan
Miękki kardigan wykonany z kaszmiru, o gęstym splocie. Idealnie sprawdza się na co dzień oraz do eleganckich stylizacji. Ponadczasowy krój, który nigdy nie wychodzi z mody.
100% kaszmir

Wydawałoby się, że w pierwszym przypadku dostaliśmy wszystkie informacje - kolor i materiał. Jednak to za mało, aby poruszyć wyobraźnię. Nikt nie przymierzy swetra, dlatego warto wskazać, do czego pasuje. “Miękki kardigan” porusza zmysły, łatwiej możemy wyobrazić sobie, z jakim komfortem będzie się wiązało noszenie tego swetra.

Przykład opisu produktu z odwołaniem do zmysłów. Źródło: https://www.zara.com/pl/pl/sweter-z-przyjemnej-w-dotyku-dzianiny-p05755110.html

Content marketing - blogi i poradniki dla klienta

Content marketing obejmuje tworzenie treści, która jest wartością dodaną. Może edukować, odpowiadać na pytania klientów, doradzać, porównywać produkty. Najczęściej content marketing dla sklepu internetowego realizowany jest w formie bloga.

W przypadku bloga w sklepie internetowym kluczowe jest dokładne zbadanie swoich użytkowników. O tym, czy blog przyniesie korzyści sprzedażowe, decydować będzie to, w jakim stopniu teksty zostały dopasowane do odbiorcy. Mam tu na myśli znacznie więcej niż dopasowanie stylu komunikacji. Tekstami chcemy odpowiadać na potrzeby użytkowników.

Warto analizować, które frazy powodowały odwiedziny w sklepie internetowym i wykorzystać je jako inspirację do budowy treści. Można również śledzić częste zapytania typu long-tail w Google i w oparciu o nie tworzyć wartościowe artykuły.

Kluczowe jest wyróżnienie się i dostarczenie czegoś więcej niż to, co jest już dostępne w Google. Zamiast więc naśladować konkurencję, spróbuj tworzyć teksty unikalne, bardziej rozbudowane.

CTA

Komunikacja z klientem za pomocą tekstu

Poza opisami i poradnikiem treści w sklepie internetowym obecne są także w formie instrukcji, nawołań do akcji, nazw kategorii itd. Te z pozoru drobne teksty mogą być decydujące w procesie dokonywania zakupu. Gdy klient nie znajdzie produktu, może otrzymać komunikat typu:

Nie ma takiego produktu
OK

To bardzo rozczarowująca odpowiedź sklepu na potrzeby klienta. Nie chodzi mi o to, aby mieć w zanadrzu każdy produkt, jakiego tylko może szukać klient. Raczej mam na myśli podejście do sytuacji. Uważam, że lepiej sprawdziłby się komunikat, który zamiast stwierdzać fakt, podaje rozwiązanie. A zamiast nakazywać klikanie “ok”, w sytuacji, która nie jest ok, sugeruje dalsze kroki. Oto moja propozycja:

Nie znaleźliśmy takiego produktu. Być może zainteresują Cię podobne produkty?
Zobacz polecane produkty

Takie rozwiązanie jest trudniejsze, bo wymaga prześledzenia tego, co klient oglądał lub budowy zaawansowanej wyszukiwarki sklepowej, ale przynajmniej sprawia, że klient będzie dalej szukał produktów, a nie ucieknie do konkurencji.
Innym przykładem są wszelkiego typu regulaminy i instrukcje dokonywania zakupów. Regulaminy pisane są często niezrozumiałym językiem, a tymczasem jest to jeden z elementów, który decyduje o zaufaniu do sklepu internetowego. Łatwiej zgodzić się na coś, co rozumiemy niż na niejasne zapisy, pisane językiem prawniczym.

Treści w sklepie internetowym obejmują każdy zakątek sklepu od karty produktu po komunikat z błędami. Zadbaj o każdy szczegół, ponieważ komunikacja z klientem może być Twoją tajną bronią, której nie ma konkurencja. Co więcej, to sposobem komunikowania się możesz przywiązać do siebie klientów i sprawić, że będą do Ciebie powracać. Gdy przy tym zadbasz jeszcze o optymalizację, wesprzesz pozycjonowanie sklepu w Google.

 

Żądny wiedzy? Zobacz inne artykuły o pozycjonowaniu sklepów!

 

Wyślij zapytanie

W ciągu max 2 godzin skontaktujemy się z Tobą.

Nie lubisz formularzy? Zadzwoń do nas: 61 224 83 26 lub wyślij e-mail na: zawsze@widoczni.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO